| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atata mister(chiar de la facerea lumii pana azi in legatura cu moartea si viata dupa moarte? Ramane un mister nedezlegat cat o mai exista omenirea?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce criterii aplici cand spui ca e un mister? Si de ce nu am putea aplica aceleasi criterii si pentru a stabili ca daca luna e din branza sau nu reprezinta tot un mister?

| Filip23 a răspuns:

Cred ca daca ar fi certitudine, si caracterele cele mai rele s-ar purta ireprosabil.

| costis a răspuns:

Se pare ca lumea noastra e un loc de exil. Cum spune in parabola fiului risipitor, o tara indepartata. Intr-un paraclis al Sf. Ecaterina se spune "straina tara a greselilor". Misterul e de fapt o incertitudine a vesniciei, iar cugetul este mai lipsit de canstrangeri. Adica ne manifestam in libertate, putem face si binele si raul.

| SG1995 a răspuns:

Eu un mister pentru proști, persoanele inteleginte știu deja că în lipsa oxigenului creierul moare, iar un creier mort, e dus.

| ajutortpu1 a răspuns:

Prin Mântuitorul Hristos misterul vieții și al morții s-a dezlegat, El ne-a arătat calea și ne-a spus și unde ajungem dacă mergem pe acest drum. Doar indiferenții pot să nege existența lui Dumnezeu, pentru că totul ne vorbește despre splendoarea cerului.