| 1Hekate1 a întrebat:

De ce este pacat sa ne schimbam sexul?

42 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu îți poți schimba sexul,
astea sunt prostii!

| danay72 a răspuns:

1Corinteni6:9,10

| mimiwewem a răspuns:

Pentru că Dumnezeu așa ne-a dat.

| RAY a răspuns:

Sti ce nu-i pacat?
cotizatia de 10 la suta si banii multi in fiecare duminica si joi asta la pocaiti
la ortodocsi banii sa dai mereu
in restul restul este pacat

in biblie nu scrie asa ceva nu te lua farisei

| Mădă0611 a răspuns:

Nu ca ar fi pacat in fata lui dumnezeu, dar nu te mai recunoaste Petru, si e pacat sa ajungi in iad pentru asta.

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Poftim? Vrei sa spui ca aceste persoane nu sufera de o oarecare problema psihica, o dereglare a unui cromozm sau mai bine-spus de-un retard mintal? De unde si pana unde asemenea cuvinte jignitoare si aduci in vorba subiecte pe care nu le stapanesti, cand raspunsul tau nu concorda deloc cu subiectul acestei intrebari.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Vrei si tu sa zici ceva sa arati ca meriti nobelul [rolling on the floor))], adiCA CA esti inteligent, dar de fapt arati altceva rolling on the floor) Petru e nenea care sta la poarta raiului, cica rolling on the floor, mai mult nu mai spun ca banuiesc ca n-are rost, daca nu te-ai prins de prima data, doar n-o sa iti explic chiar tot...

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

NU draga mea Mada, mi-e de-ajuns ca trebuie sa tolrez persoanele homo, dar sa-ti schimbi sexul... asta este curata indobitocire si IMI ESTE MILA fata de cei care ii sustin pe aceste persoane sa recurga la un asemenea gest. De ce? Sa-ti schimbi sexul inseamna o dovada, in opinia mea, de scarbavnicie, iar cei CARE SUNT DE ACORD sau care NU FAC NICIUN EFORT PENTRU a-I OPRI, atunci sunt cu mult mai retardati decat ei. In fine, tu de ce n-ai face asa ceva? Sau voi cei care sustineti ca acest lucru este "normal" ( numai un analfabet, un idiot- si nu fac referire la tine, ci in general vorbesc- ar fi de acord cu asa ceva) de ce nu nu recurgeti si vcoi la acest gest? Deci, persoanele care sunt de acord cu asa ceva fie sunt ipocrite ( ca-i incurajeaza pe altii, dar NU apeleaza la asa ceva), fie sunt suspecte de un anume handicap/ Scuze limbajul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Da' tu esti chiar idiot (plin de idei). Te bagi in seama ca sa... cum ziceam. Unde am zis eu ca sunt de acord? rolling on the floor Cred ca de un anume handicap sufera, nu sunt doar suspecte, persoanele care nu sunt capabile sa inteleaga o gluma. Si la urma urmei, fiecare face ce vrea cu propriul corp, sau ce, vrei tu o lege prin care acele persoane sa fie omorate? Asa si cei care fac sala ar trebui omorati, sau cele care isi pun silicon dupa ce au ramas fara sani, multumita zeului tau. Esti tot mai penibil, patetic de penibil, sau erai de la inceput, dar erai mai timid thinking

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Patetic Mada. Stiu ca ai glumit, dar am comentat la raspunsul tau ca mi-a venit brusc per moment senzatia sa dau click pe buton.Aaa nu vreau o lege, dar totusi analize la nivelul intregului corp, analize hormonale, consultatii psihologice si psihiatrice, mai ales ca stiinta si medicina avanseaza de la o zi la alta.
Dar eu mai mult m-am revoltat pentru votul primit si din pricina faptului ca majoritatea unora dupa acest site (care au exagerat prin filosofie si au ajuns la concluzia ca numai convingerile lor iluzioniste sunt corecte) SUSTIN ACESTE OBICEIURI, DAR DE PRACTICAT NICI GAND.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Pai no, si eu vreau ca toti oamenii, in special teistii, din care in special adeptii religiilor avraamice, sa fie supusi unor testari psihologice si sa fie tratati, dar raman cu dorinta.

