| William a întrebat:

De ce imi este aproape imposibil sa iert? Cum sa fac sa nu mai fiu suparat pe cineva si sa nu ma mai supar din orice nimic?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Ieratarea nu e în primul rând un sentiment ci o decizie, o luptă cu noi înșine. Sentimentele se schimbă în timp. Când simt că mi-e greu să iert, tot vorbesc cu Dumnezeu- uite tata, de dragul Tău vreau să iert, să nu fie bariere între noi, doar pentru Tine.

| William explică (pentru ania):

M-ai convins cand ai zis sa iert ca sa nu fie bariere intre mine si Dumnezeu. O sa fie cel mai greu lucru pe care l-am facut pana acum dar o sa incerc sa ii iert, sper sa si reusesc.

| William explică (pentru ania):

M-ai convins cand ai zis sa iert ca sa nu fie bariere intre mine si Dumnezeu. O sa fie cel mai greu lucru pe care l-am facut pana acum dar o sa incerc sa ii iert, sper sa si reusesc.

| ania a răspuns (pentru William):

Mă bucur foarte mult că ai ales asta. Orce decizie de a ierta, mai ales când ai fost rănit intenționat, e un act de mare curaj.Prin ea limtezi răul și te aliezi lui Dumnezeu în ofensiva binelui.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ingaduie persoane ''de nimic'' in jurul tau tocmai ca sa te ajute sa te maturizezi spiritual, sa ii iubesti neconditionat asa cum ne-a iubit Domnul Isus pe cand eram noi inca pacatosi, El a murit pentru noi.Pentru un crestin iertarea nu este optionala.La fel de oribila ca si un lagar de concentrare este o alta inchisoare-inchisoarea amaraciunii.Ea se infiltreaza pana la temelia vietii noastre ca apa ce se prelinge dintr-o conducta sparta.In balta asta incep sa pluteasca tot felul de uratenii:suspiciune si ura, cruzime si cinism.Nu exista chin mai mare ca cel provocat de amaraciune, ea refuza alinarea, refuza vindecarea si refuza sa uite.Singura sansa de a scapa din aceasta inchisoare este iertarea.

| Lizzu a răspuns:

Relaxeaza-te si vezi totul obiectiv. Nu din prisma ta, ci asa cum ar trebui sa stea lucrurile.
Reflecteaza inainte sa vorbesti ceva care ar putea face rau altora, sau inainte de a face ceva.
Nu te ghida dupa primul instinct.Nu este mereu cel bun.

Gandeste la asta : certurile, supararea sunt trecatoare dar ele ne ajuta sa ne formam gandirea si personalitatea prin felul cum stim sa le gestionam atunci cand apar. Asta e cheia : sa le gestionezi atunci cand apar.Sa le faci fata si sa incerci sa intelegi ceva din asta.
Pastreaza-ti stapanirea de sine,mintea lucida si nu lasa valul negru sa te orbeasca.

Nu reactiona agresiv si nervos cand ai o disputa. Ramai pacifist si explica din propriul tau unghi de vedere.
Nu stiu cati ani ai.dar pe parcursul vietii crede-ma ca vei invata daca vei fi atent la tot ce e inauntrul tau, ganduri, sentimente, ratiune, vei invata cum sa nu mai dai atentie amanuntelor, vei privi din afara detaliile care nu iti produc bine pentru ca le vei analiza intai si abia apoi vei alege daca ele iti produc suparare sau nu.

Iarta oamenii ...multi nu-si dau seama pur si simplu ca te ranesc sau ca te supara.
Iarta-i si pe cei care o fac intentionat.
Nu ai motive reale sa ramai suparat, iarta-i in sinea ta chiar daca nu le spui. Cu timpul te vei elibera si vei simti o diferenta, iti promit.

Stiu ca suna a cliseu, dar e adevarul. Incearca sa te ridici deasupra realitatii de zi cu zi si sa privesti dintr-un alt unghi totul.
== Ura din suflet te mananca pe dinauntru, nu tine ura pe nimeni. Incearca sa o diminuezi si sa nu te implici prea mult in ea atunci cand simti ca apare.

Ai grija de tine.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aceasta poate fi rezultatul unor calităţi sau trăsături de personalitate cum ar fi: o părere prea bună despre sine, mândria, orgoliul.
De asemenea, poate că niciodată nu ai încercat să analizezi într-un mod obiectiv propriul comportament pentru a observa ce fel de reaţie este cu adevărat înţeleaptă şi dă rezultate. O astfel de analiză ne poate ajută să înţelegem că, de obicei este spre binele nostru să renunţăm la propriul orgoliu şi să iertăm. Iertarea şi rezonabilitatea ne ajută să avem relaţii satisfăcătoare cu cei ce ne înconjoară.

| reihiuke a răspuns:

In sfarsit cineva pe tot TPU-ul care si-a dat seama ca nu-si poate controla emotiile.

| reihiuke a răspuns:

Ce gandesti in timp ce te superi? Sau cand esti suparat? Intreaba-te de ce te-ai suparat si zi-mi ce-ti raspunzi.

| William explică (pentru reihiuke):

Ma gandesc ca mi-ar place sa sa-i rup gatu persoanei care m-a enervat. Iti multeumesc, m-ai ajutat suficient.

| reihiuke a răspuns (pentru William):

Esti superficial. Nu vrei sa intelegi nimic din ceea ce observi si sa faci vreo legatura utila. Cu atitudinea asta nu o sa intelegi niciodata nimic. Nu stiu ce raspuns astepti tu, dar se vede de la o posta ca nu vrei sa scapi de asta cu adevarat. Altfel ti-ai da seama de multe chestii chiar si din ce ai observat pana acum. Iti urez succes

| reihiuke a răspuns:

Daca raspunsul era asa simplu, de scris pe TPU, gaseai numai persoane pline de pace in jurul tau happy

| BlackSulphur a răspuns:

Nu ierta, nu uita. Daca nu poti, nu te forta. Daca chiar ai avea nevoie de persoana pe care esti suparat, mascheaza supararea. I hope I helped you!

