| Exal a întrebat:

De ce eu ca si oarecum crestin pot veni cu o tona de argumente si explicatii,cat o pagina iar un ateu tot ce stie sa-mi zica este "Spui prostii / Aia e pseudo-stiinta / Nu stii ce e aia o dovada / Cat mai lingi in fund spiridusi care plutesc pe nori?"
Le-as da folositor si inteligent la fiecare replay daca mi-ar scrie si mie explicatiile lor, nu jigniri sublime.

https://www.tpu.ro/......t-o-boala/

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Despre ce argumente este vorba aici?

| Exal explică (pentru Inferno):

Poti citi intrebarile/raspunsurile mele sau cel mai bine le cauti singur!

| doctorandus a răspuns:

Exista crestini care predau epistemologia la universitati renumite -- tu nu faci parte dintre ei.

| Superior a răspuns:

E o lupta fara sens; c

| Exal explică:

Poate ar convinge mai usor oamenii sa ajunga unde vor ei, daca au ce oferi pe tava...

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Omule nu avem nevoie de argumente care se aplica la toti zeii sau explicati de copii de gradinita,un ateu are nevoie de dovada stiintifica ca zeul tau exista, vad ca nu intelegeti asta,credeti ca noi suntem ignoranti,dar te inseli stim toate argumentele voastre,le am studiat si nu sunt mai deosebite decat pentru alti zeii, mereu atacati stiinta -evolutia,big bang de parca ati dovedi ceva, nu dovediti nimic cu asta, in fapt nu am intalnit un singur om care sa aiba habar de evolutie, big bang si sa spuna ma indoiesc de asta, toti habar nu aveau

| Exal explică (pentru RAY):

Si crestinii pot veni cu stiinta in ajutor. Dupa cum ziceam, dovezile legate de viata de apoi sunt cele mai puternice, si daca exista viata de apoi, implicit si Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Omule stiinta nu afirma ca exista dumnezeu sau vreo divinitate, cum nici nu infirma, stiinta nu are timp de studiat ce nu exista, din nou alte aiureli dovezii pentru viata de apoi nu exista, din nou alte aberati daca exista viata de apoi de ce are legatura fix cu zeul tau ca asa vrei tu

| Exal explică (pentru RAY):

Oferă tu o explicație pentru experiențele NDE!
Apropo, cum poți spune că știința (probabil aia falsa care îți place ție) nu afirmă că nu există Dumnezeu și apoi spui că știința nu are de ce studia ceva ce nu există? Ce vorba e asta? Cum te poți contrazice în halul ăsta dintr-un singur post de 2 rânduri?

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Experien%C8%9Be_aproape_de_moarte
omule stiinta care imi place mie este bazata pe dovezii nu basme,adica stiinta nu are timp sa dovedeasca ce nu exista la asta m-am referit,dar nu ai inteles,stiinta explica ceea ce exista, de asta nu infirma nimic ea doar afirma in limita cunostintelor care le are, sa stii ca si timpul meu e limitat, nu am timp de pierdut, suntem pe TPU sa stii, asta nu e un forum e un site de pus intrebari si de dat raspunsuri atat

| Exal explică (pentru RAY):

Experiențele NDE există și se întâmplă. Conform a ceea ce ai zis tu, e logic ca știință să-și bage nasul fie că vrei fie că nu.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Ce am scris eu ce ai inteles tu, dar totusi unde e dovada stiintifica a vieti de dupa moarte? eu vad ca sa descoperit ca sunt halucinati nu vreo dovada ca exista ceva

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Explicații fiziologice

Inițial s-a stabilit o legătură între EAM și anoxie (lipsa oxigenului). Această legătură s-a făcut datorită asemănărilor dintre EAM și G-LOC(G-force induced Loss Of Consciousness) atunci când un pilot de avion se înalță cu repeziciune forța centrifugă îl apasă pe scaun cu o forță de câteva ori mai mare decât forța gravitațională, acest lucru făcând ca sângele să îi coboare în picioare. Creierul rămânând fără oxigen va produce dispariția viziunii periferice, micșorându-se câmpului vizual și având senzația de tunel până când subiectul își pierde conștiința.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Problema e ca tu nu ai nevoie de argumente care sa te contrazica si de confirmare din partea altora, esti genul de copil de gradinita care refuza sa creada ca mos craciun e tatal lui, exact acelasi comportament, in fapt persoanelor care gandesc emotional varsta lor rationala nu trece de 5, 6 ani, ei ramand blocati, fiind imaturi emotional si rational, da-mi jucaria ca te spun la mama sau daca nu-mi dai jucaria o sa arzi pe veci in iad, dar eu stiu ca eu am dreptate, esti un copil imatur

| xerxes1 a răspuns (pentru Exal):

Este posibil sa existe un Dumnezeu dar in niciun caz cel Biblic.

| Exal explică (pentru RAY):

Asta e explicatie frate? O experienta NDE nu inseamna tunel omule, ci plimbari in dimensiuni paralele si experiente extra-corporale. Apropo, experientele NDE se produc cand creierul a ramas fara oxigen destul de mult incat sa poata fi considerat mort happy
Apropo, am 20 de ani. De la 18 ani ma preocupa tot ce tine de acest segment. Am avut o perioada in care am fost ateu dar totul imi arata ca avem un Creator si o continuare a vietii.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Esti amuzant )))))))) O experienta NDE nu inseamna tunel omule, ci plimbari in dimensiuni paralele si experiente extra-corporale

cine e acel creator?

| Exal explică (pentru xerxes1):

Perceptia mea e diferta un pic, consider ca Dumnezeul Biblic e adevarat insa Biblia ar putea interpreta un sir de aspecte gresit despre El., stiind ca a fost modificata de-a lungul timpului si scrisa de oameni.

| Exal explică (pentru RAY):

Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns (pentru Exal):

Inseamna ca nu ai citit Vechiul Testament complet, poate asa pe sarite.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Care dumnezeu?

| Exal explică (pentru RAY):

Cel crestin. Peste 90% din oamenii de pe glob subt islamisti, catolici si ortodocsi. Ca atare, Iisus este cel ce a oferit cea mai mare dovada care sa ateste existenta Dumnezeului Crestin,

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Alooooooooo vezi ca scrii multe aiureli, crestinismul =2, 5 miliarde de pesoane atat din 7, 5, apropo crestini aia sunt impartiti in multe religi care fiecare il percepe diferit pe iisus, asa ca nu afirma ca toti il vad la fel ca nu e asa

| Holiday a răspuns (pentru Exal):

"....si daca exista viata de apoi, implicit si Dumnezeu."

Vezi de asta iti spune lumea ca bati campii, presupusa existenta a "vietii de apoi"(apropo, ce nume tampit) nu demonstreaza in nici un fel existenta lui Dumnezeu asta de care zici.

| Exal explică (pentru Holiday):

Mă rog, asta e mai mult un punct de vedere personal, faza cu citatul.
.