| anonim_4396 a întrebat:

Religiosii au prostul obicei ca sa isi invete proprii copii sau alti copii ca dumnezeu exista si daca se roaga la el ii va ajuta. Pai copii aia care o duc rau ce sa creada? Aia care sunt batuti, si mai rau poate chiar violati sau aia din orfelinate sau de pe strazi, ce sa creada? Unde e dumnezeu pentru ei?

Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Probabil o sa sara "lumea" sa-ti spuna ca nu e vina preamaretului, ci a oamenilor care au savarsit acele actiuni.
Dar oare nu are puterea de a impiedica acei oameni, acest preamaret? -si aici o sa zica "lumea" ca nu intervine el in viata noastra, pentru ca avem dreptul sa facem ce vrem. (Ceea ce contrazice multe).

Ideea e ca oricum o dai, "lumea" gaseste scuze pentru preamaretul lor.

| malvinacroft a răspuns (pentru LePotato):

Nu, cum o dai, lumea gaseste scuze NUMAI pentru faptele lor, si doar pe ale altuia le gaseste demne de pedeapsa.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Ce treaba are asta cu restul? multi veniti si spuneti ca vai domne dzeu ca ajuta si sunteti sanatosi datorita lui si bla bla bla rahaturi de oameni spalati pe creier. Pai unde e dzeu asta cand copii au nevoie de el? Anul trecut a venit una si mi-a spus ca o femeie daca este violata, dzeu lasa asta ca sa invete femeia aia o lectie ( stiu, era o dretina fata care zicea asa, dar religioasa, ce pretentii ) dar copii de ce nu ii auta? ei chiar nu au pacate. Intrebarea asta arata a "n" oara cum sunteti in stare doar de scuze

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt altii, si am rugamintea sa nu generalizezi asa aiurea, ca generalizarea e o functie a gandirii umane care are un scop - si scpul nu e de a demonstra un ounct de vedere. Te rog citeaza dintre raspunsurile mele unde am zis eu personal ca eu sunt sanatoasa datorita lui Dumnezeu. sunt la fel de multi oameni inchisi la minte printre religiosi, ca si printre atei. Doar ca tu, ca orice om, esti obisnuit sa vezi paiul din ochiul altuia. Problema cu copiii pe care nu ii ajuta inca nu esti capabil sa o intelegi. E chestiunea cu margaritarele. happy

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul vrea, in aroganta lui, sa aiba SI liber arbitru, dar SI sa il salveze Dumnezeu cand face el prostii si sufera. Asa, cu o lipsa totala de responsabilitate. Ai vrea ca tu sa ai liber arbitru, dar omul care isi bate copii sa nu aiba. Omul care chinuieste copii, care violeaza, isi primeste rasplata insutit, stai tu linistit. Dar Dumnezeu iti arata ca ce faci tu afecteaza pe altii, si ca totii suntem legati intre noi. Ce faci tu personal afecteaza pe parintii tai, pe copii si pe nepotii tai, pe vecinii tai si etc - intreaga tara, si intregul glob. Daca Dumnezeu crea lumea ca dicatator, nu mai era rau in lume, dar si omul ramanea retardat. Asa, liberul arbitru a fost riscul lui Dumnezeu, dar si singura sansa a omului de a evolua. Ca sunt multi care cad, decad, mental, sufleteste, fizic, moral, da, sunt. Dar chiar se invata lectii din asta, si desi e un lucru cumplit de trist ca exista copii chinuiti, tu, personal, nu poti decat sa devii tu un om mai bun, ca ai tai copii, ai tai nepoti si stranepoti, si poate si copiii vecinilor, prin forta exemplului, sa nu fie in situatia asta. Daca omul ala care isi bate copiii credea in Dumnezeu, in Dumnezeu cel adevarat care te invata sa iubesti, nu se mai intampla asta. Dar omul ala crede doar in realitatea corpului lui, care cauta placerea de a bea de exemplu, si in realitatea mintii lui, fara Dumnezeu, care il invata ca poate sa faca ce are el chef.

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Mie mi-ar fi convenit faza cu liber albitriu dar ce sa mai zic cand vine cineva si imi spune ca trebuie sa multumesc lui dzeu ca ma scol dimineata si pentru tot ce am. ca vezi domne dzeu o fi muncit in locul meu si eu am stat si am frecat menta acasa. Cat despre "sculatul dimineata" parca cu ajutorul lui ma scol, pai ori e liber arbistriu ori fiecare religios in parte are alftel de credinta. cine naiba mai stie cate tipuri de religiosi mai sunt laughing. Mai era unu care ii se parea o prostie biblia dar credea in dzeu, haios ca datorita bibliei spalatii astia pe creier stiu de dzeu.

| malvinacroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie sa ii multumesti lui Dumnezeu nu pentru El, ca putin are El nevoie de multumirile si rugaciunile tale; ci pentru tine, ca sa nu mai fii orgolios: e o lectie de lipsa de orgoliu, cea mai grea lectie peste care putina lume trece. "Cum sa ma simt eu mai prejos decat cineva, fie El chiar Dumnezeu".

| anonim_4396 explică (pentru malvinacroft):

Raman la vorba mea " nu exista dzeu si daca exista e doar un jegos ". Astea vorbe de ramas in istorie nu altele.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In spatele ecranului. Copiii aia sint sick p0rn pentru dumniedzau.

| danut a răspuns:

Aia nu sunt crestini ci doar atei traditionalisti.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Oamenii care isi invata copii ca dzeu exista?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe vremea lui Ceasca toti securisti faceau, nunte, botezuri si inmormantari crestine, parca-s frati cu dasteptii de atei de astazi, luati-va de mana ca parca aveti acelasi tata, dar nu parca, e sigur ca aveti acelasi tata care vineri seara a aratat o sclipire din regatul la care va invita pe cei fara de Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ce rau imi pare de tine ma Danute mai, sa faci parte din maimutele care cred ca o tampita de sarbatoare ( halloween ) e ceva satanic. dar la cine pretentii, nu?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai și tu "dreptate", cum poate fi o sarbatoare a vrajitoarelor ceva satanic, nu e cu satana, e cu DRACU, nu?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Chiarca doamne fereste. Cum dracu continua sa traiasca oameni cu probleme ca tine ma depaseste.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu ai inteles inca, eu nu apelez la ucigaltoaca cand nu inteleg ceva ci la partea adversa.