| Damian738373738 a întrebat:

De ce foarte multi tineri cad in capcana curviei, preacurviei, si tot mai multi îl resping pe Iisus Hristos şi traiesc o viața destrabalata? Oare merita pentru cativa ani De placere sa suferi o vesnicie in Iad? Oare merita sa îi slujim Satanei prin pacatele noastre care le facem, în loc sa îi slujim lui Iisus Hristos si sa fim cu el în Rai?

115 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

In loc sa bea zeama de cadavru ei au cazut in capcana :http://www.reddit.com/r/WTF/comments/alxce6/holy_water/

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Profesorul universitar Bart Ehrman (ateu) a scris: "That may have been a rather exalted view of himself, but I don’t think it makes Jesus crazy. It makes him an unusually confident apocalyptic prophet. There were others with visions of grandeur at the time. I don’t think that makes him mentally ill. It makes him a first-century apocalyptic Jew."

| doctorandus a răspuns:

He, he, he, un sofer stie ca regulile de circulatie exista si daca le incalca poate comite accidente sau il amendeaza Politia. In schimb despre Dumnezeu nu stie nimeni daca exista. Poftim: de ce nu tine Steregoi regulile Creatorului lumii (adica Brahma)?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Erezia e mai rea decat pacatele enumerate de tine! La fel si propaganda sectanta. Hristos a mantuit pe vamesii si desfranatele care s-au pocait, dar pe fariseii si saducheii sectanti nu a putut sa-i mantuiasca! Ei iubeau mai mult litera decat duhul Scripturii, desi litera omoara, dar Duhul face viu. Nu omul a fost facut pentru sambata, ci sambata a fost creata, ca si celalalte zile, de Dumnezeu pentru om. Hristos este Domn al tuturor zilelor. Biblia spune ca de omul sectant sau eretic sa te departezi dupa intaia si a doua mustrare, caci acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit. Tit 3, 10-11
Cine nu aduce invatatura dreptei credinte, adica ortodoxa, despre Hristos, acela nu are pe Dumnezeu! Noi cinstim pe sfinti ca pe prietenii si casnicii lui Dumnezeu! Regele David ii cinstea foarte pe prietenii lui Dumnezeu si spunea ca "minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui." Psalmul 67, 36
Sa tina minte toti sectantii ca nu au dreptul sa propovaduiasca pe Hristos, caci nu i-a trimis nimeni spre aceasta lucrare! Si mai ales ca-L propovaduiesc dupa capul lor, adica gresit! Numai Biserica Ortodoxa invata drept pe oameni despre Dumnezeu, prin episcopi, preoti, diaconi, si prin alti oameni sfintiti alesi de Biserica.
Mai inainte de a trimite sectantii pe desfranati sa se pocaiasca, mai bine s-ar pocai ei insisi de ereziile lor!

| Scarbo a răspuns (pentru Damian738373738):

Da citeste si vt sa vezi cat a ucis dzeul tau lol.

| Scarbo a răspuns (pentru Damian738373738):

Credinta ta e bazata pe un film si o carte? Ceva lucruri reale despre religia ta nu poti sa-mi arati?

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Bart Ehrman e istoric, nu medic...

| doctorandus a răspuns (pentru Panamax):

Ai fi mirat să numeri câți profesori universitari cred în Biblie.

| Damian738373738 explică (pentru RAY):

Nu am zis ca sunteti drogați criminali, talhari, si infractori, sau sa ma cred eu un sfant sa va amenint. Si eu sunt un pacatos. Ci am zis ca pe vremea lui Domnul Iisus talhari, criminali, infractorii, erau rastigniti pe cruce. Iar curvarii preacurvarii erau omorate cu pietre, ma refer la femei, Domnul Iisus a fost o exceptie el nu avea nicio vina. De asta in lumea asta sunt tot felul de razboaie si foamete din cauza necredintei. Domnul Iisus trimite urgii pe pamant pentru ca noi sa ne indreptam la credinta. Si eu am fost un curvar si Decand l-am acceptat in viata mea.ca Mantuitor si Domn viata mea s-a schimbat in bine. SI nu promovez si nu amenint pe nimeni cu Iadul vesnic, încerc sa aduc tot mai multa lume la credinta. Nu judec pe nimeni, Dar voi nu credeti fiindca sunteti prea rai, si nu vreti sa credeti.ca exista Rai si Iad, pentru.ca va este frica sa nu ajungeti acolo, si bagati necredinta, si culmea cand cineva pomeneste numele Domnului voi spuneti ca acei oameni sunt nebuni. Alegi sa crezi o haita de lupi Adica pe oameni sau alegi sa crezi Cuvantul Domnului Iisus care este adevarat. Ceia ce imi spuneti voi.ca Domnul Iisus nu exista, cu raspnsurile voastre ma face sa imi intareasca credinta in Domnul Iisus si mai tare.

