| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi tot vin in gand injuraturi urate? ( de Dumnezeu) adica injur fara sa vreau

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

16 Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.
17 Şi atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
( Epistola către Romani, capitolul 17).
Ce poți înțelege din asta, că nu ești sungură în grupul acelora care pățesc ca tine.
Creierul nostru este un instrument de supraviețuire. Conexiunile din creier poartă prin ele tot timpul miliarde de semnale electrice ca niște fulgere în furtună. Uneori, acestea realizează cuplaje aleatorii între informația cuprinsă acolo, de care nu este responsabil așa zisul -Eu-. Deci nu tu, adică, Eu, plees, sunt responsabilă pentru un rateu al funcționării creierului meu. Autorul care scrie scrisoarea către Romani numește asta păcat, eu o numesc defecțiune de soft mental.
Dumnezeu din modul în care crezi tu în el funcționează ca o entitate care îți limitează libertatea. Aceasta nu o face Dumnezeul cel real, de sus din Cer, ci așa este el, cel interpretat de cei ce ți-au făcut educație religioasă. Aceste restricții. acest Dumnezeu care impune legi și interdicții inumane, dacă așa îl concepi cu partea logică a creierului tău, asta crează tensiuni enorme, care apoi se descarcă în acele înjurături. Astfel tu nu înjuri pe Dumnezeul cel real din Cer, ci înjuri imaginea greșită despre Dumnezeu pe care o ai în mintea ta.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu există capitolul 17 în romani

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corectez, capitolul 7.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

No bine

| Celcestietot a răspuns:

Aceste gânduri necurate sunt de la diavol. Ele încearcă să aterizeze ca avioanele pe pistă, important este să nu le lași să aterizeze. Luptă cu ele și le vei birui. Cere ajutor lui Dumnezeu și te va ajuta.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru Celcestietot):

E adevarat ca are si diavolul adica o energie rea legatura, dar tine si de persoana respectiva daca se abtine sau nu.
Trebuie sa ne mai asumam si noi nu doar sa spunem ca e vina diavolului. Altfel Dumnezeu nu ne iarta.
Sper ca intelegi ce vreau sa spun, daca vrei sa mai adaugi informatii astept cu placere.

| Celcestietot a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Diavolul este de vina pentru tot răul, scrie in Biblie. Și dacă stai să analizezi puțin, chiar aflii că așa este, serios.

| DeyCj a răspuns:

Probabil ești stresat de ceva anume, frustrat de ceva, și aceste acțiuni sunt exprimarea acestor frustrări și/sau neajunsuri.
Diavol.Serios, așa ceva nu există numai în mintea creștinului, și a fost inventat cu scopul de a crea frică, creatorii acestui program(creștinismul) știind că prin frică controlează omul.

| Celcestietot a răspuns (pentru DeyCj):

Dacă nu ai văzut tu, asta nu înseamnă că nu există.