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Aceste persoane de care zici tu sunt un model de invatatura morala, si din nefericire cei care nu le pot urma, nu-si pot stapani viciile, "bestia" dintr-insii sunt cei mai slabi, iar slabi nu castiga nimic, ci mai tarziu vor cadea. Nu este minunat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Ce model de invatatura morala vezi tu in niste fanatici care sunt in stare sa isi tortureze si chiar omoare copiii daca li se pare ca le-a zis dumnezeu asta, sau cei care fac pe sfintii cand sunt cei mai ipocriti dintre ipocriti? Eu nu ii urmez si n-am vicii, iar daca as avea, in momentul in care as vrea sa renunt, as renunta singura, ma dau pe mine exemplu ca e un exemplu concret. Macar recunosti ca religia e pentru oamenii slabi, e o necesitate, nu un adevar pe care vrei nu vrei trebuie sa-l accepti.

| sublime89 a răspuns:

Cine zice ca e?

| 1Hekate1 explică (pentru sublime89):

Pai eu asa am auzit de la parinti...

| NameoftheCentury a răspuns (pentru 1Hekate1):

Nu te gandi ca e pacat, gandeste-te ca nu e sanatos deloc si te va afecta toata viata, o prostie. Dumnezeu nu exista!

| sublime89 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Nu inseamna ca au si dreptate.

| 1Hekate1 explică (pentru NameoftheCentury):

Eu cred ca exista, dar e parerea noastra happy Mersi de sfat!

| Lizzu a răspuns:

Nu este.

O persoana isi detine trupul si face ceea ce doreste cu el pe responsabilitate proprie.

Faci ceea ce simti. Faci ceea ce te face sa te simti tu insati.

| Exilee a răspuns:

Pe langa faptul ca este si pacat, este si imoral. Draga mea SandxxGirl. Niste analize hormonale, dar in special la nivelul neurocraniului trebuie imediat facute pentru a preveni dezastre in viitor.De ce ti-ai dori asa ceva?

| 1Hekate1 explică (pentru Exilee):

Scuze ca raspund acum.mi-as dori asta pentru ca 1.eu nu am degand sa nasc..adica eu sa ma chinui un an pana iese si sotu sa stea bine mersi2.nu am chef sa nu pot intra in grupurile de baieti smecheri cu care as avea ce vorbii si ne-am distra3.nu am chef sa stau cu niste fitoase care nu au niciun subiect interesant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să-ți pui coadă, sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce să ţi-l schimbi dacă aşa te-ai născut? Dacă Dumnezeu a vrut să te naşti aşa, tu de ce să te schimbi? Se consideră păcat pentru că astfel dovedeşti că eşti împotriva lui Dumnezeu şi în plus nici nu ştiu dacă e posibil aşa ceva. Dacă alţii şi-l schimbă e problema lor şi nu trebuiesc judecaţi.Fiecare face ce vrea cu viaţa lui şi nu ar trebui să ne intereseze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sandxx? odata ce a umblat cineva acolo unde a hotarat Dumnezeu, nimic nu poate fi la fel.omul este imperfect si orice doctor,oricat de bun ar fi,poate opera,dar nu poate crea,asa cum face Dumnezeu.un ochi, un penis, mai simplu un dinte, niciodata nu mai pot fi la fel de bune dupa ce s-a umblat in ele, la ele.intradevar si daca te dai cu ruj de buze intervii in creatia Domnului fiindca inseamna ca nu esti multumit/a si poti tu mai bine. aparent asa e.dar in esenta nu e.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Si uitati, dragi utilizatori de TPU, ce inseamna suprimarea drepturilor homosexualilor...
Ce este mai dubios: Sa vezi o femeie care era barbat (Care eventual mai are ceva de barbat in ea... Hehehe), sau un cuplu gay?

| 1Hekate1 explică (pentru BlackSulphur):

Omu.oricum nu am de gand sa fac*** nici daca raman fata sa fac cu un baiat nici cu alta fata nici daca devin baiat cu fata sau cu baiat.Toate cazurile mi se par scarboase.Nu de asta as vrea schimbare de sex..ci pentru ca pur si simplu nu am caracter de fata.

| contαbαndonαt a răspuns:

E corpul tau, faci ce vrei cu el. Punct.

| Ben00 a răspuns:

O singura data?

| AwaZoh98 a răspuns:

Nici nu ai cum sa faci asta! Plus ca e total inacceptabil.

