| Anisoara961 a întrebat:

Pentru atei, de ce mai stati la categoria Religie daca oricum nu cedeti in nimic?

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Pentru ca aici gasesti comedie sub forma pura.

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei. Ei cauta doar sa isi linisteasca constiinta incercand sa se convinga ca Dumnezeu nu exista. Acesta este adevaratul motiv pentru care frecventeaza aceasta sectiune.

| cristi202 a răspuns:

Acum o fac ca pierdere de timp, in gluma, de divertisment. Insa ma gindesc ce vor face in ziua in care vor deveni pe deplin constienti de realitatile si adevarurile spirituale, si vor realiza ca nu pot sa se sustraga zicind ca nu au stiut, pentru ca a existat un TPU, unde au vazut, au auzit, au stiut de toate acele lucruri care ar fi putut sa ii salveze de la propria distrugere, insa ei au ris de ele? Mai devreme sau mai tirziu, realitatea va fi data pe fata, si cei mai cistigati vor fii crestinii, credinciosii, chiar daca aparent, ei sunt acum prosti, ignoranti, creduli, nebuni, etc, iar ateii sunt cei destepti, cei luminati, cei superiori crestinilor.

| Hombre a răspuns:

Pai nici la Trivia/Amunzante nu sunt subiecte pline de umor ca aici.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Exprimarea libera, comedie

| Mădă0611 a răspuns:

A, am uitat sa raspund si la intrebare. La religie gasesti cele mai bune comedii, si cei mai "inteligenti" trolli crestini care fac pe ateii prosti, sau sunt crestini care fac pe trollii care fac pe ateii prosti (unul facea pe analfabetul), hmmm, parfum love struck, vorba lui Badea.

| Lizzu a răspuns:

Nimeni nu e mai presus sau mai prejos decat altul in lumea asta.
Perspectiva face diferenta.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Da. Perspectiva face diferenta

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Da. Iar perspectiva nu poate defini daca cineva are dreptate 100% sau nu.

Nu exista un adevar absolut dupa care sa ne ghidam si sa facem diferenta intre dreptate si nedreptate...

| Lizzu a răspuns:

Ai revenit domnisoara Anisoara? Ti-era dor de noooi, stiu tongue

| BlackSulphur a răspuns:

Reality Funtime

| Annitu30 a răspuns:

Pentru ca aici ne amuzam de cei indoctrinati big grin

| Annitu30 a răspuns:

Daca a fi inferior inseamna a avea mai multe cunostinte despre divinitatea inexistenta, ok, atunci numeste-ma in continuare "inferioara"tongue

| Exilee a răspuns (pentru Annitu30):

Nu inferioara. Tu ai afirmat prin sintagma ''ma amuza indoctrinatii'', ceea ce reda un grad de ''inferioritate''. As vrea sa stiu si eu cu ce esti mai presus decat noi.
EU unul vreau sa-ti spun ca de cand sunt crestin, nu am fost niciodata indoctrinat cu iadul vesnic sau demoni/ingeri. Eu L-am cunoscut pe Dumnezeu prin rugaciuni ( ca orice crestin de altfel, ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu, iar Dansul ne calauzeste pasii spre credinta adevarata bazata pe dragoste si nadejde).
CUm afirma si Faraday: stiu in cine mi-am pus toata nadejdea si credinta si sunt sigur de existenta Acestuia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

laughing De ce minti, nu stii ca e pacat? E si postul mare :O L-ai cunoscut pe dumnezeu ca asa au vrut parintii tai, care l-au cunoscut ca asa au vrut parintii lor s.a.m.d. Daca te nasteai in India nu-l cunosteai "prin rugaciuni", ci ziceai "sarut mana" cand vedeai o vaca, vaca la propriu.

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum spui tu. Ma duc sa fac o plimbare si sa admir cerul senin. Ce-i drept numai sunt in exil. Vii si tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Annitu30 a răspuns:

Ai dat un raspuns tipic cretinilor. Pardon, crestinilor tongue

| Apocaliptic a răspuns:

Se amuza pe seama credinciosilor.

| Calininio a răspuns:

Tocmai, e categoria "religie", nu "crestinism" sau " baliverne ". Poate cautam raspunsuri, poate venim sa devenim mai inteligenti, sau sa va facem pe voi mai inteligenti...

| Polonic1 a răspuns:

Ma amuza prostia!

| Krokodil a răspuns:

E interzis?
cateodata ma amuza prostia lor..cateodata ma gandesc cum pot sa gandeasca unele persoane asa

| BlitzkriegJack a răspuns:

L'Oreal.

Pentru ca meritati.

| Al99 a răspuns:

Oamenii astia chiar au nevoie de ajutor.
Au deficiente interpersonale (precum aroganta, supraestimarea si perfidia), deficiente afective (lipsa de vinovatie si empatie, de exemplu).
Un psihiatru ar spune ca sunt caracteristici comune psihopatiei dar eu ii numesc doar atei.

| nogomani a răspuns:

Eu vizitez aceasta categorie pentru ca sunt un frustrat prost care sufera de un complex de superioritate, dar cel mai important este ca incerc sa imi linistesc constiinta incercand sa ma conving ca Dumnezeu nu exista.
Oricum am nevoie de ajutor pentru ca am "deficiente interpersonale (precum aroganta, supraestimarea si perfidia), deficiente afective (lipsa de vinovatie si empatie, de exemplu)." Orice psihiatru ar spune ca sunt psihopat, dar de fapt sunt doar ateu.

| Anisoara961 explică (pentru nogomani):

Esti nebun?