| Irinel15123532 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu asa ceva. Te rog sa ma asculti cu atentie, nu trebuie sa te temi. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului si autoritatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, TOTAL FALS. Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta, poti ajunge la depresie, si chiar lucruri mai grave pentru ca ne afecteaza trupul (prin stres si macinare continua), sufletul si duhul. Eu le-am avut vreme de 6 ani, nu trebuie sa te sperie aceasta cifra, nu vreau sa spun ca le-am avut in fiecare zi, doar ca m-am confruntat cu ele ceva timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o totala prostie existenta doar in mintea mea. Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei afla ce inseamna de fapt Hula impotrva Duhului Sfant, nu este vorba de un cuvand scuipat la intamplare, ci o atitudine, o alegere deliberata si definitiva luata din propria vointa de a respinge total pe Domnul, punct. Nu este vorba de un pacat de neiertat, ci de o atitudine de respingere totala a Lui Hristos. In primul rand, Domnul cunoaste absolut dar absolut toate gandurile noastre, trecute, prezente si viitoare, in infinita Sa intelepciune El cunoaste inima, emotiile, sentimentele, intentiile inimi, stie tot draga prietene. nu IL poti minti, EL stie cat te lupti si ca nu vrei gunoaiele alea in mintea ta, deci nu te va pedepsi, din contra, iti va da putere sa le faci fata. Dumnezeu este tatal tau, nu iti pot descrie in cuvinte cat de mult tine Dumnezeu la tine si cat te iubeste, esti copilul Lui si esti de un foarte mare pret in ochii Lui, te iubest neconditionat indiferent de ce ai face tu, nu poti face nimic, dar absolut nimic pentru a stinge aceasta dragoste, te va iubi si in cele mai grele situati, va fi langa tine cand toti te vor parasi, El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''Daca si-ar incalca aceasta promisiune, nu ar mai fi Dumnezeu. Nu te teme, chiar daca ai facut si cu voia asa ceva, chiar daca intr-un moment de slabiciune ai facut fapta gandul acela, Domnul te va ierta. Sa iti dau un exemplu, pilda fiului risipitor.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
Intai sa intelegem contextul. Un tata avea doi fii, cel mai tanar dintre ei a luat patea sa de avere de la tatal sau si a plecat, tatal i-a dat acea parte desi stia ca nu este cel mai bun lucru, stia cum se va sfarsi dar a ales sa ii ingaduie fiului sa fie neascultator pentru ca Domnul a dat fiecaruia o vointa libera. Dupa aceea fiul a plecat intr-o tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii Lui Dumnezeu, adica in pacat) si-a irosit averea toata pe prostituate si placeri de moment, apoi nu mai avea nimic si s-a dus sa ingrijeasca porci, si-a venit in fire si a zis ''cati slujitori ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din slujitorii tai'' si a plecat la tatal sau. Acum vine partea cum reacioneaza Domnul la intoarcerea fiii lor Sai. Biblia spune ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, tatal a alergat e a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult. Fiul i-a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau''. Dar tatal a poruncit robilor sai : duceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (un simbol al acceptarii), puneti-i un inel in deget (reintegrarea fiului in familie), si incaltaminte in picioare (ceea ce inseamna ca fiul NU va fi sclav) taiat vitelul cel gras, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiul al meu era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit. Acesta este raspunsul tatalui ''sa mancam si sa ne veselim'' Domnul te asteapta cu bratele deschise si asa cum spune biblia ''Domnul te cheama lacrimand'' Atat de mult te iubeste, tu esti motivul pentru care L-a trimis pe Hristos sa moara pe cruce pentru a plati datoria pacatelor tale, TOATE pacatele tale, trecute, prezente si viitoare au fost puse pe umerii Lui Hristos pe cruce, toata vina ta este STEARSA si Domnul spune ''Ti-am aruncat pacatele in marea uitrii si nu-Mi voi mai aduce aminte de ele niciodata'' Si ''Acum nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Isus'' daca inca te mai macina un pacat si L-ai marturisit in rugaciune si te-ai pocait de el si ti-a parut rau de el, de ce te mai simti vinovat? Ti-ai marturisit acel pacat inaintea Lui Dumnezeu? Daca da, de ce te mai simti vinovat? Aceasta este o vinovatie falsa, Dumnezeu nu o recunoaste si nu va tine cont de ea. Exista si o pedeapsa pentru unele pacate, nu vorbesc aici de cele fara voie, dar DOAR SI DOAR Domnul stie cand si daca pedepseste si daca a pedepsit nu a pedepsit pentru a distruge ci pentru a indrepta purtarea si a ne face sa nu ne pierdem pe drum, El este tata si stie tot ce este mai bine pentru noi si este de partea noastra, tine cu noi si cauta folosul nostru, Amin. Dar pedeapsa nu este pentru greseala, dan cate am citit, ci pentru pacatul in alegere deliberata si continuarea in el, daca aleg sa ma imbat toata ziua si nu ma mai opresc chiar daca stiu ca ma va distruge, Domnul ma va indrepta pentru a nu ma autodistruge, si va fi spre folosul meu, Dar doar El stie ce este mai bine. Vorbesc in termeni generali draga prietene, NU IN CAZUL TAU, in cazul tau Dumnezeu nu te va pedepsi, ti-am spus, din contra, iti va da putere sa treci peste asta. El vrea o relatie personala cu tine, pentru ca te iubeste.
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g
Recomandarea mea 1: Este sa fii constient de dragostea si faptul ca Domnul este de partea ta si te intelege perfect si nu te condamna, El te iubeste si nu vrea cu nici un chip sa stai cu cancerul asta interior in tine, Domnul deja a iertat tot acum 2000 de ani pe cruce asa ca poti lasa acest lucru in urma ta.
2: Ignora absolut, dar absolut total aceste ganduri, iti voi spune un lucru, nu toate gandurile vin de la noi, cand iti vine un gand, gandeste-te asa. De unde vine acest gand? Am gandit eu asa ceva? Sau este doar o manipulare a diavolului. El injecteaza gandurile lui in mintea noastra. Un om spunea (Nu poti opri pasarile sa zboare pe deasupra capului tau, dar le poti impiedica sa faca un cuib in parul tau) Lasa toate aceste gunoaie de ganduri sa treaca, nu le mai da importanta ABSOLUT DELOC, nu te mai gandi la ele, nu te gandi si NU te invinovati prin a spune '' (Vaiii cum am putut sa gandesc asa ceva, oare ce crede Domnul acum despre mine, trebuie sa fie suparat pe mine, trebuie sa fie chiar manios pe mine'') Fiecare cuvant din aceasta propozitie este o acuzatie a diavolului si asa ceva nu vine in nici un caz de la Dumnezeu, diavolul iti spune ''vaiii ce va crede Dumnezeu despre asa ceva? ce caracter trebuie sa ai ca sa gandesti asa ceva'' Absolut aceste ganduri sunt toxice si daca le mai iei in seama te vei invarti in cerc o bucata foarte lunga de vreme, nu te mai gandi la ele, du-te si fa sport, vorbeste cu prietenii, cu familia, joaca sah, table, remi, gaseste-ti o ocupatie si nu te mai gandi la gandurile astea cu nici un chip, NU iti insusi ce NU este al tau. Bineinteles, Biblia spune ''Cel ce este in tine este mai mare decat diavolul'' Cine este in tine? Duhul Sfant, are toata puterea in cer si pe pamant, in tine traieste cea mai mare forta existenta, si daca tine traieste cea mai mare forta existenta ai toata puterea, Dumnezeu va elibera toate fortele cerului pentru un copil al Sau care este in stramtoare, daca iti vei imagina ca te afli aici, pe o insula, doar tu si gandul asta, intr-o lupta continua, ai pierdut deja. Aminteste-ti cine esti, esti fiul Lui Dumnezeu, si ai autoritatea de a spune NU, ai puterea de a spune NU. De aceea nu vrea satan sa citim biblia pentru acolo aflam cine suntem si ce avem, diavolul nu poate trece peste vointa si alegerea noastra, suntem mai puternici ca El, ii este frica de noi, pentru ca IL avem pe Hristos in noi, si toate aceste gunoaie de ganduri si imaginatii trebuie sa dispara.
3. Citeste noul testament, si roaga-te cu inima buna cat este ok pentru tine, iti spun inca de pe acum ca uneori rugaciunea va fi grea pentru ca nu te poti abtine sa nu iti vina gunoaie in minte, si ce daca? Continui rugaciunea si spui ''Tata, aleg in numele Lui Iisus Hristos, Fiul tau, sa resping aceste ganduri si nu le voi accepta, nu le vreau si nu se potrivesc cu cine sunt eu acum in Hristos, resping aceste ganduri in numele Lui Iisus Hristos, nu imi voi insusi ce nu este al meu'' stii ce se va intampla? Norul care te invaluia va disparea, pentru ca nu avea nici o baza si tu l-ai pus pe fuga, ti-ai afirmat pozitia inaintea Lui Dumnezeu, esti deosebit inaintea Lui Dumnezeu, El te priveste cu dragoste si te-a iertat de toate, si daca te-a iertat nu mai ai de ce sa te simti vinovat. Domnul este cu noi si ne iubeste nespus, viata merge inainte, nu te mai gandi la aceste ganduri, nu le mai da importanta, totul va fi bine, ai incredere. Nu ezita sa spui parintilor si poate un psiholog, cand o problema oricat de mica sau mare ar fi, o tinem doar pentru noi ni se va parea mai mare, daca o marturisim si altora, unor persoane care ne inteleg si nu ne judeca, parintii spre exemplu, problema va parea mai mica, si bineinteles bazandu-ne pe biblie, problema in sine nu exista, este doar o minciuna, este doar in mintea noastra, o vina si o frica imaginara.
Citeste psalmul 91 si 103 din biblie te rog.
Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tata iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. Dar vreau sa te rog sa urmaresi acele video care vorbesc despre hula impotriva Duhului Sfant si iti mai dau unul.

