| мιcυтѕαααα a întrebat:

De ce mai de mult Dumnezeu le vorbea oamenilor si acum nu le mai vorbeste decat prin biblie? Mi-ar placea daca ar vorbi pentru fiecare om in parte. Prin biblie ne vorbeste tuturor. De unde sa stiu eu ce crede El despre mine? Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste prin Cuvant, prin glas launtric, prin vise.Trebuie sa fim receptivi la Glasul Lui.Prin imprejurari si evenimente.

| Zippy a răspuns (pentru EmaS):

@Ema.Ce pacat ca unii dintre noi(adica majoritatea) nu prea isi mai amintesc visele, sau daca isi amintesc visele doar pe cele din apropierea trezirii. Daca tu iti amintesti fiecare vis in parte iti recomand sa vizitezi un doctor pentru ca asta nu e de bine(oamenii bolnavi cu capul isi amintesc toate visele)

| Ecea a răspuns (pentru EmaS):

Prin vise este imposibil. Vrei documentar sa vezi ce sunt visele? Eu de cand am aflat ce sunt visele nu mai visez, imi controlez cat de cat subconstientul.
Nu sunt de acord cu tine aici.

| EmaS a răspuns (pentru Ecea):

Te rog sa ma crezi ca am avut vise care a doua zi s-au implinit.

| Danutza27 a răspuns (pentru EmaS):

Ema lasa omul in pace, asta a facut dumnezeu din internet, sta in genunchi si pupa firele.Lu asta daca ii cade serverul si nu mai are internet este ca loganul cu calculatorul stricat o sa zici cum Loganul ramine in drum si numai tiris sau/platforma la service.O sa zice dar ce are cu el.Pai daca lui nu ii merge internetul are blocat accesul la creier.o sa zici cum asa Pai uitate la el nu vorbeste cu cuvintele lui cum vorbesc oamenii normali el daca il intrebi ce face da drumul la net si cauta acolo un raspuns Daca vrei sa stai de vorba cu el pe strada pina nu scoate tel cu acc la internet nu stie nici cit fac 2x2.Am vazut ca unul o omoara pe masa ca nu a platit internetul caz real pe cuvint. Este si o boala dar nu stiu cum ii spune.El cind doarme controleaza visele =are dreptate ia o mina de xanax si 2 zile nu stie pe ce lume este.

| Danutza27 a răspuns (pentru Ecea):

Am vazut pe undeva niste versuri care merg perfect la tine nu le stiu dar incerc sa le reproduc "Gasca-ti spune Pentium IV /dar din ce citesc eu zic ca ai procesorul defedt dai erori la greu ce recomand pentru tine.Eu zic citind raspunsurile tale ca a venit timpul sa te duci pe la un specialist sa faci o VTA merge si la o statie ITP ca te pun aia la diagnoza si masoara noxele din minte dar ma tem ca le "farimi" aparatul si te retin aia pe banda pina vine SMURDUL Ca ai depasit rau de tot nivelul si concentratiile maxim admisibile. uite fac pomana cu tine http://www.ziare.com/articole/dependenta+internet+boala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zippy):

Ema a raspuns: "prin vise"! Nu a zis "toate visele" si nici nu a spus " eu imi amintesc absolut tot ce visez". Atentie la "textul original" ca altfel gresesti "interpretarea"! In plus chiar exista anumite vise care te marcheaza si le retii ani de zile daca au semnificatie pentru tine.

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Cind in jurul tau, zgomotul aiurit al lumii si dorintele arzinde ale inimii tale iti suna in urechi ca niste tractoare ce ara in imediata ta apropiere, nu mai ai cum sa auzi soaptele iubitului tau intr-o plimbare romantica de vara petrecuta cu el. Dincolo de metaforele ce le-am folosit pentru a exprima adevarul, afla ca Dumnezeu vorbeste si azi, insa e f greu sa auzi, e f greu sa iti pui inima si gindurile in acord cu El pentru a-i auzi "susurul blind" al vocii Sale, dupa cum zice Biblia, si dupa cum si e. Renunta la galagia lumii, renunta la dorintele si lucrurile care nu dau pace inimii si mintii tale, linisteste-ti mintea si inima, fa din acest lucru un antrenament, cautindu-L pe Dumnezeu cu o inima sincera in rugaciune, si mai devreme sau mai tirziu, El iti va vorbi chiar si tie. Totul e sa ai "urechile" fiintei tale deschise!