P.S.: Probabil nu poti ierta deoarece ura si iubirea sunte cele mai puternice sentimente... Nu le amesteca, doar obisnuieste-te cu ura! It will be fun, trust me.

Răspuns utilizator avertizat
| mary4048 a răspuns:

Cred ca ai asteptari prea mari de la cei din jur.Admite ca si tu poti gresi, si la randul tau ai nevoie de iertarea altcuiva. Faptul ca ierti nu inseamna ca esti obligat sa si continui relatia cu persoana respectiva..cine a dezamagit o data, o va face din nou.Se poate ca in acest fel prea putini oameni iti vor fi alaturi, dar cel putin vor fi de calitate.

| ada92 a răspuns:

Odată, Isus a spus o pildă, in pildă era vorba de un rege care a vrut să încheie socotelile cu servitorii săi. Unul dintre ei avea o datorie imensă. Şi cum acel om nu putea s-o înapoieze, stăpânul a poruncit ca servitorul acela să fie vândut împreună cu soţia şi cu copiii lui pentru ca datoria ce-o avea la el să fie achitată. Datornicul a căzut la picioarele stăpânului său şi l-a implorat: „Fii răbdător cu mine şi îţi voi restitui totul". Făcându-i-se milă de el, stăpânul său i-a anulat întreaga datorie. Dar sclavul acela a plecat, l-a găsit pe un tovarăş de sclavie care îi datora o mică sumă de bani şi i-a cerut să-i restituie datoria. Deşi acesta din urmă l-a implorat să fie îndurător cu el, primul sclav a cerut ca tovarăşul său să stea la închisoare până îşi va plăti întreaga datorie. Când regele a aflat de cele întâmplate, s-a mâniat rău. „Nu trebuia ca tu să te înduri de tovarăşul tău de sclavie, după cum şi eu m-am îndurat de tine?"
Isus a spus în încheiere: „În mod asemănător va proceda şi Tatăl meu ceresc cu voi dacă nu iertaţi din inimă, fiecare pe semenul său". — Matei 18:23–35
Niciodată nu i-am putea plăti lui Dumnezeu toată datoria pe care am acumulat-o la el prin încălcarea repetată a legilor sale. Dar Dumnezeu este gata să ne ierte toate păcatele cu condiţia să le iertăm şi noi semenilor noştri

| William explică (pentru ada92):

Am zis ca nu pot sa iert, nu ca nu vreau.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Totul este cu putinta celui ce crede. Cu ajutorul lui Dumnezeu poti.Eu personal m-am luptat multa vreme cu neiertarea. Am fost ranita de cea mai buna prietena a mea. Ma simteam nedreptatita, eram frustrata, de cate ori o vedeam imi aminteam cat de nedreapta a fost cu mine, cat de rau ma doare tradarea ei. Si iar ma rugam Domnului sa ma ierte. Din aceasta cauza m-am imbolnavit, am inceput sa am probleme de sanatate, ma simteam foarte rau. Si mi se parea nedrept ca tot eu eram cea care sufeream. Aveam multa amaraciune in inima, nu ma mai puteam bucura. Cuvantul Domnului imi rasuna in urechile mele ca cine uraste pe fratele sau este un ucigas. Iertarea nu este facultativa. Trebuie sa iertam pe cei ce ne-au gresit, dupa cum si Dumnezeu ne iarta pe noi in repetate randuri. Iertarea este o alegere. Am facut pasi in directia aceasta, si Dumnezeu m-a ajutat sa pot sa iert, si ma simt libera, am bucurie si slava Domnului, ma simt mult mai bine, nu mai iau medicamente pentru inima. Dumnezeu m-a vindecat.

| ada92 a răspuns (pentru William):

Am sperat ca asta te va motiva, eu cred ca cu toti am simtit asta la un moment dat si vom mai simti, mai ales daca o persoana la care am tinut mult si in care am avut incredere ne-a dezamagit, dar gandeste-te ca de fapt cu toti gresim, cu toti facem lucruri pe care le regretam, pentru ca cu toti suntem imperfecti. cand consideri ca nu poţi trece cu vederea neînţelegerea, abordează persoana şi vorbeşte-i deschis, poate persoana nu e conştientă de greşeala făcută sau crede că tu ai greşit, sau poate regreta, poate nu a facut intentionat... nu poti sa stii daca nu vorbiti

| William explică (pentru ada92):

Nu este vorba de o singura persoana ci de mai multe. Acele persoane nu m-au suparat din greseala ci intentionat. Apreciez ca ai incercat sa ma ajuti.

| beligan a răspuns:

Foarte simplu : iubeste-te!
esti cineva! indiferent de parerea altora! tu esti,,centrul universului''tău! esti parte din Divin,nu esti separat de Divin,indiferent de dogme,teorii,si mitologii!
Viata este o minune tot ce se intampla in ea este experienta!
Doar cel ce realizeaza asta, incepe să,, ințeleagă'', si va pretuii clipa prezenta, fiindca restul este iluzie!