| troleibuz a întrebat:

De ce Dumnezeu se uita la copii cum sunt violati sau cum mor de foame si nu face nimic? Nu ar trebui sa fie atotputernic si bun?

116 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Cele enumerate mai sus sunt exemple, puteam sa adaug si discriminarea intre ''albi'' si ''negri'' poti privi in America. Am vrut sa ilustrez faptul ca Dumnezeu are indelunga rabdare cu noi, sa ne intoarcem la El. Nu sunt de acord cu homosexualitatea, dar nu ii urasc, chiar am incercat sa ii indrum sa se intorca la firea normala, si pe cativa i-am ajutat. Conforum unui studiu pe 500.000 de oameni realizat de Universitatea Harvard şi Massachusetts Institute of Technology (MIT), NU exista gena gay sau lesbi, repet, NU exista o gena in noi, cu care ne nastem, dereglarea sexuala provine de la factori externi, experiente din trecut, dezamagiri, oameni, etc. Cert este ca ea poate fi remediata, te poti intoarce la normalitate, desigur, cine vrea, cine nu vrea, cauta scuze.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Perfect! Deci s-a lămurit? S-a primit răspuns la întrebările tale? Bun.
Ieși afară, de aici! Mergi la conversații.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Da dar majoritatea care se nasc cu cancer au gene date de la parintii proaste. Daca masa are cancer si copilu o sa aiba cancer. Daca masa are BRCA1 gena copilu o sa aiba la 18-25 ani 90-95% garantat cancer.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Ar trebui sa nu aibe unu voie sa nasca daca nu e sanatos. Asa scapi si tu de griji si nu mai sufera celalalt.

| troleibuz explică (pentru GeoforceExperience):

Bolile pot sa apara la orice varsta. Nu te nasti cu cancer.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Cati ani ai?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru troleibuz):

Eu ti-am dat un exemplu.

| ancaval a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"acel copil vrea să fie violat?" Doamne ferește! Violul NU ține de "bine, accept". E luat cu forța de cineva cu o putere mai mare decât a lui și NU se poate apăra, ca și o femeie.
Cum dracu poți întreba așa ceva?

De ce există pedepse? Ca să plătim pentru ce am făcut! Doar nu o să fi medaliat pentru o faptă urâtă.

Tot vorbești de logică, uită logica, aiurea materia asta. Știu.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

13, pentru oamenii ca tine.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Credeam ca ai 14. Mult mai bine asa.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

14? Ooo, anul viitor abia. Fac și buletinul, am emoții.

| troleibuz explică (pentru ancaval):

Da. Te-am supraestimat. E un compliment.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci esti pocait?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citește in Dex definiția. Mai scrie si ca : evoluție niciodată nu este egal cu involuție sau regres.

| Algo098 a răspuns:

Pentru ca e un Dz imaginar, ca daca era real, puterea si iubirea lui nemarginite ar fi ajutat toti oamenii care ar fi avut nevoie de ajutor.

| ancaval a răspuns (pentru troleibuz):

Dară, om bun ești.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

" De ce nu apara Dumnezeu copiii?"
Chiar nu ti-ai dat seama pana acum, este simplu ca buna ziua, fiindca ACEI copii vor deveni la MATURITATE niste BESTI, violatori, criminali, pedofili. LGBT, sodomiti, samd. Dumnezeu cunoaste viitorul, TU care NU CREZI in Dumnezeu sti ce va face acea fiinta IN VIITOR, NU STI asa ca lasa-L pe Dumnezeu SA-SI faca treaba caci EL stie totul.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GeoforceExperience):

M-am nascut si crescut in familie de ortodoxi, dar nu am urmat datina ortodoxa, singura mea carte dupa care ma ghidez este Biblia unde este invatatura Domnului nostru Iisus Hristos. Eu il urmez pe Iisus Hristos si mi-am predat viata in mana Lui, ascult de ceea ce spune El si impartasesc si altora evanghelia Domnului Iisus, incerc sa ma daruiesc pe mine insumi altora si sa ii ajut pe oameni cum pot, chiar si financiar pe cei nevoiasi. La judecata Lui Dumnezeu, nu se va spune ''Penticostalii, baptistii in randul 4, Ortodoxii si catolicii in randul 2, Adventistii in randul 5, hai cine mai e''.
La judecat Lui Dumnezeu vei fi judecat dupa evanghelia Lui Hristos. Nu religia ta conteaza, ci biblia, ceea ce spune Domnul Iisus Hristos.
Daca religia ta oricare ar fi ea, nu il contine pe Domnul Iisus ca temelie si singura baza a credintei tale, da-mi voie sa iti spun ca religia ta nu-i buna de nimic, pentru ca nu o religie te va mantui, ci persoana Lui Iisus Hristos.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ba da conteaza. Daca esti un pocait vezi ca ai fost creat de parham 1902 homosexual din america si aparti la o secta falsa. Hristos vorbeste despre biserica. Daca tu tot crezi in hristos trebuie sa treci la o biserica

| troleibuz explică (pentru danut):

Cel mai bolnav comentariu de pana acum.

| troleibuz explică (pentru danut):

Deci nu ar deveni daca nu ar fi violati? Atunci de ce ii lasa sa sufere si sa-i mai faca si pe altii sa sufere? Inteleg de aici ca dumnezeu e sadic.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Ce legatura are sadismul cu ceea ce face omul? Dumnezeu a dat DREPTUL de a alege, fiecare cu alegerile sale. Nu pune in sapatele lui Dumnezeu, CRIMELE omenesi si nici nu-L face pe Dumnezeu politist din cauza TA sau a altuia ca tine.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Chiar nu v-ati gandit ca VOI sunteti cei care VIOLATI, CHINUITI, omorati si asa mai departe copii. Chiar nu ai inteles nimic din ce am scris, NOI OAMENII facem cele descrise de tine, pe cine dintre noi vrei sa SPULBERE Dumnezeu si pe cine NU? TOTI intr-un fel sau altul suntem PARTASI la acele evenimente, pe care dintre noi ai vrea sa-i omoare Dumnezeu? Pe tine pedofilul sau pe mine care INTORC capul, amandoi avem aceiasi VINA, TOTI suntem pacatosi, toti avem vina noastra. In curand VINE si vremea PLATII pentru faptele fiecaruia. P.S. Nu comentariu este bolnav ci intelegerea TA.

Răspuns utilizator avertizat
| alexthedragon a răspuns (pentru ancaval):

„ Și ai să vezi cum Dumnezeu lucrează prin oameni."
Adică nu are absolut nicio putere și este o ființă imaginară inventată de oameni.
Nu te supăra, dar să lauzi o ființă imaginară pentru munca unor oameni adevărați e pur și simplu imoral!

| alexthedragon a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

„Asta nu mai e evoluție, stimați tovarăși!„
Tu n-ai nici cea mai mică cunoștiință de evoluție și vii aici să vorbești ca proasta. Nu mă miră.
Dar ai comis un red herring și nu ai răspuns la întrebare!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spumele celor care au scris Dex-ul. Eu am citat din Dex.

Răspuns utilizator avertizat