| Damian738373738 a întrebat:

De ce foarte multi tineri cad in capcana curviei, preacurviei, si tot mai multi îl resping pe Iisus Hristos şi traiesc o viața destrabalata? Oare merita pentru cativa ani De placere sa suferi o vesnicie in Iad? Oare merita sa îi slujim Satanei prin pacatele noastre care le facem, în loc sa îi slujim lui Iisus Hristos si sa fim cu el în Rai?

115 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Iar amentitari cu barosanul crestinilor, da abia astept sa ma intalnesc cu un ateu = dumnezeu, abia astept sa il intreb ateule cum ai aparut, cum ai creat totul din absolut nimic

| Damian738373738 explică (pentru RAY):

Domnul Iisus a venit pe Lume prin Maica Domnului. Si el a venit pe lume pentru pacatele noastre, pentru.ca Noi sa fim mantuiți prin sangele lui. Pentru ca plata pacatului este moartea Domnul Iisus era om ca si mine ca si tine dar tatal lui i-a dat duhul sfant ca noi sa fim mantuiti prin sangele lui. A murit ca sa invieze.ca sa plateasca pentru pacatele noastre,.ca Noi prin credinta sa putem avea viata vesnica.

| Damian738373738 explică (pentru Scarbo):

Nam zis de pacate, am zis de necazurile vietii.ca sunt o binecuvantare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

O sa ma judece domnul dumnezeu pentru ca ti-am dat nefolositor pe TPU? Good.

Da, chiar asa a ajuns Romania asta, in 2019 inca se crede in Satana laughing. Abia ai descoperit Internetul, nu-i asa? Un psihiatru cand o sa descoperi?

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

Inca o data: vorbesti despre ceea ce nu stii si nu poti dovedi. De ce ai vrea sa te credem? Pe ochi frumosi? Nici popii/pastorii nu au deloc cum sti ceea ce predica despre Dumnezeu. Altfel s-ar numi stiinta, nu credinta.

| doctorandus a răspuns (pentru supadeceapa):

Tehnic, nu toti crestinii sunt bolnavi mental (chiar daca ei cred ca exista Satana).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru doctorandus):

Nu consider ca toti crestinii sunt bolnavi, in general n-am o problema cu ei, dar asta e un caz aparte laughing

| Holiday a răspuns (pentru Damian738373738):

"Domnul Iisus spune în prima porunca"Sa nu ai alti dumnezei..."

Ai vazut tu vreo religie care sa te indemne sa venerezi alti zei in afara de spiridusul/ii proprii? Ar fi o tampenie, nu? La fel e si cu asta a ta.

| Holiday a răspuns (pentru Damian738373738):

"A murit ca sa invieze.ca sa plateasca pentru pacatele noastre..."

Neah, de fapt a murit pentru ca era un schizofrenic care a devenit liderul unei secte care agita apele.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

A da asa spui tu, asa vezi tu oamenii care cred in Iisus, asta inseamna.ca Toti crestini care merg la biserica sunt nebuni dupa parerea ta. Vezi asta zice si Domnul Issus in Biblie, ca va fi multi care se vor indoi de existenta mea. Asta inseamna.ca Toti crestini din biserica dupa parerea ta Toti sunt nebuni, Numai tu esti destept. Domnul Iisus e impotriva celor Mandrii. Eu nu te judec dar va veni acea zii cand îti va parea rau de ce ai spus, poate vrei sa iti faci reclama sa vada lumea ca tu esti un dur necredincios crezi ca vei iesii in evidenta prin necredinta ta. Adevarul este in biblie astept sa il descoperi si daca vreodata te intorci la Domnul Iisus prin credinta te rog sa-mi lasi un Mesaj pe adresa mea de Gmail ferrelol890@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Isus a spus in Ioan 3:19-21 un adevar universal in lumea noastra...
Nu poate exista un echilibru intre rau si bine asa cum am mai auzit, contrastul intre rau si bine este asemenea cu cel intre lumina si intuneric, nu pot exista amandoua odata.
Asa cum a spus si Isus, sunt doua feluri de oameni(sau de actiuni, mai bine spus), cei care fac rau si nu vor sa fie cunoscute lucrurile scarboase, rautacioase, ilegale pentru ca, evident, s-ar rusina, umili, vor fi urati de ceilalti(ai mai vazut pe la stiri cum persoanele ce trebuie judecate isi acopera fata), si cei ce fac lucruri bune, placute si acestia vor sa fie recunoscuti pentru asta(nu ai sa vezi un om încercând sa-si acopere fata când spune ca a donat ultimele trei salarii unui copil bolnav).

