| anonim_4396 a întrebat:

De ce este boss-ul diavolilor mai puternic decât dumnezeu? Că mie aşa-mi pare...

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Puterea lui satan este limitata.El cere permisiunea de la Dumnezeu sa il incerce pe Iov. Dumnezeu ii da voie sa se atinga de trupul lui Iov, dar nu si de suflet. Dumnezeu este cel mai puternic.El va birui!

| Danutza27 a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate Ema dar si la bunicul in sat la fel gindesc taranii, dar ca sa ii mai usureze munca parintelui il fezandeaza pe pacatos mai intii.Aia mici pricep repede mesajul si sunt primii care parasesc pacatul.

| Trinitas a răspuns:

Fac culturism. De ce intrebi?hee hee

| Danutza27 a răspuns:

Uite ma si leacul tau si celor asemeni tie :
Mare belea pe parintii tai sa aiba asa nestemata la usa casei
Ma maninca pielea si povestesc pe forum TPU, cum ii rinduieste in sat la bunicu pe cei indraciti am explicat si ritualul. Povestea incepe de aici :sunt contactata pe privat de multi parinti care ma intreaba daca are Parintele din sat Har de la Domnul sa rezolve si cu draci mai batrini ca uite zice unul "fiica mea este muncita rau de un "dimone" ".Re are satul si Parintele leac pentru toti Pai mai oameni buni sa vedeti necazul ma suna bunicul plin de uimire ca in sat vin parinti cu tot felul de "indraciti " si abia mai face fata Parintele La cazuri mai grave, mai cheama si Episcopul locului. Povestea de unul ca dupa Sf Molifta au iesit din el o ciurda de dracusori, ca fulgii din perna si ii alergau ciinii prin sat si le gaureu cojocul cu coltii.Ba si cotoiul lu bunicu a prins ceva dracusori mai mici dupa puterile lui.O sa zici dar ce treaba au ciinii la Sf Molifta Re pai cind ies dracii din musteriu si o rup de fuga prin sat, slobozesc taranii si ciinii sa ii prinda ca le maninca gainile din batatura. Uite ce povestea bunicul cind au avut cel mai mult de munca.Era in zi de Duminica si venisera parintii cu 10 indraciti, cu virste cuprinse cam intre 22 de ani si cei mititei de 9-12 ani ca astia din ograda TPU. Unii erau legati in lanturi ca faceau urit de tot cica urlau ca lupii,faceau precum capra,altii behaiau, altii nechezau precum caii altii miorlaiau ca pisicile.Au tras clopotul Sf Biserici in dunga sa vina toata suflarea, au chemat si lumea din parohiile vecine cu Preoti cu tot si aia au suit cu mic cu mare in carute si dai bici sa dea o mina de ajutor.Si uite cum ii rezolva primul este ales cel mai de capetenie indracit ala de 22 ani.Taranii il iau cu vorba buna dar el nici gind mai ceva ca nargal pe patul mortii, vazind indaratnicia lui il pun taranii jos ca pe porc si ii trag o salata de bice. Apoi cu duhul blindetii il intreaba daca stie sa zica Tatal nostru. Indracitul icopitat tot ii da cu convingerile lui dar nu se mai stropsea ca inainte Taranii ii mai aplica pe spinare 3 bice si incepe ala sa ceara indurare,vezi Doamne incepea mintea sa urce la locul ei dar mai greu,Printer oftaturi incepe sa zica Tatal nostru ba incearca sa se insemne cu Sf Cruce dar nu poate ca dracii se atirna de mina lui si nu o poate duce la frunte,Privind minunea taranii chibzuiti zic vezi ca se poate,Apoi gata fezandat il dau pe mina Parintelui si incepe Sf Botez cu el in butoiul cu apa si Sf Molifte si gata omul este rezolvat Trece la spovedanie apoi la impartasit pupa si Sf Cruce si mian Preotului ba se roaga apoi si pe la icoane.O sa intrebati dar copilasii aia mici ce fac cind vad spectacolul. Cind vad ce trage ala incep sa se inchine si sa plinga ba se mai agata si de fusta masi si ii spune ca el stie Tatal Nostru ba si Crezul,Pentru ei este o alta rinduiala, vine un parinte mai tinar si ii ia la spovedit toti marturisesc ca au luat naravul de pe TPU si promit ca se fac copii de treaba si ascultatori de parinti si ca "vor cinsti pe mama lor si pe tatal lor ", Apoi ii Impartaseste Parintele si pleaca si insemnati cu Sf Mir

| Danutza27 a răspuns:

