| anonim_4396 a întrebat:

De ce in anul 2013 inca mai sunt persoane care iau ad literam ceea ce este scris in Biblie?

Este mai simplu sa inveti ca oaia niste principii care se aplicau acum 2000 de ani sau ar fi mai usor pentru toti daca ar aplica invataturile respective la societatea secolului 21?

Ma refer si la punerea in practica a acelor principii pentru ca majoritatea crestinilor au o gandire in genul "esti cu noi sau impotriva noastra" nefiind capabili de intelegerea si iubirea semenilor pe care o poarta atat de des in gura.

Deci?

40 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ema cunosc si ghidul vostru de viata si teoria evolutionismului, ma interesa daca se mai preda teoria, sau scoala s-a transformat intr-o uzina de fabricat creiere spalate care invata doar matanii.

| sabin89 a răspuns (pentru agathapurple):

Sorry!

| Hombre a răspuns (pentru agathapurple):

Religia in scoli s-a bagat dupa dupa revolutie, toata lumea avea frustrarile ei vizavi de vechiul regim si pentru ca regimul comunist izolase oarecum biserica si religia creierele infierbantate de atunci care conducea a bagat ca o compensare religia ca materie de studiu in scoli. O mare greseala din punctul meu de vedere, ca sa impace cele doua tabere se baga ca materie de studiu Istoria religiilor, oricum pentru credinciosi sunt bisericile care a depasit ca numar atat scolile si spitalele la un loc si labagii din BOR mai vrea si Catredala Neamului care se ridica la 400 milioane euro. Si imi vine iar sa injur natia asta de saraci si prosti, in loc bani sa mearga pentru sanatatea lor, educatie etc vrea loc de pupat in fund sfinti si moaste.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Daca vrei, te ajut eu. Pot sa iti dau raspuns la intrebarile tale. Sunt ochi si urechi!

| agathapurple a răspuns (pentru sabin89):

winking

| CristiSeeker a răspuns:

Pentru ca este usor. Pentru ca nu trebuie sa faca vreun efort de gandire. Pentru ca asa au fost invatati, asa "se face", asa e traditia si nu au de gand sa gadeasca pentru ei.
Proasta idee sa punem in practica vreun principiu religios, mai ales crestin. Par ei naivi si inocenti, dar sa nu uitam de inchizitie si cruciade. Acelea mentionate anterior nu sunt altceva decat aplicarea totala a principiilor crestine: crima, incest, viol, asuprire, etc.

| agathapurple a răspuns (pentru CristiSeeker):

Yup, good point cu inchizitia si cruciadele

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Buna!

Nu e ceva tipic crestinesc!
Iti zic eu din propria experienta, daca nu esti o oaie, nu esti acceptat prea usor de socetatea sec. 21.

Nu e vorba de religie in mod special, pur si simplu e mai usor sa controlezi o turma de oi care se inspira (copiaza) una pe alta, decat sa conduci o socetate de oameni individuali.

Faza cu laudatul, ca eu sunt crestin si nu doresc raul nimanui etc. e ceva posibil, dar foarte rar, suntem oameni si e ceva specific noua sa fim razbunatori si de multe ori rai. Eu sunt crestin, cum sunt si multi altii crestini doar cu ideea (nu am gasit un cuvant, care sa se potriveasca). Sunt crestin, pentru ca m-am nascut crestin, nu merg regulat la biserica (1-2 ori pe an, poate), nu pup mana preotului sau icoane ( e neigenic), dar sunt crestin si sunt multi ca mine.

Sa stii ca pe majoritatea crestinilor, nu ii intereseaza sa fie zilnic la biserica (poate unii merg mai rar ca mine). A fi crestin nu e sinonim cu a fi indoctrinat sau oita.

Nu mai generaliza: majoritatea crestinilor au o gandire in genul "esti cu noi sau impotriva noastra", asta e generalizare si e putin cam exagerata.

Stiu ca ma repet, dar a fi oita e ceva specific uman, e mai usor sa fi parte dintr-o multime (turma), decat sa fi un om mai individual si sa nu fi prea acceptat de restul oitelor.

Astept un com.

| invicta a răspuns:

Esti doar o atee care este convinsa ca a inventat apa calda.
Asa sunt majoritatea ateilor pe acest site.Este normal.
Cand o sa mai cresti o sa-ti mai schimbi din pareri.Nu tot ce zboara este si bun de bagat in gura.

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Incearca sa te schimbi si tu, atunci.