| mentholinks a întrebat:

De ce Isus este depictat in icoane ca un barbat foarte atragator cand el de fapt arata dezgustator? Cum spune si in Isaia ca iti intorceai fata de la el, atat de urat era.

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a fost o persoana perfecta din punct de vedere fizic, deci nu era urât.

| RAY a răspuns:

Eşti cel mai frumos dintre oameni, harul este revărsat pe buzele tale, de aceea te-a binecuvântat Dumnezeu pe vecie. 3
Nu e adevarat asa ceva,cei frumos mereu a fost placut si popular,iisus nu era urat,dragut,era un barbat inalt,frumos,cu ochii caprui,cu patratele,musculos din moment ce facea tamplarie cu carcater de barbat hotarat alfa dar cu anumite depresi, frici, starii scimbatoare de comportament

oamenii urati niciodata nu au fost placuti, cand esti urat natura isi spune esti un esec al evolutiei, suna dur dar asta e adevarul

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"...cu patratele, musculos din moment ce facea tamplarie"

Eee...ooo! Tac-su era tamplar, el era taietor de frunze la caini...de unde patratele?!

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Tot tamplar era si iosif

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

DOAR Iosif era...

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

In plus, daca asta conform povestii pocnea din degete si apareau pestii, iti dai seama ca n-avea nevoie de muschi sa taie lemne, presupunand ca ar fi facut asta...
In plus, nu se pomeneste nimic de femei care i-ar fi dat tarcoale. In afara de ma-sa si o femeie de moravuri usoare nu prea a prezentat interes pentru femei.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Poate facea parte din mgtow

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Ce naiba e aia?!?

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Masculi care merg pe calea lor fara vreo femeie in viata lor

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Aaa...asexuali, frustrati, speriati de femei, neadaptati si altii de genul asta. Am inteles acum.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Barbati care nu atrag sexul opus si da care devin complexati, frustrati pana se accepta si se adapteaza

| RAY a răspuns:

Da versetul

| RAY a răspuns:

Multumesc de vot, poti da versetul

| Freya1 a răspuns:

Noi nu o sa stim niciodata cum a aratat iisus decat din descrierile biblice iar ce ai spus tu acolo despre uratenie eu nu am auzit nicaieri

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nu exista acel verset in biblie, decat ceea ce am scris eu, Eşti cel mai frumos dintre oameni, harul este revărsat pe buzele tale, de aceea te-a binecuvântat Dumnezeu pe vecie. 3

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

De asta zic.Sa nu afirmam ceia ce nu exista

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate

| mentholinks explică (pentru RAY):

Isaia 53:1, 2,3

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

3 Dispreţuit* şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit** cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu† L-am băgat în seamă.
nu e vorba de aspectul lui fizic si de acei oamenii care traiau in pacat si nu puteau vede lumina lui

| mentholinks explică (pentru RAY):

Tu ai citit si versetul 2 sau ti-a fost lene? Uite aici inca unul. Isaia 52:14 După cum pentru mulţi a fost o pricină de groază – atât de schimonosită Îi era faţa şi atât de mult se deosebea înfăţişarea Lui de a fiilor oamenilor –,

| Nilsson a răspuns:

Probabil cei care picteaza icoanele vor sa il redea pe Iisus intr-o maniera atractiva care sa Ii reflecte maretia. Cat de corecta biblic este inchinarea la icoane este o alta discutie.

Insa referitor la infatisarea Lui pamanteana, e o antiteza interesanta fata de Lucifer, ingerul stralucitor si conducatorul de osti ingeresti, care a ales sa se revolte impotriva lui Dumnezeu, pe cand Iisus a ales sa se nasca intr-un grajd, intr-o familie modesta, cu un aspect fizic neatragator, intr-o regiune detestata de iudei (Galilea).
Deci nu a ales nici un avantaj lumesc si atragator in ochii oamenilor, ci S-a incredintat tot timpul vietii in puterea lui Dumnezeu si in Cuvantul Sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin iti intorceai fata de la el se referea la durerea pe care a suportato

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin iti intorceai fata de la el se referea la durerea pe care a suportato, iti intorceai fata cand vedeai durerea pe care o suferea

| m1dn1gh7 a răspuns:

"Când îţi întorci privirile spre El, te luminezi de bucurie şi nu ţi se umple faţa de ruşine."
https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/34

| mentholinks explică (pentru m1dn1gh7):

Cine a crezut* în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul** Domnului?
2 El a crescut* înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un Lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea** nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.
3 Dispreţuit* şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit** cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu† L-am băgat în seamă. Ce ai citat tu din psalmi probabil se refera la David.

| chazz a răspuns:

Pai e business...

| adadad a răspuns:

Felul in care Isus si sfintii sunt reprezentati in picturi depinde de la o epoca la alta si de la o cultura la alta. Sunt icoane si statui in care arata intr-un fel si altele in care arata altfel. Dar nu icoana sau statuia sunt importante, ci Arhetipul pe care il reprezinta si spatiul spiritual spre care te indruma.