| troleibuz a întrebat:

De ce Dumnezeu se uita la copii cum sunt violati sau cum mor de foame si nu face nimic? Nu ar trebui sa fie atotputernic si bun?

116 răspunsuri:
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vreau să mă "prind
" de ideile tale, consider că NU au nici o legătură cu ce vorbeam eu.

"Acum e clar?" spune-i asta soției/iubitei tale, nu mie.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Eu nu am vorbit nimic despre viitorii violatori, posibil mă confunzi. Cineva mai sus vorbea de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru ancaval):

Ai intrebat de ce e fanatic danut. Pentru ca duce la extrem unele idei.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar NU vreau să îl văd pe "Danut".

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a dat voie nimic, a dat DOAR libertatea, să alegem noi ce facem. De ieri tot repet asta și NU ai înțeles, tot pe a ta o ți. Bravo! Ești pe drumul cel bun.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, corect, eu NU le am cu ghilimele, atâta timp cât nici tu nu le ai cu ....altele, mai importante decât niște câcaturi de ghilimele.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mă interesează exemplul tău! Serios îți zic. Insiști prea mult și mă obosești pshic. Mai pune frână.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poți să râzi cât vrei, dar ai grijă să NU te caci pe tine, de la atâta râs.
Un om cu demnitate, inteligent, "logic", așa cum numai tu poți fi, să se cace pe el, chiar ar fi rușinos. Ar fi. Mai gândește-te un pic!

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Asa vorbeste o domnisoara?

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Cu omenii ca el, DA. Sau trebuie să-l suport?

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Ce inseamna ''ca el''?

| Felissa13Eden a răspuns:

Dumnezeu nu se uita la copiii aceia care sufera, El vrea ca noi sa facem ceva.
N-ar mai exista credinta si credinciosi daca Dumnezeu ne-ar da tot ce avem nevoie pe moment.
Daca El ar veni si i-ar vindeca pe toti copiii de traumele lor, n-ar mai crede nimeni ca daca te rogi, Dumnezeu te ajuta, ar astepta sa vina iar sa ne salveze.
Dumnezeu chiar e foarte bun, mai ales ca tine ateii pe pamant.Nici nu ne dam seama cata incredere are el in noi ca o sa ne intoarcem fata la credinta si la vorbele Lui.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru ancaval):

Are dreptate despre Dănuț că e fanatic religios, nu ai citit ce tâmpenie a scris mai sus și ce aberații debitează aproape zilnic?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Văd din răspunsuri că nici măcar nu conștientizezi ce tâmpenie ai scris! Ești dereglat rău omule, sper să nu creadă orto/catolicii că toți suntem așa. Mi-e greu să cred că te-au acceptat mai mult de-o lună la adventiști. Până și ateii ți-au dovedit Biblic că aberezi, dar tot ești disperat să te bagi în seamă pe-aici,.Îi pui la încercare răbdarea lui Dumnezeu, crede-mă omule, chiar mi-e milă de tine!

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Multumesc pentru "apreciere". Esti adventist de vorbesti in numele lor? Eu ma bag in seama pe aici de cativa ani buni dar nu stiu unde aberez dpdv Biblic, vrei saz-mi arati? P.S. Arata-mi te rog unde este fanatismul meu? Chiar ma faci curios. Si inca ceva, nu-L modelati pe Dumnezeu dupa mintea voastra, lasati-L asa cum a spus EL in Biblie ca ESTE.

| ancaval a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Cum ar fi să stau să citesc toate răspunsurile? Tu ești serios? Cum poți să mă întrebi așa ceva?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru danut):

Și eu mulțumesc că folosești un ton civilizat,cu toate că am exagerat în comentariu! Nu sunt adventist (și nici în alt cult,deocamdată),doar am încercat să obțin de la tine detalii, spre a înțelege dacă ideile tale din comentarii sunt specifice cultului sau doar niște interpretări personale. Observ de mult timp aici pe categoria Religie cam aceleași persoane care țin morțiș să-și exprime doctrina sau părerile, cu toate că de multe ori nu înțeleg rostul sau motivul acelor întrebări sau comentarii, și practic pun gaz pe foc. Văd că această categorie (Religie),devine tot mai mult o dispută între credincioși plini de slavă deșartă și atei zeflemiști, iar cei care chiar ar avea ceva inteligent și constructiv de spus, evită văd tot mai mult, să se bage în această chestie.
Slava deșartă pare de multe ori doar băgare în seamă, dar poate duce de multe ori la radicalism religios și uneori, chiar la fanatism.
Tocmai că voi îl prezentați pe Dumnezeu după mintea și doctrina voastră, care stearpă fiind, produce mai mult dezbinare și tulburare în loc de roade Duhovnicești. Asta nu-i evanghelizare omule, ci fariseism (părerea mea, sper să mă-nșel).

| danut a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Aici ai gresit putin, eu nu fac evanghelizare decat in sensul in care il indrept pe cineva catre Biblie. Daca vrei amanunte despre adventism sunt nenumarate siteuri de specialitate. Eu in general incerc si eu cat pot sa indrept fluxul gandirii unui om catre cele scrise in Biblie daca vad o deviatie dar de multe ori evit oameni care au depasit stadiul intelegeri si au trecut chiar catre fanatism. Si sti cum este, HOTUL striga Hotii. Poate acum cu noile informatii voi depasi "stadiul" de fariseu in intelegerea ta. Nu stiu daca ai observat dar sunt imun la jigniri si sper sa raman asa. Numai bine. Daca vrei detalii despre adventism avem si o posta privata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce-i aici, nu este evident? Dz este un cuvant folosit in cazul in care " autoritatile nu vor sa intervina ca nu vor sa te creada, iti spune sa astepti ca rezolva dz dupa moarte", sau cand "bogatasul ala zice ca i-a dat dz ceva mai mult in viata decat altora". Gandeste-te si tu, ala nu s-a imbogatit pentru ca a ascultat d dz, pentru ca atunci cand esti bun cu lumea, lumea te saraceste. Dz este un cuvant folosit ca "scuza" pentru tot ce se intampla ca sa nu intervina, oamenilor le este mai usor sa urle dz decat sa gandeasca/actioneze. Iar aceste crime persista pentru ca liderii accepta aceasta scuza, si legi de minte scurta. Acum vorbind serios, o persoana FE care nu face prostii, traiste mai rau decat un hot din puscarie. Puscaria este un lux pentru unele care nu vor sa incalce legea. Iar pentru o FE, singuratatea este o pedeapsa ca nu poate sta "linistita" ca se leaga unii in bataie de joc. E pedepsita la singuratate cand ea nu vrea sa se duca la "din alea" pentru a gasi o p*. Ca vai pe ei ii rezolva cu amenda, o plateste si e tot liber, dar ea trebuie sa se multumeasca cu un "troll" ca partener ca vai e singurul care "baga in seama" si asta a primit de la dz, un insistent care vine cand n-are bani de ele. Ca probabil e o lege de feminitate si troll e aia care nu face prostiile, ca a facut dz femela pentru prostii. Deci, e un cerc care il invart de fiecare data cand aud "dragoste" si "dumnezeu". Cuvantul dz a fost inventat pentru a ascunde faptele astora, pe o vreme cand nu exista presa. Presa a fost inventata pentru a astupa ce se intampla "in strainatate", scrie minciuni aici despre ce se intampla acolo. Ca omul sa fie speriat de dz cand vede ceva sa nu gandeasca la ce s-ar fi putut intampla de fapt acolo.