| Actaar a răspuns:

Tu vrei sa iti tai ****?!
Normal ca e pacat... nu numai ca te bate "dumnezeu" dar rade toata gasca de tine.

| Cxena a răspuns:

Fiindca asa zice biserica, dar fiecare e stapan pe trupul sau, asa ca de ce trebuie sa stie toti ca ti l-ai schimbat, ca sa fii blamat intr-o societate care inca nu accepta asta?

| Mirellusha a răspuns:

Deoarece,așa demonstrăm că nu ne place cum ne-a creat Dumnezeu.Adică suntem împotriva voinței sale.Și tot odată e păcat, deoarece Dumnezeu știe preabine ce e mai bine pentru noi, și dacă el a decis ca noi să fim de un sex, de o culoare etc, atunci înseamnă că asta e voia lui.Nu trebuie noi să decidem cine și ce suntem. Dumnezeu ar trebui să ne conducă. Înțelegi?

| trolololo a răspuns (pentru Mirellusha):

Ma-ta si cu tac-tu te-au creat. Știi tu când au făcut acel lucru. Înțelegi?

| 1Hekate1 explică (pentru Mirellusha):

Inteleg ce zici.dar totusi nu cred ca Dumnezeu ne-ar dori suparati pe acest motiv si eu nu am cum sa fiu vesela. Oricum nu o fac mi se pare cam ciudat.dar ma gandeam ca poate daca o sa fiu mai mare si chiar o sa vreau sa stiu..Mersi!

Răspuns utilizator avertizat
| Mirellusha a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu sunt o marionetă fără voință,și plus că nu e un prieten imaginar. Dacă ar fi,ei bine,înseamnă că mi-am trăit viața străduindu-mă degeaba să ascult de acel „prieten imaginar" dar încă nu se știe ce se va întâmpla mai departe,așa că,îți pot spune doar atât: ne vedem la judecata de apoi, atunci mulți vor înțelege că au greșit...
Și cât despre „marionetă fără voințe"...Da, sunt om, mint, mă îndoiesc uneori și eu de cel căruia tu îi spui „imaginar" și ajung așa...ca tine, și desigur că fac ceea ce face un om simplu.Nu sunt o fanatică sau un bigot,și nu țin așa că de parcă dacă Dumnezeu m-ar vedea cu capul aplecat,și niște lacrimi acolo false,din nimic sau nu știu ce lingușeală o să aibă ochi și loc mai bun pentru mine.
Pur și simplu nu exagerez, greșesc, de foarte multe ori, dar nu fac greșeli mari... oricum, am 12 ani,viața-mi merge înainte,și multe greșeli o să fac,dar totuși nu într-atât încât să spun că „E viața mea, mintea mea, fac ce vreau cu ea, sau : M-au creat părinții mei, am 18 ani(sau mai mult) și sunt independentă, viața mea nu mai depinde de nimeni, și nu trebuie să intereseze pe nimeni ce fac"

Poate însăși asta e o greșeală, că poate ai dreptate, dar o altă viață nu o să mai am ca apoi să cred din nou... până când rămân cu Credința

| Yuruva a răspuns:

Daca te face sa te simti bine in pielea ta, atunci e ok sa iti schimbi sexul. Nu asculta bigotii care iti spun ca e pacat si vorbesc de dumnezeu ca si cand ar exista. Faci ce vrei cu corpul tau dar gandeste-te inainte ca sa nu regreti mai tarziu!

| SuzanaStan a răspuns:

Pentru ca trebuie sa stai asa cum te-a lasat dumnezeu. e pacat pentru ca asta inseamna ca esti impotriva vointei sale, dumnezeu te va pedepsi...el du doarme niciodata!

| 1Hekate1 explică (pentru SuzanaStan):

Suntem oameni, nu sclavi.E o diferenta..de ce toti crestini ziceti ca te pedepseste Dumnezeu.Credeti ca murim si un mos vine si zice:Hai, ce pacate ai incalcat? Voi chiar credeti ca ne va pedepsi? Pai daca El nu iarta, cum ar dori sa iertam noi? E illogic.Scrie pe netbig grinragoste sau frica part 2 (pe yt)

| ADR6 a răspuns:

Inainte de toate, in afara de a fi pacat, vreau sa iti spun ca doar daca ai gandul asta e o mare problema. Revino-ti in fire!