| laurentiu80 a întrebat:

De ce la ortodocsi se cere taxa pe inmormantare, botezuri si nunti, iar la protestanti nu se cere? Cand am botezat anul trecut un copil, am fost la biserica sa vb cu preotul, si mi-a dat o lista sa cumparaturi chiar si bunuri ce-i trebuia lui in casa de ex : prosoape, sapun, sticle de vin + taxa de botez. De ce nu ia nimeni atitudine, si sa interzica spagile astea?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Stai tu linistit ca o sa aiba Dumnezeu grija de acel preot si de toti ca el. Mai stii can a mers Iisus la biserica aia unde era un om care cere bani ca sa lase lumea sa intre? Atunci Iisus s-a suparat pe omul acela si a zis ca nimeni sa nu ceara bani sau bunuri materiale in ca sa fie lasat sa intre in Biserica sau sa se spovedeasca sau alte lucruri din astea pentru ca si oamenii saraci sa se poata mantui. Iti sugerez sa ii amintesti asta preotului care ti-a cerut atatia bani pentru botez sa vedem ce zice.

13 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Inca o data spun ca religia este un mod de manipulare si de castig material...

| MMihai a răspuns:

Tu știi ființe mai mizerabile decât preoții?
Nu mă refer la infractori, ci la oamenii obișnuiți, din care se exclud pdliștii, udemeriștii și punppr-iștii.

| anonim4565 a răspuns:

Stii pentru o slujba religioasa nu ar trebui sa se ceara bani nici un leu
stiti si acea intamplare cu acel vrajitor care a incercat sa cumpere darul de a da dh sf stici ce raspun a primit
nu e voie sa se ceara bani la asa ceva

| FantasyAngel a răspuns:

Nu doar la protestantii nu se cere. In nici-o religie din astea care oamenii le numesc secte nu se cere nici un fel de taxa. La ortodocsi se cere taxa pe orice pentru ca le merge. Toata lumea plateste din diferite motive si primul dintre ele este gura lumii si deviza "asa e bine".

| eandopuncttk a răspuns:

Cine?

| danay72 a răspuns:

Daca oamenii ar citi Biblia ar vedea ca Cristos a spus ca,, fara plata ati primit, fara plata sa dati''.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Depinde de tine daca nu actionezi. Poti sa contactezi episcopul sau arhiepiscopul pentru a cere lamuriri. Sau sa vorbesti cu un alt preot de incredere.

| laurentiu80 explică (pentru LotusRadioactiv):

Pai nu puteam sa vb cu alt preot, deoarece satul ala are un singur preot si o singura biserica. Iar preotul nu mi-a taiat chitanta, si am platit 150 de ron in loc de 40 de lei cat e taxa impusa de patriarhie. Iar preotul are averi foarte mari, 2 masini straine, o vila + casa parohiala, terenuri. De ce trebuie sa imbogatim astfel de oameni care nu muncesc?

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru laurentiu80):

Din pacate, multi oameni se ascund in spatele religiei pentru scopurile lor marsave. Cauta pe internet cum se numeste arhiepiscopul vostru judetean si incearca sa iei contact cu acesta. Sau, daca aveti rude in alte localitati apropiate, incercati sa stabiliti ceva cu acestea., in funtie de bisericile care se afla in imprejurimi.

| William a răspuns (pentru laurentiu80):

Stai tu linistit ca o sa aiba Dumnezeu grija de acel preot si de toti ca el. Mai stii can a mers Iisus la biserica aia unde era un om care cere bani ca sa lase lumea sa intre? Atunci Iisus s-a suparat pe omul acela si a zis ca nimeni sa nu ceara bani sau bunuri materiale in ca sa fie lasat sa intre in Biserica sau sa se spovedeasca sau alte lucruri din astea pentru ca si oamenii saraci sa se poata mantui. Iti sugerez sa ii amintesti asta preotului care ti-a cerut atatia bani pentru botez sa vedem ce zice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece toți sînt hoți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te faci pocait? popi isi ridic vile isi cumpara masinii scumpe cu ajutorul unor creduli, faza cu inmormantarea eu as arde cadavru nu as face acel teatru crestin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand s-a nascut Iisus, magii au venit cu daruri.smirna.mir,tamaie,aur si altele.nu fiindca le-a cerut cineva.asa au binevoit. daca le-ai dis? bine. daca nu le aduceai? scotea preotul din ale lui.doar noi fi crezand ca lasa pruncul nebotezat din cauza unui propos? sapun? sticla de vin? da trebuiesc la biserica.are preotul vie? si taxa de botez? nu trebuie sa traiasca si el? cu ce daca nu ia de la oameni?