| Damian738373738 a întrebat:

De ce foarte multi tineri cad in capcana curviei, preacurviei, si tot mai multi îl resping pe Iisus Hristos şi traiesc o viața destrabalata? Oare merita pentru cativa ani De placere sa suferi o vesnicie in Iad? Oare merita sa îi slujim Satanei prin pacatele noastre care le facem, în loc sa îi slujim lui Iisus Hristos si sa fim cu el în Rai?

115 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Roaga-te pentru tine. laughing Eu pot sa am grija de mine si singura, multumesc.

| JderuSalbatic a răspuns:

Ca sa fie treaba clara, curvie- relatii sexuale inainte de casatorie, preacurvie - relatii sexuale in timpul casatoriei, cu un alt partener. Daca "preacurvia" inteleg ca e ceva gresit, dpdv moral - nu e fair fata de partener (nu neaparat sot), zau daca inteleg de ce asa zisa "curvie" este un pacat? Asta in conditiile in care exista consimtamant de ambele parti, este ceva placut si sanatos, exista si afectiune, respect reciproc, valori morale comune, etc. Sa inteleg ca e mai bine sa stai "cast" pana la 25-30-40 de ani (atentie, si masturbarea tot pacat este, nu?), si de-abia atunci sa ai primul raport intim, eventual cu cineva cu care nu esti compatibil sexual? Cat de ok este asta, fiziologic si psihic?

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Intrebarea aceasta nu am pus-o pentru atei am pus-o pentru cei care cred, daca nu poti ajuta intr-un fel nu iti mai da cu parerea si nu regret timpul pierdut aici,.ca poate intr-o zii va vine mintea la cap. Ca voi credeti.ca va trageti din maimuța. Alege sa crezi Stiința care vor sa dovedeasca neexistenta lui Dumnezeu,.ca si ei sunt la fel de atei cum esti si tu,
Si multi altii Credinta unui om in ziua de azi e considerata o slabiciune; nu o virtute.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Intrebarea ai pus-o pe un site unde poate raspunde oricine, nu intr-un grup de credinciosi.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

De asta nu ma Mira faptul ca nu mai vezi tineri in biserica. Biserica e doar pentru batrani dupa parerea voastra.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Mintea unui tanar= ma pocaiesc la 80 de ani pana atunci pacatuiesc si traiesc cum imi place, beau, fumez, ma distrez, curvesc.ca Alta viata nu mai există. Aici se sfarşeşte totul. Asta e mintea tinerilor.

| JderuSalbatic a răspuns:

Sa inteleg ca ai pus intrebarea doar pentru cei care iti confirma credintele/coneptiile tale? Pai e destul de restrictiv, ca sa nu zic redundant. Plus ca e fundamental ilogic sa ceri cuiva sa demonstreze ca ceva nu exista. Spre exemplu, pana la urma nici tu nu poti dovedi inexistenta lui Allah(zeu random, replace cu oricare altul, Thor, Zeus, Ra), dar eu ti-o pot dovedi prin Coran, ca acolo este adevarul. Da-mi un argument pentru asa ceva, in afara de "zeul meu este al bun".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Damian738373738):

Ca sa vezi, stau langa o biserica, stii ce fac babele cand ies de la slujba? Intra in carciuma de langa rolling on the floor si ies de acolo in 4 labe.

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Da exact cum am spus sunt multi care fac asta, fiindca biserica in ziua de azi e considerata o afacere, nu un locas de cult.Pana si preotii pacatuiesc de auzi.ca preotii sunt pedofili si homosexuali pentru.ca ei sunt cei mai ispititi dar noi nu trebuie sa facem ce face popa si sa facem ce zice popa.Noi trebuie sa mergem la biserica sa ne Rugam nu sa barfim Ceia ce in ziua de azi e invers. Vad dascali in biserica care da copiii sarmani afara din biserica.ca sa le Ramana lor tot. Aici cu biserica ai dreptate, dar cu Dumnezeu nu ai dreptate. Noi trebuie sa mergem la biserica sa ne rugam Domnului nu sa barfim in biserica

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Nu schizofrenia, ci apocalipticismul, credinta in miracole/magie, profetia (se pare ca profet era o meserie, cel putin pentru unii). Unii se declarau Mesia expres pentru a porni razmerite si a ajunge ei mari: Isus nu a fost nici primul, nici ultimul din evreii din sec. I d.Hr. care s-a declarat Mesia.

| Steregoi a răspuns:

Parerea mea. Cred ca ar fi cazul sa o lasi mai moale. Cred ca jumatate dintre raspunsuri sunt ale tale. happy Ai auzit de picatura chinezeasca? rolling on the floor

| Damian738373738 explică (pentru Scarbo):

