| aabaaab3278 a întrebat:

In urma cu ceva timp - nu prea mult, sa tot fie 3 sau 4 luni - intr-un sat din Romania, populat 100% de romani care erau 100% ortodocsi, preotul bisericii din sat a fost sanctionat de catre Patriarhie pentru ca "facea slujbe in biserica zi de zi, dimineata si seara". Satenii, cu mic cu mare, au iesit pe ulitele satului si-au mers la biserica sa isi apere preotul! Drept urmare, Patriarhul Romaniei a emis un act - l-a facut public si pe site-ul Patriarhiei - prin care, ATENTIE! - a EXCLUS din credinta ortodoxa intregul sat! 2000 de suflete de crestini! Cum isi poate permite sa interzica accesul a DOUA MII de suflete in biserica lui Dumnezeu? Mai mult de-atat - si mai GRAV! - in comunicatul de presa pe care l-a remis mass-mediei, patriarhul a mai spus si ca, din acel moment, oamenii din acel sat "nu mai au dreptul la botezul copiilor, la impartasanie ori la slujbele pentru nunti si inmormantari"!
Ce parere aveti de asta?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ai luat stirea de pe times new roman?

| aabaaab3278 explică (pentru William):

Nu, este luata de pe site-ul oficial al Patriarhiei. Dar am mai spus ca am uitat link-ul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Linkul l-ai uitat, bunul simt de a nu minti asisderea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa piarda BOR 2000 de minti spalate care contribuie cu banul? Nu cred asa ceva

| aabaaab3278 explică (pentru suntserios):

Ba da, pacat ca nu gasesc link-ul ca au facut public pe site-ul lor.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru suntserios):

Parintii tai au fost spalati pe creier cand te-au botezat?
Tu nu o sa botezi copiii tai? Tu nu o sa ai nunta religioasa? Tu nu o sa fi inmormantat crestineste, nu o sa iti ingropi parintii cum trebuie?

Atei = Neanderthalieni?

| suntserios a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Parintii mei nu se duceau si nici se vor duce zi de zi la slujba.

lol Atei = Neanderthalieni? Cine se roaga la chestii inchipuite ca sa ploua afara?
Crestinii si ooamenii pesterii mai faceau asta

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Probabil in respectiva Biserica. In alta parte pot merge fara probleme. Pana si in Biserica cu pricina pot intra, ca doar nu ar avea bodyguard la intrare.

Este o decizie proasta, foarte proasta.
In casa Tatalui oricine este bine primit, cine este el sa interzica asta. Oamenii...

| cookie01 a răspuns:

Ai verificat daca sunt veridice aceste informatii? Se stie ca mass-media este mijlocul de dezinformare a oamenilor. Ori nu este adevarata stirea ori a fost deformata pentru audienta. In plus nu trebuie sa judecam noi mai-marii bisericii si faptele lor, chiar daca le consideram gresite.

| milan9 a răspuns (pentru cookie01):

"Ai verificat daca sunt veridice aceste informatii? Se stie ca mass-media este mijlocul de dezinformare a oamenilor. Ori nu este adevarata stirea ori a fost deformata pentru audienta."
Corect.

| Inferno a răspuns (pentru cookie01):

Ce prostie.
Normal ca e pe bune informatia ca doar e luata de pe internet, desteptule. Nu e inventata de el.

| cookie01 a răspuns (pentru Inferno):

Nu am ce sa comentez!