| HoovusPiratus1 a întrebat:

De ce foarte multi crestini ortodoxi (majoritatea) se cred buni la suflet dar din nefericire nu sunt

EXEMPLU : Dupa ce am fost criticat de multi crestini ( tot iei spun ca doar Isus judeca ), m-am gandit la cat de idiotic pare si dupa aia m-am gandit sa caut dovezi ca Dumnezeu nu exista si ca e mai mult PERiCULOS decat bun la suflet si dupa ce am gasit 5 evidente la care crestinii nu poate sa raspunda,am devenit instant ateu si am decis sa fiu liber, supportiv, logic, sa pun totul in fata STiiNTEI si a realismului.

+ Se spune ca moastele sunt morti care nu putrezesc niciodata, dar in realitate sunt putrezite si sunt vopsite cu ceara ( ca sa nu puta si nici sa nu se vada putrezirea) de catre preoti

Ateismul reprezintă, într-un sens larg, respingerea credinței în existența unor zeități. Într-un sens mai restrâns, ateismul este poziția că nu există zeități. Ateismul este opusul teismului, cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Asa sunt oamenii, una zic si alta fac. Le place sa se impauneze cu toate calitatile posibile, dar in realitate nu demonstreaza ca au aceste calitati, iar religia si credinta prin caracterul lor fals accentueaza discrepanta dintre vorbe si fapte.

Asa e bine: sa avem ratiune, sa avem o gandire libera, corecta, sa apreciem stiinta si sa traim in realitate nu dupa cartile cu povesti.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romani ortodoxi, dz cu mila

| CostinAlamariu a răspuns:

Si nici în gramatica limbii române nu crezi?
Nu doar ca ești ateist, dar esti și agramat.

| HoovusPiratus1 explică (pentru CostinAlamariu):

Scriu pe calculator deci nu am diacritice

| Apokales a răspuns:

Probabil se cred buni la suflet pentru ca Dumnezeu iarta pana si cele mai grele pacate. D-asta crestinismul este religia iubirii.

| badpanda a răspuns (pentru Apokales):

Iarta pe naiba.
Cati au murit in Vechiul Testament pentru cele mai banale motive?

| Holiday a răspuns (pentru badpanda):

"Cati au murit in Vechiul Testament pentru cele mai banale motive?"

La un moment dat, aproape pe toti care erau in viata cica i-ar fi casapit spiridusul asta.

| StrongHeart a răspuns:

La cum scrii ar trebui sa te judece o profesoara de lb. romana inainte sa te judece Hristos.
Nu vorbi de lucruri de care nu ai habar!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu au înțeles credința ortodoxă, dar la cum generalizezi și argumentezi deduc că nici tu.

| marinaru777 a răspuns:

Regele Mihai spunea ca ii place religia noastra dar nu ii place de crestini care dupa ce ies din biserica au uitat si fac cate si mai cate.
Oricum religia noastra nu sta nici macar intr o generatie daca asa sunt ei ce sa le ceri. Avem religia Adevarata dar nu o respectam. Zicem de musulmani cate si mai cate dar au ore cand se roaga, femeile imbracate la noi mai mult dezbracate.
Mergem mai departe si sa nu uitam de muncenici care si au dat viata pentru crestinism pentru Adevar.

| Raullalu a răspuns:

Argumentul tău despre moaște e corect, dar nu are nici o legătură cu creștinismul.
Religiile tradiționale au răspândit multe informații toxice despre Dumnezeu, si a impus lumii o mare serie de practici și sărbători care îl contrazic pe Dumnezeu.
Poți sa pui întrebări la care religia ortodoxa, catolica sau altele sa nu poată răspunde, cel puțin nu ceva cert, ca răspunsuri au.
Dar în potriva lui Dumnezeu nu este întrebare fără un răspuns cert.