| raMLesS a întrebat:

De ce e pacat sa speli in timp de sarbatoare?
Ce legatura are spalatul unor haine cu păcatul?
Voi crestinii faceţi nişte analogii asa tampite ca ma doare capul.
Sunteti niste ipocriti pentru ca in primul rand daca nu speli rufele nu ar trebui nici sa faci curat in casa sau sa speli vasele.
In al doilea rand sunteţi ipocriti pentru ca nu spălaţi voi, ci masina, deci ce pacat e asta?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

/ Unul socotește o zi mai presus decât alta, pentru altul toate zilele sunt la fel..Cine face deosebire între zile pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile pentru Domnul nu o face ...pentru ce judeci pe fratele tău..asa că fiecare dintre noi va da socoteala despre sine însuși lui Dumnezeu/Romani 14/5, 6,10, 12

| Mayhem666 a răspuns:

Exact asta voiam sa spun si eu, masina de spalat e aia care spala, deci chiar nu inteleg.

| Lukasssz a răspuns:

Imi si imaginez babele alea.
Copilul lor: mama, ma duc sa fac un dus.
Ma-sa:nu poti mamica e sarbatoare azi.

| romeo78 a răspuns:

Ateule, dacă, repet dacă ai cunoaște o fărâmă de istorie, ai fi aflat că și în perioada precreștină existau perioade de repais pentru sclavi, căci atunci sclavagismul era ceva normal.
După apariția creștinismului, mai ales ca religie oficială a imperiului roman, a lumii, anumite sărbători, datini au fost preluate de la păgâni.
Referitor la restricțiile în ziua unor sărbători, a posturilor mari, acestea aveau considerente sociale, sanitare, medicale.
În acele perioade nu exista nimic de cumpărat gata făcut, preparat.
De aceea, se spune că în căsnicie exista lada de zestre a fetei, iar cei doi porneau de la zero.
Sărbătorile erau considerate perioade de repaos, de distracție, celebrele nedei, de pețit.
În perioada modernă s-a pierdut semnificația inițială de interdicție în timpul unei sărbători, iar ateii au început să ia peste picior astfel de tradiții.
Dar, da, există pedepse divine dacă se încalcă anumite interdicții în timpul unei sărbători.

| raMLesS explică (pentru romeo78):

Mi-ai scris dita mai carnatul, dar nu ai raspuns la intrebare, de ce e pacat sa bagi rufe in masina de spalat si sa o lasi sa spele singura?
Ce treaba are asta cu sclavagismul de acum sute de ani? Pe vremea aia sclavii munceau 20 de ore pe zi laughing) Acum legal muncesti decat 8 ore, in 16 ore ai timp sa faci si nunta, ce sarbatoare laughing)
Traditiile astea si-au pierdut sensul in ziua de azi, au fost facute cu un scop pentru acea perioada, azi chiar n-ai de ce sa le mai respecti.

| romeo78 a răspuns (pentru raMLesS):

Analfabet funcțional ce ești învață să respecți și să nu jignești.
Ce am scris este istoria lumii. Dar, ai lipsit de la ora de istorie și habar nu ai că sclavii nu aveau nici un fel de drept, ore de lucru și pauze. Totul depindea de stăpân și argat.
Iar, rufe în mașina de spălat le pune un om, nu un robot.
Iar, dacă crezi că tradițiile nu mai trebuie respectate, îți dau dreptate! Ateismul a învins religia în ultimii 20 de ani odată cu ridicarea generațiilor post decembriste și care nu au mai avut nevoie de un refugiu în religie împotriva unui regim dictatorial, totalitar!

| raMLesS explică (pentru romeo78):

Cine te-a jignit bai romeo nebunu?

| Raullalu a răspuns (pentru raMLesS):