| nogomani a răspuns (pentru Anisoara961):

Din pacate sunt nebun, dupa cum ma face si cartea creatorului meu si al universului: "Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!"
Imi pare rau, stiu ca voi fi pedepsit o eternitate pentru nebunia mea, dar nu am ce face, sunt nebun. Normal nu ar fi vina mea ca sunt nebun, dar Dumnezeu nu este de acord, El considera ca merit sa fiu pedepsit, El este autoritatea suprema deci El are dreptate pentru ca asa spune El.

| Anisoara961 explică (pentru nogomani):

Du-te mainela biserica si fi un om nou!

| nogomani a răspuns (pentru Anisoara961):

Ah, am incercat dar sunt stapanit de forte demonice(cauza biblica a nebuniei mele) si nu pot sa intru intr-o biserica, imi pare rau.

| Anisoara961 explică (pentru nogomani):

Cheama Parintee la tine acasa a faca o festanie si sa te cuminece.

| cristi202 a răspuns (pentru nogomani):

Interesant. Pe deoparte, te crezi ateu. Pe de alta, spui ca esti stapinit de forte demonice. Pai, unde e adevarul, caci, odata ce crezi in forte demonice, crezi si in existenta lui Dumnezeu? Sau... dar nu, nu vreau sa cred ca dai dovada de "dedublare" a personalitatii, adica esti "schizo", spus in termenul tehnic al psihiatrieihappy.

| nogomani a răspuns (pentru cristi202):

Era doar o aluzie la comentariile facute pe aici.
Cat despre raspunsul tau, ma gandesc ca este tare trist ca nu o sa puteti vedea cand muriti ca o sa fiti morti, deoarece veti fi morti. Eh, cel putin nu avem si noi posibilitatea sa facem campanii de terorizare a populatiei cu pedepse eterne si imorale, dar uite ca ratiunea invinge teroarea pe care o promovati.
Oricum imi place gandirea ta, adica lasa ca radem noi acum de voi(pesrosnal rad doar de idei si de anumite tipuri de gandire, nu de persoana care emite acele idei), dar hehe, vedem noi dupa moarte cine rade mai bine cand o sa fiti pedepsiti pentru ca nu ati crezut orbeste ceea ce am crezut si noi orbeste.

| cristi202 a răspuns (pentru nogomani):

Stii vorba aceea: "cine ride la urma, ride mai bine"? Ma tem ca o sa ai de-a face cu ea, noi, crestinii, vom ride la sfirsit mai bine decit o faceti voi acum.

| nogomani a răspuns (pentru cristi202):

Categoric, doresti sa iti primesti razbunarea, desi de ce ai rade de un om in suferinta?
Dar oricum si voi o sa fiti acolo cu noi in iad, nu stiai ca musulmanii au dreptate? Islamul este ultimul update al iudaismului, iar voi nu l-ati facut in ciuda semnelor, adica islamul la ora actuala creste cel mai repede pe glob cu ajutorul lui Allah. Eh, lasa ca o sa rada musilmanii de noi pentru ca nu le-am acceptat credinta la fel cum si tu doresti sa razi de noi pentru ca nu ti-am acceptat credinta.

| cristi202 a răspuns (pentru nogomani):

Nu doresc sa imi primesc razbunarea. Daca voi ride la sfirsit mai bine, o voi face tocmai pentru ca voi fi liber, liber pe deplin sa iubesc, nu sa ma razbun. Voi ride nu pentru ca altii au ajuns in iad, ci pentru ca fericirea a dat peste mine. Tu niciodata nu vei putea fii atit de fericit aici cum voi fi eu acolo, si cum deja in parte si sunt, si de aceea ziceam ca voi ride mai bine. Si, sincer, m-as bucura sa ridem acolo impreuna, sa ajungi sa cunosti si tu acea fericire pe care doar Dumnezeu o poate da, nu numai acolo, dar inca din viata asta care pentru unii e tare mizerabila, dar totusi, datorita Lui, pot sa rida si sa zimbeasca. Dar pentru asta, tu trebuie sa... crezi.

| nogomani a răspuns (pentru cristi202):

Dar tu ai impresia ca mie imi pasa de fericire? Fericirea este o stare, vine si pleaca, nu fac un scop din fericire o las sa vina de la sine, daca vine bine daca nu vine tot e bine.
Intr-adevar viata pentru majoritatea oamenilor de pe pamant este mizerabila, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam o consolare intr-o alta viata imaginara ca nu rezolvam nimic astfel. Trebuie sa fie ajutati in mod real si nu sa le umplem mintea cu sperante desarte. Sa cautam in primul rand dreptatea aici pe pamant, iar apoi poti sa iti mai imaginezi tu si o dreptate divina daca vrei.
Cat despre fericirea ta, care spui ca este superioara fericirii mele este discutabil, fericirea este relativa, in functie de situatia in care te afli.

| Gabossss95 a răspuns:

In primul rand invata sa scrii corect in al 2lea rand sunt multi "atei" sau cum se numesc ei ....Doar cu vorba dar cu frica de dumnezeu sa fi ateu inseamna sa fi un prost! ..pentr-u ca orice Religie si orice Cale care o alegi nu zic ca exista dar te ajuta spiritual si te ajuta in viata foarte mult happy eu sunt crestin-ortodox eu ma rog si ma inchin ca toate lumea eu cred in dumnezeu dar nu sunt 100% convins ca el exista dar totusi cred ca ma ajuta foarte mult credinta! cum spun uni "dumnezeu mi-a aratat calea" asa ca frate lasa-i pe astia in pace si fi crendicios!