| Damian738373738 explică (pentru Steregoi):

NU ma aplec la icoane si nici la alti idoli, ci ma inchin doar lui Dumnezeu. Nici biserica ortodoxa nu iti zice sa te inchini la icoane chiar s-a predicat subiectul ăsta este interzis sa te inchini la icoane si la alti idoli. Cele mai vechi religi sunt, Crestin Ortodocsi, si Catolici, celalalte religi sunt bazate pe Neadevaruri si minciuni cum ar fi bahtistii, Martorii lui Iehova, Muulmanii, astea sunt impotriva Cuvantului Domnului.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, la evreii de pe vremea lui Isus apocalipticismul era un curent popular, cum ar fi socialismul in Romania. Deci a fi apocalipticist nu era boala mintala.

Pe urma Isus nu a pretins ca ar fi Dumnezeu, asta au zis-o altii despre el. El a pretins ca era Mesia, ceea ce e altceva decat a fi Dumnezeu. Sigur, era o mare incumetare pentru un paria ca el, dar nu era bolnav psihic, cum punem noi stampila pe oricine zice in secolul XXI ca ar fi Mesia. Isus voia sa devina vestit si i-a reusit (postum). http://ehrmanblog.org/......ne-4-2016/

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

Ba da, Isus a existat, a fost un predicator care s-a dat cocos iar romanii i-au belit tapii.

Tu repeti ca o moara stricata niste lucruri pe care:

(i) nu le poti dovedi;
(ii) nici macar nu ai de unde sa le stii (credinta nu-i stiinta).

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

NU o sa te judece pentru.ca Miai dat nefolositor pe TPU, ci o sa te judece pentru.ca ai luat numele Domnului Iisus in batjocora, si pentru.ca l-ai respins asta e motivu pentru care te judeca, ca incerc tot mai mult sa va aduc la credinta, si voi refuzati sa auziti cuvatul Domnului.Probabil sunteti bogati cu multi bani, si credeti.ca daca Aveti de toate, nu mai aveti nevoie de Domnul Iisus. Caci va temeti de ce spune el despre Bogati. Ca un Tanar Bogat a venit la Domnul Iisus si i-a spus. Doamne cum pot avea si eu viata vesnica? Iar Domnul Iisus le-a spus, Vinde tot ce ai si imparte saracilor, si vei avea o comoara in cer, iar bogatul cand Auzise a refuzat si a plecat. Si atunci Domnul Iisus a spus ucenicilor lui. -Vedeți! E mai usor unei camile sa intre in urechile acului decat un Bogat in imparatia Cerurilor. SI voi Bogati de asta va temeti cel mult, sa nu dati agoniseala voastra saracilor. Caci Domnul Iisus a spus. -Nu va faceti comori pe pamant unde le Mananca Molliile si le fura hoții. Facetiva comori in cer unde moliile nu le mananca si nici hotii nu le fura. SI asta e motivul principal de nu Vreti sa impartiti bogatiile la cei sarmani. Caci adevarat va spun.ca cu greu va intra un Bogat in imparatia cerurilor. A spus Domnul.

| Damian738373738 explică (pentru doctorandus):

Si tu poti dovedii.ca Dumnezeu nu exista, nu poti face asta si te rog daca nu crezi in Dumnezeu nu mai comenta. Intrebarea asta nu am pus-o pentru atei ci pentru aceia care cred cu adevarat in Cuvantul Domnului

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

WTF? Analfabetism functional? Ti-am spus deja ca eu cred in Dumnezeu (nu in Dumnezeul tau, dar cred in Dumnezeu).

