| Exal a întrebat:

Stephen Hawkins a fost convins de faptul că Dumnezeu nu există.
În jurul vârstei de 20 de ani s-au declanșat o boală neurologică gravă care din punct de vedere medical ii mai dădea 2-3 ani de viață. Totuși el a trăit până la vârsta de 76 de ani trecand enorm de mult peste termenul pe care i l-a lăsat la dispoziție maladia. Dacă ai caută pe Google "Dumnezeu nu există" ai găsi puține rezultate coerente căutării,majoritatea articolelor având titlul de "Dumnezeu exista!" Însă printre acele puține rezultate coerente vei gasi doar declarații de a le lui Stephen Hawking cum că Dumnezeu nu există. După observările mele,el ar fi cam singurul care neagă existența Divinității,dând frâu liber ateilor să câștige teren. Însă,laolalta avem un sir de dovezi sau explicații științifice cum că există posibilitatea existenței unui creator,disponibile unei căutări "dovezi că Dumnezeu există". Vei găsi și mai multe si mai relevante dacă vei căuta în engleză "evidence of god's existence".
Desi aceste dovezi si explicații arată doar o probabilitate mai mare a existentei Divinității,experiențele NDE (Near Death Experience) arată în mod cert existența sufletului și a vieții de apoi. Multi savanti nu pot explica fenomenele NDE. Unii au zis ca substanțele halucinogene sunt responsabile însă s-a constatat că în moarte clinică creierul e incapabil de a furniza orice fel de hormoni. Un alt factor îl reprezinta povestirile pacienților care s-au urmărit din exterior si au observat cum erau resuscitati,corelând evenimentele cu o acuratețe de 99, 9%,știind că ei nu înregistrau activitate cerebrala.
Savanții si medicii ce au studiat aceste cazuri au rămas convinși că singura explicație este : viață de apoi. De asemenea,unul dintre cei mai cunoscuți astfel de oameni e Alexander Eben,care a trăit pe propria piele așa ceva,fiind de profesie un neurochirurg de succes. Între timp,au apărut unii savanti care au găsit o logică în ceea ce privește existența sufletului.
Stephen Hawkins s-a stins recent din viața,iar eu cred ca boala ce a avut-o a avut un mare rol în gândirea sa, ba chiar creeand o ură pentru Divinitate. Însă nu și-a pus întrebarea cum de a trăit atât de mult desi el trebuia să fie mort de 40 de ani? Va las pe voi să ganditi,Dumnezeu să-l odihnească!
Acum întrebarea : De ce credeți că Hawkins era așa pornit pe inexistentă lui Dumnezeu și de ce a trăit așa mult?
Si de ce în ciuda dovezilor sau explicațiilor științifice unii dintre voi o țineți una si buna ca Dumnezeu e un "spiridus"? Ok,nu e musai să credeți,nu am nimic nici cu aia care cred că Pământul e plat dar de ce sunteți așa porniți? Unii ziceți că nu negati existența lui Dumnezeu, dar peste 5 minute o luați cu basmele si spiridușii ca si când ați nega-o cu o mare certitudine.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu precum si a vietii de dupa moarte sunt idei posibila insa nesustinute de nicio observatie reala.

| danut a răspuns:

Cred ca tu ai dorit parerile noastre nu ale unor insi de care unii dintre noi nici nu a auzit. Deci parerea mea, eu cred ca acel om a trait chinuit toata viata lui deoarece parerea mea este ca NU EL vorbea ci altcineva o facea iar acel ins nu era decat o marioneta dirijata cu telecomanda. Asta este parerea mea, un om amarat prin care cineva spunea ceva de care NU suntem siguri ca omul din carucior era convins. P.S. Convingerea mea se bazeaza pe chesti de ordin tehnic si nu spiritual.

| Exal explică (pentru danut):

Am gasit un articol care sa argumenteze aceste lucruri, dar de dragul faptului ca de mic copil il admiram cat de cat la televizor, o sa cred ca era de fapt un om.

| danut a răspuns (pentru Exal):

Una este ce ne dorim si alta este realitatea, putem avea "deviatii" in acest sens dar nu atacand problemele fundamentale ci doar la lucruri neansemnate.

| RAY a răspuns:

Da asa ura el pe dumnezeu ca crestini pe zeus,ce nu intelegi omule ca un ateu nu uraste zeul tau, voi crestini sunteti atei pentru mii de zeii, ce i urati pe toti? ateismul inseamna lipsa credinteti in zeii atat, restul sunt aiureli, gen ura pentru divinitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost una dintre cele mai luminati minti alea omenirii si probabil unul dintre cei mai buni fizicienci ai lumii. Mi se pare de bun simt sa nu creada in batranei care traiesc pe un nor.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Alexander Eben e de fapt un impostor. Tot ce a scris despre asta e doar rodul imaginatiei. De fapt si ca medic a avut niste probleme destul de mari.