https://www.youtube.com/watch?v=BS6Wy7ZwvtI

Asculta-ma, tu nu poti face nimic pentru a-l face pe Dumnezeu sa nu te mai iubeasca, stii de ce? Pentru ca El spune ca te-a iubit si te-a cunoscut mai dinainte ca tu sa te fi nascut, daca El te0a iubit cand tu inca nu existai nu aveai cu ce sa influentezi aceasta dragoste, daca tu nu esti cel care a pornit-o, nu tu o poti opri, El iti va fi tata pana la sfarsitul timpului. Satan nu vrea ca tu sa fii mantuit, de ce? Pnetru ca daca esti mantuit, te-a pierdut pentru vecie, Hristos ti-a scris numele in cartea vietii si Duhul Sfant locuieste in tine, Duhul Sfant arunca afara orice gunoi care nu are ce cauta in tine, odata mantuit prin Hristos, prin credinta, nu prin fapte.
Efeseni 2: 8 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

Vreau sa iti prezint materialul de la AlfaOmega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. ''
Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.

https://www.youtube.com/watch?v=CbIP-nCPSHM&t=2480s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=828s

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Din obisnuinta. Atunci cand incepem sa facem un lucru ni se traseaza un drum pe creier pe care mergem, repetand lucrul acela, ajungem sa mergem pe o poteca iar in timp, aceasta se transforma intr-un sant, iar acest sant reprezinta obiceiul. Odata format, santul nu mai poate fi schimbat ci doar adancit dar asta nu inseamna ca nu poti alege sa mergi pe alta cale. Obiceiul va ramane mereu insa n-are valoare daca nu mai este satisfacut. Formeazati obiceiuri bune.