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

Tu ti-ai dat averea saracilor? De ex. PC-ul sau mobilul? Atunci de ce ceri altora sa faca o asemenea nebunie? Poate au copii de hranit si de crescut (ai lor, nu ai altora). Pentru unii a avea apa potabila la robinet, in casa, este un lux ca-n filme. O parte importanta din populatia Romaniei are WC-ul in curte (o groapa cu o casuta de lemn).

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Unii medici neurologi afirma ca religia ar fi ea in sine o boala mintala asemanatoare schizofreniei. Crezi ca sunt doar rautaciosi? N-as spune. Iar in ce priveste tema asta, dintre un medic si Ehrman, evident e mai credibil medicul. Repet, Ehrman e filosof, istoric, n-are nici o treaba cu diagnosticarea bolilor mintale. Iar faptul ca e ateu, e irelevant in context.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Nu sunt bogata, doar că prefer sa muncesc in loc să mă rog de un nene imaginar să-mi bage in traista laughing. Nu știu de ce am impresia că am participat la mai multe acțiuni caritabile și am făcut mai mult voluntariat decât toată familia ta de credincios. Ce-ar fi sa nu mai pierzi timpul oamenilor și să te duci sa faci un bine in lume? Nu de alta, dar daca chiar exista un dzo, o să-l doară pe el în fund că ai stat tu toată viața și ai regretat lucruri și că te-ai certat pe TPU cu oameni pentru el rolling on the floor.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

„eu văd întreaga credință ca pe o psihoză colectivă. De fapt este un delir, dar nu este considerat drept boală care ține de psihiatrie, deoarece atât de mulți oameni suferă de acesta. Zic asta oarecum în glumă, dar nu ar fi de mirare că se atribuie calități reale unei chestii care nu este întemeiată pe realitate? Dacă cineva ar prezenta astfel de simptome într-un alt domeniu, în calitate de terapeut aș nota pe fișa de observație un cod din DSM-IV: delir sever."
—Anna Enquist

Ideea e ca psihiatrii sunt obisnuiti cu ce e normal intr-o societate moderna, nu cu ce era normal in secolul I d.Hr. Albert Schweitzer era calificat in ambele discipline (medicina si istorie), dar studiul lui despre Isus din punct de vedere psihiatric este considerat depasit.

Plus ca o problema foarte importanta este ca nu prea stim ce a spus/facut Isus: vorbele si faptele sale au circulat prin jocul telefonul fara fir timp de cateva decenii, de-a lungul si de-a latul multor provincii romane, in diverse limbi. Abia apoi au fost scrise evangheliile.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"Ideea e ca psihiatrii sunt obisnuiti cu ce e normal intr-o societate moderna, nu cu ce era normal in secolul I"

Vrei sa spui ca schizofrenia, delirul, reprezentau "normalitatea" acum 2000 de ani?!

"Plus ca o problema foarte importanta este ca nu prea stim ce a spus/facut Isus: vorbele si faptele sale au circulat prin jocul telefonul fara fir timp de cateva decenii, de-a lungul si de-a latul multor provincii romane."

E irelevant pana la urma daca a spus sau nu diverse lucruri, discutia este despre personajul Isus in forma asta. Iar in forma asta, e un personaj cu dereglari psihice majore. Ori e adevarat ce se spune ca sustinea, si atunci e doar un schizofrenic, ori nu e adevarat, si atunci n-avem subiect de discutie.

| Mircea08 a răspuns:

Fiecare isi traieste viata cum crede el ca e mai bine - si merita!