Există din vechiul testament o sărbătoare, înțeleasă greșit și de Evreiii cărora le-a fost transmisă și de anumite confesiuni creștine din prezent.
Dumnezeu a dat a 7 zi ca zi de odihnă.
Dumnezeu voia ca omul sa renunțe la activitățile ce pe oameni ii țineau departe de El, și în acea zi sa fie pentru El, sa învețe sa trăiască moral, voia sa vadă moralitatea în viața de zi cu zi a oamenilor.
Dar oamenii au transformat acest prilej către pace, cu cei din jur și în familie, cu un obicei care ii împovăra, au adăugat tot felul de restricții în ziua Aceasta numită,, Sabat " Încât oamenii o urau.
Nu este nici o altă zi de odihnă pentru creștini, Religiile tradiționale au o serie de sărbători cu restricții de activități, asta fiindcă ei vor sa păstreze tradiția,, creștină" adică obiceiurile pe care le avea poporul Israel, deși acele obiceiuri și tradiții nu au fost e placul Lui Dumnezeu, nu erau venite de la El, și Dumnezeu a cerut stoparea lor.
Religiile tradiționale vor sa se asemene cu poporul Israel și fac tot ce Evreii făceau, prin asta voiesc a a-și arăta efortul lor și empatia lor către Dumnezeu.
Păcat ca ei au păstrat tot ce Dumnezeu a respins la poporul Israel laughing
Acum fiindcă avem Noul testament, știm ca nu trăim sub lege, adică vechiu testament.
Noi avem o zi de odihna în Hristos Duminica, o zi în care încercăm sa facem ce și-a dorit Dumnezeu sa facem în ziua de odihna.
Ziua aceasta reprezinta o zi de relaxare și dedicarea lui Dumnezeu.
Dedicarea lui Dumnezeu reprezintă trăirea după caracterul pe care n-i la lăsat model, adică sa trăim în pace, sa ii ajutam pe ceilalți, sa nu fim închiși, deprimați, depresivi din cauza problemelor, sa ne ținem de lucrurile morale care aduc pace și relaxare interioara și exterioară.
Lucrul ăsta e benefic pentru oameni.
Principiul Lui Dumnezeu cu privire la ziua de Odihnă este,, Fa bine".
Si nu,, Nu fa nimic "
Ziua de odihna este una singură, nu se atribuie altor sărbători.
In al doilea rând nu trebuie să existe alte sărbători atribuite lui Dumnezeu, decât cele puține lăsate de El pentru noi.
Sărbătorile sfinților nu sunt cerute de Dumnezeu și sunt ținute împotriva Lui, adăugându-se practici interzise, ca și puparea sau orice tip de venerare a unui obiect.
Zilele de post, sau pomelnicele, etc.
Sunt practici făcute contrar lui Dumnezeu, deseori arata ca o încăpățânare cu privire la cerințele Lui de la noi și ca o totală înțelegere greșită a dorințelor Lui pe care noi le practicăm.

| CIaudiu a răspuns:

Nebunii cu nebuniile lor, csf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e păcat în sine. Dar e păcat să nu îi oferi Lui Dumnezeu timp din timpul tău, pe care oricum El ți l-a dat. Prea mult ne zbatem pentru noi, pentru bunăstarea și plăcerile noastre și de multe ori uităm și să stăm de vorbă cu Cel ce ne iubește cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pacat la evrei pentru ca incalca ziua de sabat.
Crestinii sunt precum niste oite, ademenite de ici colo de niste pastori netrebnici, de aceea nu se vor incapatana ca o capra cum sunt eu.
"Păziți deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi... acesta este semn veșnic între Mine și fiii lui Israel."
Vedem deci, că Sabatul era pus ca semn veșnic între Dumnezeu și fiii lui Israel!
Eu nu sunt evreu, deci nu pazesc ziua de odihna.

| vasile2222 a răspuns:

Religia e plina de tampenii. Asta e una.

Religia a fost facuta pentru a controla oamenii, pentru a induce frica.

| raMLesS explică (pentru vasile2222):

Toata lumea stie asta.

| raulws898989 a răspuns (pentru vasile2222):

Cine ti-a zis asta cheloo?