| mentholinks a întrebat:

De ce mai marii ierarhi isi cumpara bolizi de lux?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca sunt preocupati de lucruri materiale, nu spirituale. Desi Isus a spus ca trebuie sa avem un ochi simplu. Dar doar adevaratii crestini respecta ce zice el.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nu toti cei 54 demembri ai Sinodului au ceea ce sustii... eu in presa nu am vazut repetate decat vreo 2-3 masini din acelea mentionate de tine...

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca doar atat ii duce capul.

| VelaJohnny a răspuns:

Daca nu-s muritori de rand...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa este profetit ca ei sa traiasca in lux nerusinat ca o cu'rva care comite pros'titutie cu imparatii pamantului. Ei fac parte din "cerul" care va fugi dinaintea lui Dumnezeu. Apocalipsa 17, 18. 21:1.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorba ta, "cu'rva" mai mare decat secta iehovista pana acum nu am vazut. Dar sa stii ca nu trebuie sa confunzi libertatea iresponsabila a unor oameni cu invatatura pe care ei de fapt nu o respecta. Nu este vinovata invatatura pentru iresponsabilitatea lor.
Versetele date de tine se refera de fapt la toti cei care au persecutat si persecuta Biserica. Se refera la cei care au "varsat sangele mucenicilor" Bisericii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Confunzi fiara cu cu'rva. In Biblie fiara nu are doua componente: una buna si una rea. Tu vrei sa spui ca partea rea a persecutat Biserica in timp ce cealalta da slava lui Dumnezeu. Asa ceva nu scrie in Biblie.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Cu'rva" era beata "de sangele sfintilor si mucenicilor". thinking
Ori până şi ultimul boboc nevirusat de indoctrinare ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica lui Hristos.
Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume au facut peste 11 milioane de mucenici ortodocsi!). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

| AlexeHellsing a răspuns:

Pentru că își permit.

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Da dar banii aceia sunt obtinuti greu de preoti care sunt nevoiti sa cerseasca si sa bage pe gat lumanari si iconite oamenilor si-asa saraci. Cum de isi permit?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

După cum știi și preoții își permit. Aceștia ce fac, își trimit copii sî cerșească și să bage lumănări și iconițe oamenilor de rând?