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Nu mai vorbeste cu fiecare om in parte pentru ca nu mai are credit.

| Hombre a răspuns:

Inainte sa pui intrebarea trebuia sa gandesti putin, de unde stii ca Dumnezeu a vorbit vreo data cu oamenii?

| Danutza27 a răspuns:

Nu stiu pe unde ai dat tu de chestia asta ca bunul Dumnezeu se aseza la taifas cu lumea.Poate incurci borcanelele cu cine stie ce oracol mincinos de la antici grecii aveau o droaie. Dupa slabele mele cunostinte Dumnezeu graia prin Proroci.Nimeni nu a dat ochi cu El. Poate prefigurarea Treimii cind cu sodoma si gomora, La altii in rug de foc.Vezi si intilnirea Moise Dumnezeu. Poate zici de ce nu vine insusi Mintuitorul pe pamint sa vorbeasca la fiecare in parte, si lumea fiind foarte "credincioasa " Unul intreaba ce masina sa ia, alta ce reteta de mincare sa faca etc.Dar Dumnezeu a lasat toate raspunsurile in Biblie si omul cum sta de vorba cu Dumnezeu dau ex meu ma asez in genunchi si inainte sa ma rog fac semnul Sf Cruci de 3 ori apoi zic Tatal Nostru si mai ma inchin din cind in cind.Apoi incep sa ii spun lui Dumnezeu necazurile mele si incep cu cele de capetenie, nici gind sa ii cer sa ma trezesc in fata blocului cu o masina. Dupa ce termin cu necazurile mele musai Ii multumesc ca a ascultat ruga mea "doar unul a multumit si acela era de alt ne-am " Apoi am un set de rugaciuni cum le aleg in functie "de scirba sufletului " Cind mai am timp mai si cite o Catisma din Psaltire dar cind citesc Psaltirea musai sa fiu linistita si concentrata la Dumnezeu.Si uite asa "fericit este cel ce nu vede dar crede" "Cel ce bate i se va deschide " cel ce cere i se va da" "Eu voi iesi si voi aduce in turma oaia ratacita " "Eu ma voi apleca sa ridic banul de arama din noroi pe care calca toti." Si la sfirsit nu uit sa zic cuvint de multumire ca a ascultat ruga mea. Dupa un timp necazurile incep sa se rezolve binisor incetisor mai un "Doamne Ajuta" mai prin Itb (in minte)"Imparate ceresc" poate si Psalmul 50 toate bune pina urca hoarda de aur cind...

| Hombre a răspuns (pentru Danutza27):

Ce de zmuceala si tacaneala in secolul calculatorului in care telescopul spatial Hubble a ajutat la rezolvarea unor vechi probleme din astronomie, şi a furnizat date care au necesitat elaborarea de noi teorii care să le explice.astronomiei. Peste 4000 de lucrări bazate pe informaţii furnizate de Hubble au fost publicate în reviste prestigioase, şi nenumărate altele au fost prezentate la conferinţe. Atasez si cateva imagini luate de Hubble din univers
http://www.adevarul.ro/......75236.html
http://www.click.ro/......05594.html
Cu toate acestea, minti plecate cu sorcova mosteneste parca genetic o lume apusa in antichitate si evul mediu, mediocra pentru timpul prezent, organic in imposibilitatea sa se detaseze in ciuda faptului ca sistemul de informatie este accesibil tuturor. Trist dar real.

| Danutza27 a răspuns (pentru Hombre):

Sa iei pozele si sa le bei cu apa neinceputa, apoi te asezi in fata caculatorului si sa te rogi la fire.Tu nu ai leac Ce ma intereseaza pe mine ca atasezi poze ale universului creat de Creator. uite ma ateule ce zicea altul mai destept ca tine "Conform descrierii matematice a lui Einstein a
timpului si spatiului, s-a vazut ca daca "Big Bang" ar
fi fost mai puternic sau mai slab cu o parte din 10'60
(o parte in 60 de zerouri) ar fi facut universul
impropriu vietii asa cum o cunoastem noi."
Deci tu confirmi prin niste amarite de poze,ce noi stim din mosi stramosi,ce ma intereseaza ca tu vii cu teorii despre apa calda,ca eu stiu sa o folosesc,stia si bunica stia si strabunica, fara sa dam de un geniu ca tine.Eu am recomandat vezi ca supapa ta de siguranta pusa la minte a declansat deci ai suprapresiune leacul nu este la noi.Noi doar incercam sa te invatam sa vezi dar tu nici mort, Pleaca de aici cu aberatiile si da fuga la sectiunea Cafenea si acolo puteti bate cimpii cit vreti ca de sunteti la cimpie

| Hombre a răspuns (pentru Danutza27):

O minte ratacita care spuna ca, "Dupa slabele mele cunostinte Dumnezeu graia prin Proroci" si care sustine in neghiobia ei ca, "Deci tu confirmi prin niste amarite de poze, ce noi stim din mosi stramosi" adica pentru prima data omul a vazut imagini de la zeci de mii da ani lumina acum cativa ani si tu spui ca stii de la primitivi stramosi care credea ca pamantul este plat, impuscate.

| Birjaru a răspuns:

Pentru ca nu-l lasa Chuck Norris

| cristinacrissss a răspuns:

Nu crezi ca a vorbit destul prin Fiul Lui? El ti-a spus atunci tot ce a fost de spus. Tu trebuie doar sa ai urechi sa asculti. Nu trebuie sa iti apara in fata si sa te intrebe ce faci. Tu trebuie sa crezi in El si sa te rogi caci asa vorbesti cu El. Dumnezeu e langa tine tot timpul chiar daca nu il vezi si nu il auzi. Dumnezeu si-a trimis Fiul ca sa vorbeasca odata pentru toti.

| Nordic a răspuns:

