| troleibuz a întrebat:

De ce Dumnezeu se uita la copii cum sunt violati sau cum mor de foame si nu face nimic? Nu ar trebui sa fie atotputernic si bun?

116 răspunsuri:
| alexthedragon a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu dacă aș putea salva un copil de la a fi violat as face-o. Asta e una dintre diferențele dintre mine și zeitatea ta. Altă diferență e că eu exist și el nu!

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-ai înțeles nimic. Lasă-mă cu exemplele tale, chiar NU au nicio legătură cu subiectul de mai sus. E diferență exagerat de mare.

Tu zici că dacă îți dă voie să faci rău, de ce să fi pedepsit? Asta zici? Bun. Dar dacă faci bine, de ce să fi răsplătit? No?
Aaa, la pedeapsă NU vrem, dar la răsplată DA.
E corect să fi pedepsit pentru fapta urâtă, și ști de ce? Ca să i se facă dreptate victimei. Ce nu ai înțeles de aici?

Dumnezeu ne-a lăsat liberi să facem ce vrem noi, cu condiția să ne asumăm ce facem. Ce e așa greu de înțeles?

Există bine și rău. Ești liber să alegi pe care din cele 2 vrei să-l faci.
Și e exagerat de logic ca, după o faptă bună, să vină și răsplata.
Și e exagerat de logic ca, după o faptă urâtă, să vină și pedeapsa.

O fi viața grea, dar la un moment dat, o să se regleze conturile.

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Imoral? Păi stai așa, fecior. Fiecare om, de pe planeta asta, are DREPTUL de a crede, sau nu, în acea ființă! Corect? Am dreptate? Da sau nu?

Dacă tu NU crezi, e dreptul și alegerea ta. Eu NU mă bag.
Dacă eu cred, e dreptul și alegerea mea. Tu, de ce te bagi? De ce e imoral? La tine e dreptatea și adevărul suprem? Doamne ferește!
Eu am zis ceva de viața și alegerile tale? Nu, nu mă interesează. Te respect ca om, și atât. Nimic mai mult.

| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

Ai dreptul să crezi ce vrei, dar să lauzi pe cineva pentru meritele altei persoane este cefva imoral. Să te vindeci de o boală gravă și să îi mulțumești lui dumnezeu nu doctorului care te-a tratat este imoral.
Să îți dau un exemplu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Borlaug
Acest om este cunoscut drept omul care a salvat un miliard de vieți folosind grau modificat genetic. Tu crezi absolut ce vrei, dar dacă o să îmi spui că dumnezeu a salvat acei oameni, nu Norman Borlaug, atunci o să îți spun că ai comis un act imoral.
La fel dacă spui că oamenii ajutați de filantropi precum Bill Gates sau Warren Buffet etc. au fost ajutați de dumnezeu nu de oameni.

| troleibuz explică (pentru danut):

Sadismul are legatura cu dumnezeu uitandu-se la copii chinuiti fara sa miste un deget. Cred ca ii place.

| alexthedragon a răspuns (pentru danut):

Atunci de ce nu poate schimba viitorul?
Omule ești un MONSTRU!
Ai probleme psihice EXTREM DE GRAVE!
Faptul că niște bolnavi ca tine umblă liberi și au acces la internet ar trebui să îngrijoreze pe orice persoană morală.
Apropo că tot te-ai luat de lgbt. Știi că nu ai fi avut internet dacă nu era acest homosexual https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
Deci te rog frumos ipocritule ce ești, să nu mai folosești în viața ta internetul și du-te înapoi la peștera, groapa de gunoi sau canalul în care hibernezi că mă scârbești! În general sunt împotriva lobotomiei, dar în cazul tău aș face o excepție!

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Doamne ferește! Mă băiatule, ce naiba se întâmplă?

1. Pe cine am lăudat eu, pentru meritele altor persoane? În care comentariu am scris așa ceva? În care? Sau vorbești tu în locul meu? Îmi pui vorbe în gură? Ce urât!