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Sfatul meu ar fi sa te uiti pe YouTube sa vezi povestea unui ateu care a fost in Moarte Clinica; si sper.ca dupa ce vezi povestea lui sper sa iti dai o parere si sa te intrebi in Sinea ta ce motiv ar avea omul acela sa minta. Ateii care nu vor sa creada pun tot felul de motive. Asta e linkul acelui ateu. Copiazal si urmareste tot video pana la capat sa vezi ce zice acel om.
https://m.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434&t=3859s

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Sau sa te uiti tu la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM

Nu ma intereseaza moartea clinica si nici povestile altora, tu trebuie sa intelegi ca fiecare om are motivele lui pentru care crede sau nu in ceva, si nu e datoria ta sa bagi nimanui pe gat credinta ta, mai ales ca nu cunosti acele motive si nimic despre persoanele cu care vorbesti sau despre ce fac ele. Oricum, eu cred ca esti un troll, argumentele tale sunt prea 2005.

Inca n-ai plecat spre voluntariat?

| Steregoi a răspuns (pentru Damian738373738):

Minti. Ortodocsii se apleaca inaintea icoanelor sau idolilor.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

De ce spui asta? ca pacatele care le-am spus curvia, preacurvia sunt greu de renuntat? Nu spun ca curvesti ca nu te cunosc sa imi dau cu parerea despre tine dar se vede ca esti impotriva oamenilor care cred cu adevarat in Dumnezeu. De aici vine si motivul de se spune ca fetelor le plac baietii Răi. Niciodata unei fete nu o sa ii placa un baiat care e cu biblia in mana asta e clar trebuie sa recunosti. Spui Ceia ce spui pentru.ca in sinea ta zici.ca tot ce zboara se mananca. Stii nu are rost sa imi bat capul degeaba.ca oricum fetele intotdeaua prefera nenorocitii. NU degeaba se spune ca femeia este ispita barbatului si ea este cauza tuturor intamplarilor din lume. Ca si Eva a fost ispitita de Sarpe sa muste din mar, si la ispitit si or Adam sa muste si a muscat de asta barbatii au Marul lui Adam in gat si femeile nu au, fiindca Dumnezeu la inceput l-a facut pe Adam si i-a dat toata gradina lui, si apoi dumnezeu ia dato pe Eva SI i-a poruncit sa manance din Toti pomii dar i-a spus dintr-un pom singur sa nu muste. Si el a muscat fiindca a fost ispitit de femeie. SI.ca drept pedeapsa.ca a Muscat din pomul acela care Dumnezeu ii poruncise Dumnezeu i-a spus lui Adam -"Fiindca ai muscat din pomul care îti poruncisem sa nu mananci cu truda si sudoare iti vei castiga existenta, iar femeiei i-a spus "Cu durere vei naste copii, si vei fi supusa barbatului tau. SI apoi Dumnezeu ia izgonit din Gradina Edenului fiindca a incalcat porunca lui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Sunt atee si nu-mi plac baietii rai rolling on the floor. Hai sa terminam cu aberatiile si sa mergem sa facem ceva util in lume, ce zici?

| JderuSalbatic a răspuns:

Multe persoane care au avut experienta mortii clinice au revenit mai "spiritualizate". Intrebarea este cum putem fi siguri ca forma respectiva de energie este identica cu dumnezeul iudaic, sau mai precis, crestin ortodox?

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

De fapt oamenii se roaga lui Dumnezeu numai cand au o problema mare. Doar cand trec moartea pe langa ei, doar atunci se roaga. Ca pana atunci daca au de toate si le merge bine de ce sa mai aiba nevoie sa se roage lui Dumnezeu. Stii ar trebui sa ma opresc aici si sa te las sa te lovesti de problemele vietii. Ca viata trece e.ca ata oricand i se poate rupe firul de ata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Am avut multe probleme si a trecut moartea pe langa mine. Tot nu m-am rugat. Sunt multe metode de a face fata problemelor, daca tu cunosti una singura e treaba ta. Oamenii aia pe care ii descrii tu acolo sunt ipocriti si atat. Cunosc si eu din aia. Toti declarati crestini, dar isi aduc aminte de dzeu de Craciun, Paste si cand au febra.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Ma rog pentru tine.ca intr-o zii sa îti dai seama de cele spuse cred.ca dupa gandirea care o ai nu ai mai mult de 26-27 de ani. Daca ai sa Mori cu gandirea asta o sa fie rau pentru tine, pana la urma nici tu nu poti dovedii neexistenta lui Dumnezeu, dar eu ți-o pot dovedii prin Biblie.ca acolo este adevarul