| aurelian87 a întrebat:

De ce dumnezu tatal, fiul si sfantul duh si nu dumnezeu mama, fiica, si sfanta fantoma?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Chiar, de ce?! laughing

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Pentru ca Dumnezeu l-a creat pe om, adica pe Adam, dupa chipul si asemanarea sa. Nu cred ca Dumnezu are gen asa cum avem noi oamenii, dar cred ca Dumnezeu a vrut ca faptura creata de El sa aiba gen masculin si sa fie, hai sa zic, reprezentarea sa materiala pe pamant. (Sper sa nu ma traga de urechi teologii! happy )

Apoi a creat-o pe femeie, pentru ca omul sa nu fie singur. Apoi i-a binecuvantat si a spus "creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi!"

In Dumnezeu totul este randuit. Barbatul este capul femeii, iar capul barbatului este Dumnezeu. Haosul, neorinduiala, dezordinea, inversarea sensului, toate acestea sunt de la diavol si sunt opusul legilor dumnezeiesti! Retine, Dumnezeu dupa ce l-a creat pe Adam nu l-a creat pe John! De aia nu este firesca homosexualitatea.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Ai uitat să adaugi "părerea mea". laughing

Jardelin, bărbatul care l-a născocit pe dumnezeu după chipul şi asemănarea sa, a născocit şi restul stereotipurilor şi prejudecăţilor tembele, în majoritatea dintre care este desconsiderată femeia.
Pe primitivii încă îi mai înţeleg, dar pe voi...
Aveţi totuşi acces la informaţii şi trăiţi printre oameni, nu în peşteră.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Nu, in cretinism femeia nu este desconsiderata. Este iubita. Tu stii ca eu cred in Dumnezeu, sunt ortdox, si pot marturisi deschis ca respect si iubesc femeia. Imi iubesc mama si am iubit si repectat toate femeile din viata mea. Pentru ca asa am fost invatat la biserica.

In Ortodoxie este si o zi inchninata special femeilor crestine, Duminica Mironositelor.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

De ce mereu preferi să o dai în ipocrizie? laughing

Dacă aşa se manifestă iubirea şi respectul creştin, prefer să mă lipsesc de ele. laughing

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Ipocrita esti tu.

Ia uite ce spunea, Parintele Arsenie Papacioc despre femei:
(Sunt doar cateva exemple de consideratii legate de femeie spuse de un singur parinte. As putea sa iti dau exemple si de la alti parintii dar e suficient.

As vrea sa-ti mai spun ceva: eu niciodata in viata mea nu am intalnit nici macar un singur caz in care un barbat care crede sincer in Dumnezeu sa nu-si iubeasca si femeia, dupa cum nu am intalnit nici macar un singur caz in care o femeie dintr-o familie credincioasa sa fie nemultumita de viata sa si de sotul ei.)

"În Taina Nunţii nu există două trupuri, ci unul singur. Bărbatul este cap pentru armonie, dar tot acolo este şi femeia. Dacă el e capul, ea este inima, iar eu cred că inima este mai mult: ea este centrul întregii fiinţe omeneşti; adâncul cel mai adânc din fiinţa omenească, unde chiar şi Dumnezeu şi-a făcut locaş."

"Şi apoi, voi trebuie mai întâi de toate să ştiti să preţuiti femeia foarte mult. Ea este o creaţie a lui Dumnezeu extraordinară. Vă daţi seama ce putere are o femeie să te scoată dintr-o stare amărâtă. Faptul că un bărbat ştie că acasă are parte de o iubire desăvârşită îl face să muncească, să câştige războaiele, să-şi rezolve problemele. Să ştiti că femeia nu gândeşte simplu. Chiar dacă nu e învăţată, ea are o putere de pătrundere deosebită şi e mult mai realistă decît un bărbat. Ea are încă de astăzi un sentiment pentru ziua de mâine. Însă noi discutăm, raţionalizăm nişte lucruri, dar în iubire nu este nimic raţional".

„Femeile sunt ca florile: toate sunt frumoase, dar fiecare în felul ei. Bărbatul trebuie să se plece să o ia – adică să-i arate eleganţă, preţuire."

"Omul şi femeia au fost creaţi de către Dumnezeu, pentru un scop bine definit şi definitiv. S-a făcut o constatare: femeia a fost roabă mii de ani; dar, cu ocazia evenimentului din timpul lui Constantin cel Mare şi anume Edictul de la Milan de la anul 314, prin care a fost dată libertate femeii şi să nu mai fie omorâtă şi surghiunită fără judecată, acest sentiment s-a transmis atavic, a trecut peste generaţii mai departe. Teama femeii de bărbat a persistat, iar femeia a rămas cu aceste temeri, transmise atavic din generaţie în generaţie. Dar, nu este permis. Femeia înseamnă o împărăteasă dăruitoare. Femeia, dacă tu zici că este slabă, totuşi în momentul în care te-ai angajat să te numeşti soţ, nu te poţi numi aşa decât lângă o femeie, lângă o soţie şi de ce să fii lângă o fiinţă slabă? Trebuie să o pui pe tronul regesc numaidecât. Mi-aş dori să nu se mai vadă în femeie numai un obiect, sau un lucru de caznă, sau altceva. Femeia este extraordinară în creaţia lui Dumnezeu, şi printre creaţiile Lui."

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta fantoma =))
Ca sa iti raspund la intrebare, uite de asta :
https://www.facebook.com/......702720418/

| g4mma a răspuns:

Pentru ca femeia ii spurcata laughing

| corinelmik a răspuns:

S-au de ce nu am ramas noi la stagiul de maimute? Asa se explica mai usor de ce unii pun intrebari penibile ca aurelian, care probabil de la steroizi nu mai gandeste bine.

| TheGamer777 a răspuns:

Pentru ca asa au vrut aia care au scris Biblia.Care erau barbati.