Ba fratilor! Ea nu va intrebat daca exista Duimnezeu sau nu. Va intrebat cu totul altceva. A da si raspunsul corect e la Ema. Ai grija de tinehappy

| ioana1704 a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste in fiecare zi, trebuie doar sa-l auzi. Pentru a-l auzi trebuie sa fii deschisa, sa mai postesti, carnea are vibratie joasa, sa citesti mult nu numai de la ortodoxi ci si de l-am alte culte. Iti recomand si emisiunea lui Oreste, Codul lui Oreste, chiar daca la inceput nu intelegi mare lucru. De asemenea iti recomand un pelerinaj la Nusfalau in salaj.

| Hikari a răspuns:

Buna!happy
Pentru ca inainte oamenii nu erau asa rai cum sunt acum.
Ei erau mai buni nu asa cum suntem noi acum.
Si da, Dumnezeu EXISTA!
Cei care nu cred asta sunt niste nestiutori.winking
Nu trebuie sa ii bagi in seama sau sa ii asculti. Revenind, daca lumea ar fi mai buna, nu cum este acum poate Dumnezeu ne-ar vorbi dar asa daca suntem niste pacatosi vrem si ca Dumnezeu sa ne vorbeasca?
Sper ca ai inteles!happy
Numai bine!

| MidnightLady a răspuns:

Pentru ca, intre timp, s-a inventat meseria de secretara. Ema e sefa secretarelor Domnului, angajata cu contract pe vecii vecilor. Amin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MidnightLady):

Macar Ema are un loc de munca foarte bun si sigur. La cati someri exista astazi e excelent sa stii ca ai asigurata viata pe "vecii vecilor" cum spui tu? Nu crezi? E incurajator sa afli ca intr-o lume nesigura exista si siguranta pana la capat.

| MidnightLady a răspuns (pentru anonim_4396):

A, si uitasem de secretarele secretarelor. Si tu prestezi pentru Ema tot pana-n vecii vecilor? Fericitilor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MidnightLady):

O mica precizare: corect e SECRETARUL secretarei! big grin Crezi ca exista si ceva intre noi daca-i fac "serviciile" find persoane de sexe opuse? Sau te gandesti ca cine nu e de acord cu tine, are o alta parere decat a ta, similara cu a altuia e deja "in combinatie" cu celalalt. Oricum ai dreptate: suntem fericiti! Mai bine cu Ema in veci vecilor decat cu tine! O zi buna iti doresc "Doamna de la miezul noptii". Desi apelativul de "doamna" e discutabil in cazul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MidnightLady):

O mica precizare: corect e SECRETARUL secretarei! big grin Crezi ca exista si ceva intre noi daca-i fac "serviciile" find persoane de sexe opuse? Sau te gandesti ca cine nu e de acord cu tine, are o alta parere decat a ta, similara cu a altuia e deja "in combinatie" cu celalalt. Oricum ai dreptate: suntem fericiti! Mai bine cu Ema in veci vecilor decat cu tine! O zi buna iti doresc "Doamna de la miezul noptii". Desi apelativul de "doamna" e discutabil in cazul tau.

| MidnightLady a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inc-o precizare, daca tot ne-am apucat de corectat: e "vecii". Si
"sex opus", ca n-aveti cinşpe sexe ca sa fie opuse. De virgule nu mai zic nimic, ca-s fata buna (sau doamna, daca nu-i prea discutabil).
Si bî: nu cred nimic in legatura cu serviciile pe care i le faci Emei - desi imi pare ca ti-ar placea sa cred ceva. Cred doar ca paranoia e tot mai des intalnita pe-aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa citesti "Conversaţii cu Dumnezeu" de Neale Donald Walsch.
Aici ai un mic demo: http://www.youtube.com/watch?v=4vusFtw79SY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca acum noi traim vremurile de dupa Intruparea Domnului. Intrupandu-se, El a venit printre noi si i-a lasat pe Sfintii Aposoli, ca urmasi ai Sai, sa le vorbeasca oamenilor si sa ii indrume. Urmasii aposolilor sunt preotii de astazi, asa cum sunt ei, cu bune si cu (multe) rele. Dar indiferent cum este un preot (curvar, betiv etc), in Biserica el este omul lui Dumnezeu, plin de Har! Din acest motiv este indispensabil mantuirii sa participam la Sfanta Evanghelie in cadrul careia are loc marea unire a lui Hristos cu fiecare dintre noi - Taina Sfintei Impartasanii. Ce este mai presus decat sa traiasca Hristos in tine?

Cu Dumnezeu vorbim prin rugaciune in fata icoabelor. Icoana reprezinta tot Intruparea. Este chipul lui Dumnezeu asa cum l-au vazut oamenii. Insusi Hristos si-a lasat chipul imprimat pe mahrama Veronicai, lasandu-ne astfel prima Sa icoana. Este argumentul cel mai puternic contra ce sunt impotriva icoanelor.

Nici in Vechiul Testament Dumnezeu nu vorbea cu toata lumea, ci numai cu cei pe care ii alegea sa ii indrume pe altii (ex. Moise si Rugul Aprins sau Moise si Tablele Legii).