Dupa cele citite stimate coleg @Kronstadt Poti sa te duci sa vezi cu ochisorii tai cine este bosul si garantat vei avea scris pe delicata ta piele numele Lui.Sa nu te gindesti la 666 ca mai ai putin si il ai si pe ala de la borsul tau scuze (bossul ) umflalai

| CobraLeon a răspuns:

Pai de ce crezi ca l-a izgonit din Rai? pentru ca nu i-a convenit ca cineva sa fie mai bun decat ellaughing

| 愛日本 a răspuns:

Dumnezeu poate face Orice cum ar fi să îşi mişte o buză, iar "bossu" e gata mort, D-zeu îl mai lasă pentru că noi trecem printr-un test, testul vieţii, vrea să vadă daca il trecem sau nu, dacă îl trecem atunci mergem în rai iar dacă nu mergem in iad, dacă avem mai multă credinţă în el decât in Satan.

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

Adica, diavolul este un fel de supervisor? laughing

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam aşalaughing

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

Good point!winking

| Liquor a răspuns:

De prost ce esti tu. cum poti sa intrebi asa ceva?
Mai puternic decat dumnezeu. Sper sa faci cunostinta personal cu "bossul diavolilor", la noapte.
stai in fata unei oglinzi, cu un borcan de sare si 1 cutit care sa il infigi in sare si spune de 9 ori "apari diavole" in timp ce infigi cutitul ala. apoi intreaba`l pe diavolici daca e mai puternic.

| anonim_4396 explică (pentru Liquor):

Proastă-i mama ta, care n-a folosit metode contraceptive, lăsând să apară pe lume copii tâmpiţi, aşa cum eşti tu.

| Liquor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred. tu macar te gandesti cand pui asemenea intrebari? cred ca purceaua de te-a fatat e proasta pentru ca a adus pe lume un ipocrit ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Liquor):

Apropos, învaţă să scrii corect! După ce că eşti virgină, mai eşti şi agramată laughing

| Liquor a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti ateu ma?

| anonim_4396 explică (pentru Liquor):

Ai grija cum te adresezi, tuto! Vezi ca nu sunt pacaliciul ala pe care-l numesti "iubit"! laughing Ti-o trag de o sa visezi numai campii cu verdeata si mic dejun gratuit laughing Stupid people!

| Tql a răspuns:

A aflat de RedBull.

| Ancuta7878 a răspuns:

Poi, in mintea ta sunt asa cum ii percepi tu. Daca tu te gandesti la rau, injuri si etc. Diavolul va prelua puterea, dar daca tu te rogi, faci lucruri bune, etc Dumnezeu va invinge.
Nu stiu mai bine cum sa iti explic. Sper ca m-ai inteles :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul e in mintea oamenilor.
@RoXxxooo
Nu imi vine sa cred, chiar mai sunt oameni care mai cred in asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh, good point! laughing Dupa cum vezi, pot posta genul asta de intrebare la nesfarsit, fara sa risc o postare fara raspunsuri ilarewinking
O zi faina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca este folosit pentru a baga frica in credinciosi. Daca nu ar mai sti de pedeapsa, atunci crestinii nu ar mai face voia lui Dumnezeu, e logic. In plus, cica sunt ispititi, mai usor e sa dracuie decat sa se roage, deci diavolul are un punct.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Jelli, fi-ti-ar punctu' al dracu' laughing N-ar fi mai simplu fara?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vai, dar eu sunt ingeras.