| mentholinks a întrebat:

De ce este infatisat Isus ca un barbat bine facut si aratos in icoane si statui daca in Isaia spune ca avea o infatisare de iti intorceai privirea de la el cand il vedeai?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Isaia face referire la scena răstignirii cand iisus era în agonie în urma torturii și nu era o imagine prea plăcută, eu cred că altfel era un bărbat normal-EL era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Cînd a fost chinuit și asuprit n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie..Isaia 53

| minrest a răspuns:

Cred ca in Isaia in pasajul de care scrii nu e vorba de Isus; nu este vorba de Mesia, in general. Evreii cred ca toata lumea este salvata si mentinuta de oamenii drepti, care respecta Legea si studiaza Biblia; despre acesti oameni, personificati ca unul singur, este vorba in paragrafe intregi din portiunea din Isaia la care te referi; fac pariu ca acesti batrani izolati si singuratici nu erau atragatori si placuti, exact cum spune: N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile şi înfăţişarea lui n-avea nimic care să ne placă. Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la el, şi noi nu l-am băgat în seamă.

| Octavian199 a răspuns:

Isaia si noul testament rolling on the floor

| wpetterssone a răspuns:

Spre sfârşitul secolului I, apostolul Ioan i-a îndemnat pe creştini să nu i se închine lui Dumnezeu cu ajutorul imaginilor. El a spus cu fermitate: „Păziţi-vă de idoli!" (1 Ioan 5:21).
„Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite" (Isaia 42:8).
Adevărații creștini nu folosesc obiecte în închinare.

| mentholinks explică (pentru wpetterssone):

Si ceilalti crestini spun despre voi ca sunteti eretici si slujiti Satanei. Pe cine sa credem? Eu personal va bag in aceeasi oala pe toti.

| mentholinks explică (pentru wpetterssone):

Pai martorii nu-i consider crestini ci doar pe cei care cred ca Isus este Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Au 4000 de culturi care se contrazic intre ele dar fiecare se crede nr1, ba mai mult ei intre ei se considera pagani, erectici, pacatosi, martori au schimbat la greu biblia, au biblia lor facuta de ei, asta sunt blasfamatori nr1 =ei iti bat joc la propiu de biblie

| wpetterssone a răspuns (pentru mentholinks):

Cum poate Isus să fie și Fiu și Dumnezeu în același timp?
„Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" (Deuteronomul 6:4).
„Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!" (Psalmul 83:18).
„Dumnezeu este unul singur" (Galateni 3:20).
„Dogma Sfintei Treimi este o invenţie de la sfârşitul secolului al IV-lea’. Aceeaşi lucrare adaugă: „Într-un anumit sens, acest lucru este adevărat... Ideea de «Dumnezeu din trei persoane» nu a fost clar enunţată şi, cu siguranţă, nici bine asimilată în viaţa şi convingerile religioase ale creştinilor înainte de sfârşitul secolului al IV-lea". (New Catholic Encyclopedia, 1967, volumul 14, pagina 299)
„Conciliul de la Niceea s-a întrunit la 20 mai 325 [e.n.]. Constantin însuşi a prezidat. El a condus în mod activ discuţiile şi a propus personal... formula de importanţă majoră care avea să exprime relaţia lui Cristos cu Dumnezeu în crezul adoptat de conciliu, şi anume: «de aceeaşi substanţă cu Tatăl»... Intimidaţi de împărat, episcopii, cu excepţia a doi, au semnat crezul, deşi mulţi au făcut-o împotriva voinţei lor." (Encyclopædia Britannica, 1970, volumul 6, pagina 386)

| mentholinks explică (pentru wpetterssone):

Eu te inteleg. Nici eu nu cred ca Isus este Dumnezeu, nici nu prea cred ca ce scrie in Evanghelii sunt cuvintele lui. Totusi in Evanghelia lui Ioan scrie clar ca la inceput Cuvantul era Dumnezeu si s-a facut om si asta e traducerea corecta din manuscrise fiindca am studiat problema. Din cauza asta fratii vostri va privesc ca niste eretici si fii ai Satanei.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru wpetterssone):

Există Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul si Sfântul Duh.
Dataorita faptului ca Dumnezeu Tatăl e veșnic, Domnul Iisus nu e urmas la Tronul Raiului, ci Amândoi conduc.
In Noul Testament sunt multe pasaje care indica asta.
Oricine caută să aducă argumente împotriva va fi contrazis de Biblie.
Prin urmare, de cuvântul Domnului.