"Alexander had been terminated or suspended from multiple hospital positions, and had been the subject of several malpractice lawsuits, including at least two involving the alteration of medical records to cover up a medical error. He settled five malpractice suits in Virginia within a period of ten years."

Dar si-a dat seama ca exista suficienti fraieri care sunt inclinati sa creada tot felul de traznai asa ca s-a reprofilat si le-a vandut niste maculatura. Nu e el singurul. Povestile cu spiridusi inca mai sunt inghitite de multi creduli, asa ca de aia sunt multi care le concep si le vand.

| Exal explică (pentru Holiday):

Ala e un articol de la o jalnică publicație. Dacă era adevărat era băgat la închisoare, ori primea dita mai amenda. Aah, dacă era o știre relevanta erau zeci de articole pe Google, unele de la publicații cunoscute si apărea și la televizor. Nu văd așa ceva...

| Holiday a răspuns (pentru Exal):

Ai impresia ca merita un nebun sa intre in atentia unor publicatii cunoscute, cum le spui tu?
Dar in schimb, credulii scriu la greu tot felul de tampenii despre ce minunat este impostorul asta. E in logica lucrurilor.

| Exal explică (pentru Holiday):

Ma intreb daca are rost sa-mi mai bat capul...
La acele publicatii poti gasi articole despre cele mai banale accidente rutiere pana la un catelus care merge in doua membre anterioare si nu gasesti un articol despre un om cunoscut cam in toata lumea care se considera ca ar fi un impostor? Daca era adevarat,reprezenta o stire serioasa si un interes enorm pentru jurnalisti,fiind o stire capabila sa le creasca urmaritorii si sa scoata multi bani.
Citez siteuri si forumuri intitulate : theatheism, whyevolutionisture, esquire, skeptic, skeptico si alte bloguri banale. Nu am gasit o dovada video despre asa zisii oameni de stiinta care sa-l contrazica intru-totul.
http://friendlyatheist.patheos.com/......aying-him/
http://www.maverick-atheism.org/......of-of.html
https://whyevolutionistrue.wordpress.com/......to-heaven/
Si alte site-uri precum www.scientificamerican.com in care am gasit acelasi articol dar daca dai search pe site dai de alte articole care sustin sau doresc sa te faca sa crezi in viata de apoi, semn clar ca nu e nimic mai mult un site unde se strange orice zvon pentru a atrage vizitatori.
Iar cel care il lauda asa mult ca i-a dat arama pe fata este Donald Prothero, un amarat de geolog. Celalalt individ este Michael Shermer, fondatorul siteului https://www.skeptic.com/ unde este publicat un articol asemanator despre minciuna lui Eben dar surpriza, si acolo am gasit un articol care sustine viata de apoi. Am gasit si pe Daily Mail un articol foarte scurt despre asta, e un site ceva mai cunoscut, dar laolalta mai e un articol, tot pe Daily Mail care il sustine pe Eben si altele zeci despre dovezi ale vietii de apoi.
Pana acum nu sunt evidente care sa arate faptul ca Eben e un escroc iar singurii care i s-au opus sunt un amarat de geolog si un amarat de scriitor.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

De ce sa intre la inchisoare? Are libertatea cuvantului si poate scrie cam tot ce vrea muschii lui, daca nu indeamna vadit la savarsirea unor infractiuni.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Am venit de la intrebarea asta: https://www.tpu.ro/......tie-sa-mi/

Hai sa-ti zic eu de ce nu cred.
N-am sa ma leg de dovezi ale existentei lui. Am sa presupun ca El exista.
Asta inseamna ca eu voi fi judecat pentru faptul ca am ales sa nu cred, ci nu dupa lucrurile pe care le-am facut in viata sa-i ajut pe ceilalti. Nu mi-as pierde timp din viata sa slujesc un psihopat, iubitor de putere.
Dar daca credinta nu-i neaparat importanta, atunci faptele imi deschid ambele drumuri: Rai si Iad. Deci de ce sa mai cred?