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, paganii antici nu aveau o problema ca te inchini si altor zei. Ideea ca te poti inchina unui singur zeu era pentru ei la fel de absurda ca ideea ca poti avea doar un singur prieten.

| Damian738373738 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur.ca macar tu crezi.ca Domnul Iisus a murit pentru pacatele noastre

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeul amnezic
Cine e ca Tine între dumnezei Doamne?". Psalmul 86:8 [4] reia și el ideea: „Nimeni nu e ca tine între dumnezei, Doamne". În alți psalmi (e.g., 82:1) [5] dumnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6]. Aceeași idee a „zeului nostru printre alți zei" este reluată și-n Exod (18:11) [7] unde Ietro, socrul lui Moise, declară: „Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;" De unde concluzia că folosirea pentru YHWH a substantivului comun plural „dumnezei" („Elohim" pluralul de la „El"/„Eloha"),
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Dar,de ce consideri ca cei care nu cred sunt pacatosi? tu crezi ca doar 1, 5 miliarde de persoane din 7, 5 sunt morale? aia 1, 5 sunt sfinti? pentru ca in Romania 99% sunt crestini si culmea e ca tu ai scris ca exista multi tineri cad in capcana curviei, preacurviei, si tot mai multi îl resping pe Iisus Hristos şi traiesc o viața destrabalata?

te contrazici singur

| Damian738373738 explică (pentru RAY):

Pentru ca nimeni de pe lumea nu este fara pacat, toți suntem pacatosi, si da sunt multi tineri care stau in concubinaj si culmea este ca concubinajul in ziua de azi a ajuns o normalitate intre tineri cat si celor de varsta a 2 sau a 3. numai Domnul Iisus este singurul fara de pacat.

| Damian738373738 explică (pentru RAY):

Concubinajul in ziua de azi inseamna Curvie, si preacurvie cand poftesti la nevasta altuia. Dumnezeu pedepseste groaznic curvarii preacurvarii, furatul, si criminalii, talharii,.ca pe vremea cand Domnul Iisus a fost rastignit. Prostituatele erau omorate cu Pietre, si talharii, criminalii, si cei care furau erau rastigniti pe cruce. Afla ca Domnul Iisus a fost o exceptie, el nu avea nici un pacat, a fost rastignit pentru ca acei conducatori l-au crezut un profet mincinos, Dar el nu facusera nimic rau. In urma lui numai minuni se întamplau.

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

De unde stii ca Isus ar fi fost fara pacat? Nu poti dovedi ceea ce sustii. Deci de ce-mi ceri sa cred intr-un lucru despre care tu habar n-ai?

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

Nu se poate cunoaste daca Isus a facut minuni. In general, afirmi niste lucruri care nu se pot cunoaste. Adica mituri. Mit nu inseamna (doar) fals, ci ceva nedovedit, de ex. pretinse fapte istorice care de fapt nu sunt fapte istorice deoarece nu se pot cunoaste.

| doctorandus a răspuns (pentru Damian738373738):

Si tu pe ce te bazezi, mosule? Pe povestile unor paria analfabeti care faceau parte dintr-o secta apocaliptica. Niste nespalati care in prostia lor credeau ca vor ajunge vice-regi peste Israelul eliberat de dusmani.

| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Si tu esti sfant si vi si ne spui veti arde in iadul vesnic pacatosilor,eu voi trai vesnic in rai, acest site TPU nu inseamna indoctrinare baiete,tu stii unde esti acum? nu esti pe un site sectanct de spalare de creiere, esti pe TPU, nu avem nevoie de amenitarile tale cu iadul vesnic,crestini au as mereu nevinovati in numele religiei lor,cica sunteti cu iubirea dar s-a vazut asta in evul mediu,ma lasi, omule dovedeste ca exista dumnezeu,iisus,rai, iad si mai discutam nu cu amenitari gen ee eu am dreptate voi veti arde in iad sunteti pacatosi, ce tupeu ai sa ne judeci tu pe noi un nimeni, un nimeni ca tine ne ar ucide daca sa-r putea, nu e asa? ai vrea sa ai sangele nostru in mainile tale nu, presupun ca ai asemenea fantezi groaznice din moment ce te gandesti ca iadul vesnic e ceea ce meritam

| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Baiete cat castigi din afacerea asta? ce secta promovezi?

| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Esti un om de toata jena, esti penibil vi si ne spui ca suntem curvari, hoti, criminali, drogati, tahlari, tu un nimeni vi si ne spui asta

| Octavian199 a răspuns (pentru Damian738373738):

L-au ucis romanii sau evrei, nu l-a trimis zeul evreu la moarte.Mai documenteaza-te.

| Octavian199 a răspuns (pentru Damian738373738):

Asa scriu si eu o carte si zic ca ce scrie in ea adevarat.

| Octavian199 a răspuns (pentru Damian738373738):

Stiind ca nu se poate face copii fara spermatozoid si ovul, atunci cum a aparut Iisus? Ovulul face friky, friky cu spermatozoidul si apare embrionul, apoi se dezvolta si apare copilul.Stai ca stiu. Dumnezeu avea banca de sperma. rolling on the floor

| Steregoi a răspuns (pentru Scarbo):

Te minti pe tine insuti.

| Steregoi a răspuns (pentru Damian738373738):

Da. Cine nu crede in Dumnezeu alege sa nu creada la fel cum un sofer stie ca nu e bine sa nu respecte regulile de circulatie dar alege sa le incalce sau alege sa spuna ca unele reguli sunt gresite cum este cea cu interzicerea depasirii pe linia continua si cu indicatorul de interzicere a depasirii.

| Steregoi a răspuns (pentru Damian738373738):

Cum e cu aplecarea la icoane sau la idoli? Ai lasat curvia pentru alti idoli?

| Panamax a răspuns:

Biblia este doar o culegere de povesti pentru prostime.
Daca vrei sa afli adevarul trebuie mai intai sa-l cauti.