2. Nu am intrat pe pagina care mi-ai trimis-o. De ce? Pentru că NU are legătură cu ce discutam noi. E aiurea să batem câmpii. Nu crezi?

| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

„1. Pe cine am lăudat eu, pentru meritele altor persoane?"
Ai spus „dumnezeu lucrează prin oameni" ca și cum meritele oamenilor care ajută alți oameni nu ar merge la oamenii care ajută, ci la un zeu. Scuză-mă dacă am înțeles greșit.

| ancaval a răspuns (pentru alexthedragon):

Serios? Așa am spus? Ce atent ești în critică! Oare și în autocritică? Și pe tine te observi în halul ăsta? Sau doar pe alții?
Și până la urmă, suntem pe căi diferite. Eu cred. Tu nu crezi. E ceva normal să NU ne "înțelegem" în conversație. Păcat că tu insiști...nu știu, de ce anume? Chiar nu știu, în legătură cu ce vrei să insiști. Lucrurile sunt exagerat de clare, limpezi. Adică eu am înțeles tot. Că vrei tu să scrii în plus, na scrie, ce să zic?

Referitor la explicația ta, cea cu meritele oamenilor, prima dată hai să facem treabă bună și apoi ajungem și acolo.

| troleibuz explică (pentru alexthedragon):

Ai inteles bine. Nu o mai baga in seama nu merita.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru alexthedragon):

Multumesc pentru caracterizare dar din punctul meu de vedere monstruos care deranjaza anumiti indivizi care numai oameni nu pot fi numiti, adica SODOMITII, alias LGBT, etc. sunt Plaga omenirii si apropos de internet, habar nu ai ca inainte de internet a fost FIDONETUL din care s-o fi inspirat acel individ. Asa ca ipocriti sunteti voi care folositi o CLONA a FIDONETULUI care a aparut datorita evolutiei ELECTRONICE, nu a sodomitilor. Eu NU sunt pentru PEDEAPSA care a fost aplicata Sodomei pentru cei ca tine, poate isi mai revine vreunul din voi. Cum poti folosi cuvantul SCARBA cand NUMAI GANDUL la ce faceti voi produce voma omenirii?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Parca ii negai existenta lui Dumnezeu, esti foarte inconsecvent, tulburator de instabil intelectual. Si pentru ca inca nu am spus dar vine vremea si pentru asta, Dumnezeu NU aplica pedepsele cand vor toti bolnavii psihici ci ATUNCI cand vine vremea Pedepsirii cand si tu vei fi acolo, sigur nu scapi cu asa comportament.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Că așa vrei tu?

Atâta insiști cu magazinul ăla, vai și amar. E un exemplu...nu știu cum, nu prea pare exemplu.
Mersul la magazin NU e o faptă rea, deci NU se pedepsește. Nu știu cum poți gândi așa!

| troleibuz explică (pentru danut):

Imi starnesti multa mila.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis că ne-o lăsat liberi, să facem ce vrem noi. Dar răspundem pentru ce facem. Tu nu știi să citești? Sau te joci cu nervii omului?
Și ce-i cu ultima parte? Aia din ghilimele? Despre ce sistem vorbești?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Mai troNlebuz baiatule, nu te mai chinui sa-mi notezi mesajele, poti sa o faci la nesfarsit, eu NU scriu pentru punctaj. Daca ma urmareai, ai fi vazut ca nu scriu in general decat la RELIGIE. daca as fi scris pentru puncaj eram gramada la toate rubricile.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Cumva vrei sa ne arati ca ai ceva empatie? Mai glumetule, mai.

| troleibuz explică (pentru danut):

Nu incerc dar se vede ca am mai multa decat dumnezeul tau.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Atentie, gadilatorii sunt la geam, fugiti de acolo mai baieti.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și, ce? Ce vrei să demonstrezi cu textul din ghilimele? Eu vorbeam despre ceva, tu mă iei cu altceva. De ce faci asta?

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce e fanatic? Că așa vrei tu?
NU are și el dreptul să creadă în ceva? Dar tu ai dreptul să NU crezi? Vai. Ce lume, măi frace! Ne mâncăm între noi.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz explică (pentru ancaval):

Pentru ca spune ca dumnezeu le face rau doar copiilor care vor fi viitori criminali, violatori, monstri. Asa ii zici copilului tau daca il violeaza unu in drum spre scoala? Lasa mama, te-a pedepsit Domnu pentru ce o sa faci peste 30 de ani.