In plus, pentru a-ti demonstra cat de rau poate El sa fie am sa ma leg si de miracole. Orice crestin considera, pe baza Bibliei, ca miracolele sunt adevarate - ca supranaturalul e adevarat, mai bine spus.
El vindeca un om de cancer. Dar acest general "om" include absolut toate tipurile de oameni: hoti, cercetatori (ca Hawking din intrebarea ta), criminali, cantareti, etc. etc.
Pe preoti, spre exemplu, care isi dedica toata viata in impartasirea credintei si in ducerea cuvantului Lui mai departe, ei bine, pe ei nu ii scapa de suferinta. De ce? De ce ar scapa acest Dumnezeu bun si iubitor pe un hot sau infractor de la moarte, dar nu pe ABSOLUT orice preot adevarat? (nu ma refer aici doar la cei care sunt cu numele preoti)
Poate sa faca asta, ca doar e Atotputernic. Nu vrea? Inseamna ca e Raul Absolut.
Scapa hotii, criminalii dar nu pe orice om care merita sa traiasca.

Nici n-am avut nevoie de dovezi ca sa arat inexistenta lui. N-am avut nevoie decat de un rationament ca sa arat cat de rau poate fi daca exista.

Eu, il privesc pe Dumnezeu dintr-o perspectiva deista. Consider ca Universul e o bula din multivers, iar acest Dumnezeu al meu a fost vreun cercecator care a creat universul nostru in laborator. Dar nu am de ce sa ma rog, sa merg la biserica, sa ma spovedesc, sa il consider pe Isus ca fiind vreun salvator, nu consider ca exista viata dupa moarte, nu consider ca Dumnezeul crestin exista.

| Steregoi a răspuns:

Hawking zicea ca e norocos ca exista si in acelasi timp il ura pe Dumnezeu ignorandu-i existenta desi supravietuirea lui timp de 40 ani era inexplicabila pentru medici. Deci Hawking traia intr-o contradictie totala sau avea o gandire contradictorie. Cine poate crede in minciunile lui Hawking despre ipotetica inexistenta a lui Dumnezeu atata timp cat gandirea lui era confuza si contradictorie? Numai niste inraiti creduli si neinteligenti si autolimitati prin libertate de alegere pot lua in considerare spusele necredincioase ale lui Hawking. rolling on the floor

Ura fata de cineva poate lua forma ignorantei sau a nerecunoasterii existentei cuiva si a gasi tot felul de motive inchipuite pentru a ignora sau a nu recunoaste meritele si chiar existenta cuiva adica a lui Dumnezeu in cazul de fata.

Am putea spune ca Hawking era si un ipocrit si un mincinos sau avea dubla personalitate sau avea idei contradictorii deoarece in timp ce-si plangea de mila urandu-l sau ignorandu-l pe Dumnezeu se considera fericit si norocos limitandu-se si resemnandu-se la ceea ce putea face si nu la ceea ce ar mai fi dorit sa faca desi nu putea datorita infirmitatii. Gandind astfel Hawking isi suprima sau isi ignora dorintele si aspiratiile oricarui om normal la cap. Ceea ce exprim eu aici poate reprezenta moartea a doua sau lacul cu foc sau chinul vesnic simbolic pentru ceea ce a reprezentat si a fost Hawking. Necredinta lui ii anuleaza progresul in domeniul stiintific materialist. Dumnezeu i-ar fi dat ocazia dupa inviere sa progreseze in continuare in descoperirea lucrurilor minunate create de Dumnezeu.

Fericirea provine din recunoasterea existentei absolutului sau a lui Dumnezeu care reprezinta absolutul. Ceva atotputernic infinit si impersonal nu reprezinta absolutul ci un semiabsolut sau un absolut incomplet sau schiop. Absolutul inseamna speranta de a trai vesnic. Un univers impersonal nu poate garanta viata vesnica unei fiinte personale vii precum omul. Un univers impersonal si fara legi morale este total imprevizibil. Dumnezeu nu este imprevizibil. O gandire fara Dumnezeu este autolimitata si nefericita. Nimeni nu poate pretinde ca este fericit si inteligent daca nu recunoaste existenta lui Dumnezeu. rolling on the floor

Rad de prostia multor necredinciosi de pe TPU cu care nu prea merita sa ne pierdem timpul noi cei credinciosi si fericiti. rolling on the floor

| benny7 a răspuns:

Omul lesne crezator crede orice vorba, dar omul chibzuit ia seama*...