Uita-te la acest video si vei Afla Adevarul https://m.youtube.com/watch?v=swlhhyfupVs&t=267s

| Damian738373738 explică (pentru Steregoi):

Uita-te la acest video Afla Adevarul https://m.youtube.com/watch?v=swlhhyfupVs&t=267s

| Damian738373738 explică (pentru supadeceapa):

Urmareste acest video Uita-te la acest video si vei Afla Adevarul https://m.youtube.com/watch?v=swlhhyfupVs&t=267s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uit la raspunsuri si ma crucesc.asa e in ziua de azi toti sunt narcisisti, se gandesc doar la binele lor, de parca ei ar fi insusi dumnezei, Dumnezeu sa-i ierte ca nu stiu ce fac. laughing

| Panamax a răspuns (pentru doctorandus):

Asta demonstreaza ca inteligenta este de mai multe feluri.
Unul poate fi geniu in matematica si o nulitate in alt domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Damian738373738):

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni. Oamenii ajung se pãcatuiesc singuri daca cred cã au facut o fapta necuvincioasa, daca te-ai fi nascut printre criminali sau curvari nu ai fi considerat un pacat.
Biblia tocmai aia te invata sa nu ai o gândire in alb-negru de bine-rau. Sa nu judeci pe altii care au alt mod de gandire ca tine.
Iisus Hristos i-a iertat si pe cei mai "rai" oameni, nu a tinut femeile in sclavie mii de ani, nu a omorât cu Pietre, nu a rastignit pe altii. Dar religia a cam facut asta (Nu dumnezeu si OMUL).

| RAY a răspuns (pentru Damian738373738):

Nu mi ai raspuns, mai ucide daca ai putea?

| J0B0MAT a răspuns:

Nu ştiu; ce oameni! Nu merită deloc.

| Steregoi a răspuns (pentru Damian738373738):

Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu a facut iadul?
Un duh daca moare a doua oara mai traieste? Ce deosebire e intre iazul de foc si iad? Iadul va fi aruncat in iazul de foc. Moartea va fi aruncata in iazul cu foc. Cum poate moartea sa moara a doua oara sau sa sufere moartea a doua?

| Damian738373738 explică (pentru doctorandus):

Da mi-as fi dat toate averea dumnezeu a spus asta Caci cei saraci cu duhul vor mostenii imparatia cerurilor caci cei care au avut de toate pe lumea asta pe lumea cealalta nu au nimic nici Mila lui Dumnezeu, doar cei ce sunt saraci cu duhul si IL iubesc pe Dumnezeu doar aceia vor primii duhul sfant. El a spus numai bogatilor care au prea mult sa dea si sarmanilor si vor avea o comoara in cer si multi il resping pe Iisus.ca nu vor sa renunte la averile lor.ca Domnul Iisus a spus.ca nu poti slujii la 2 stapani, NU poti avea bogatii si sa fii cu Dumnezeu in ceruri. De asta i-a spus bogatului sa isi dea agoniseala. Uita-te pe Youtube despre povestea care este scrisa si in biblie Cu bogatul si Lazar. De asta bogatul niciodata nu va crede in Dumnezeu ca niciodata nu ar vrea sa renunte la bogatiile lui pentru Domnul Iisus ca daca ar fi vrut atunci tanarul acela si-ar fi dat agoniseala lui sarmanilor. Dar asa sunt bogații si nu vreau sa judec pe nimeni dar asta este realitatea, ca nu degeaba se spune ca banul e ochiul diavolului, si tigara tamaia diavolului ma ingrozeste cand vad astfel de cazuri si chiar asa cum sunt ei Rāi imi este Mila de ei,.ca nu Vreau.ca nimeni sa ajunga in Iad in focul vesnic.

| Damian738373738 explică (pentru anonim_4396):

M-a Bucur.ca Macar tu crezi in Domnul Iisus care este fiul lui Dumnezeu

| Steregoi a răspuns (pentru Damian738373738):

Nu ai raspuns la ce te-am intrebat. Ori tu inveti Biblia pe de rost fara sa o intelegi. Unde e logica la tine? Tu vorbesti de iad fara sa stii ce e iadul si raiul.

Facerea 2:9:"Şi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului."

Unde era raiul? In cer sau in domeniul imaterial sau pe Pamant?

Coboara si tu cu picioarele pe pamant ca Pamantul e soarta vesnica a omului si nu cerul sau domeniul imaterial. Imparatia chiar daca va fi si pe Pamant ea este imparatia cerurilor sau a Lui Dumnezeu care e in cer. A ajunge in imparatia cerurilor nu inseamna ca oamenii credinciosi vor ajunge neaparat in cer.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se duce lumea de rapa si sa stii ca ceea ce e scris in Biblia creștină, sau Sfânta Scriptură este total adevarat.