| Bishop a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor spun că le este frică de Dumnezeu? Parcă Dumnezeu e ăla bun. De ce ar trebui să ne fie frică de el? Mereu auzim: 'mie mi-e frică doar de Dumnezeu.' Eu nu-i înţelg pe oamenii ăştia. Ce vor să demonstreze cu asta? Ca apoi la o discuţie negeneralizată, să iţi spună că se tem de nu ştiu ce. Pentru mine nu demonstrează nimic.

Răspuns Câştigător
| n0matterman a răspuns:

"Nu mă simt obligat să cred că acelaşi Dumnezeu, care ne-a înzestrat cu simţuri, raţiune şi intelect, ar pretinde să nu le folosim."
Galileo Galilei

49 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Frica de d-zeu e o prostie. Cum sa iti fie frica de o inventie a omenirii. E la fel cu a-ti fie frica de allah, sau de mos craciun. laughing

| Anonymus314 a răspuns:

Frica de Dumnezeu inseamna sa te temi atunci cand faci pacate si sa nu le faci,exact asa cum ti-e frica ca te prinde tat-tu cand fumezi sau te vede vreun vecin asa trebuie sa-ti fie frica si de Dumnezeu pentru a evita pacatele, te intrebi in minte:
"Ba, oare daca fac asta il supar pe Dumnezeu?" si o sa ai raspunsul garantat.

PS:Sa nu te astepti la un raspuns de genubig grinA sau NU ci la un sentiment al binelui sau al raului.

| STRINCKS a răspuns (pentru Anonymus314):

Pacatele nu exista

| Anonymus314 a răspuns (pentru STRINCKS):

Asta s-o crezi tuwinking

| Anonymus314 a răspuns:

Argumente,eu te intreb:
De ce cosmosul e negru?
De ce sunt stele pe cer
De ce exista prafuri cosmice in cosmos?
Cum s-a produs totul din nimic? nimicul a creat tot? eu acum creez din aer un mertan sau o planeta?
Dar na, crezi in stiinta, ea stie tot.

| Anonymus314 a răspuns:

Bun,cine a creat materia? cine a creat atomii? atomul s-a creat singur? nu prea cred

| Anonymus314 a răspuns:

Dumnezeu e etern,asta e toata ideea, adica tu vrei sa-mi spui ca atomii sunt eterni? Fi sigur ca o Fiinta creatoare a creat totul si inca lucreaza, o Fiinta vesnica.

| Anonymus314 a răspuns:

Sa-ti arat? bine.

Vezi ce e in jurul tau? nu ma refer la case,orase etc. Ma refer la natura,gandeste, e logic ca cineva a creat totul.
Daca vrei niste argumente, as putea sa ti le ofer pe astea:

http://referat.clopotel.ro/......14551.html

| Anonymus314 a răspuns:

Deviezi de la subiect, te-am intrebat:cine a creat atomii?

| Anonymus314 a răspuns:

Pai s-o luam logic,cineva tot a creat tot ce exista nu?
Eu am ales sa cred in Dumnezeu ca fiind Fiinta care a creat tot, vazand minunile uneori, chiar cu ochii mei in realitate. Unele mai spectaculoase altele mai putin spectaculoase si m-am convins ca nu cred in "nimic"

| Anonymus314 a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna,el nu a fost creat de nimeni, mintea omeneasca are impresia ca totul trebuie creat din ceva pentru ca la randul nostru si noi am fost creati de cineva. Oare nu cineva care a fost la inceput si inca exista, o fiinta atotputernica a creat tot? nu o fiinta atotcreatoare a creat atomii?

| Anonymus314 a răspuns:

Idem,ti-am spus ca e vesnic, daca vrei sa crezi bine, daca nu crezi in ce vrei.

| Anonymus314 a răspuns:

Ok.
Inca o chestie si te las.
Gandeste-tebig grinaca haosul ar fi creat lumea, cum ar fi putut face o ordine atat de perfecta?
Marul, este cat palma omului
Para la fel
Banana la fel
Analizeaza-te! ai nasul deasupra gurii ca sa poti mirosi ce bagi in gura si nu il ai in fund sa-ti mirosi gazele.
Ai 2 maini, 2 picioare, 2 urechi, 2 ochi, 2 nari, 5 degete la mana, 5 degete la picioare, nu mergi in maini ci mergi in picioare.

| sinx a răspuns (pentru Anonymus314):

Speeder 96 nu te supara, nu ai de ce. Aici doar discutam una-alta. Deci te rog sa nu o iei in nume personal.

In alta ordine de idei, daca stau si ma gandesc putin, diferenta intre mine ca ateu ( cred ) si unul mai bisericos este ca eu incerc sa vad un semn ca exista dumnezeu, chiar sunt deschis la asta, dar indiciile continua sa nu apara. Eu nu incerc sa conving pe nimeni ca nu exista dumnezeu, eu doar pun intrebari la care vreau raspunsurile logice astfel inca sa rezulte ca dumnezeu exista. Cei bisericosi si in general preotii incerca sa te convinga de existenta lui dumnezeu fara a-ti oferi nici un indiciu solid.
Noi trebuie sa fim crestini ca asa e datina insa daca stai bine si te gandesti crestinismul a facut foarte multe crime impotriva umanitatii. Vei spune ca cei de religia catolica sunt de vina insa pana in 1054 nu exista decat un singur crestinism. Marea majoritatea a statelor crestine din ziua de azi au fost crestinizate prin foc si sabie.

O alta intrebare care as vrea sa ti-o pun ar fi urmatoare:
Daca tu te nasti in Romania si esti crestin si eu ma nasc in Asia si sunt de orice alta religie, asta inseamna ca eu deja traiesc intr-un pacat continuu? De ce am avea noi dreaptate in privinta divinitatii si nu celelalte religii ale lumii? Nu ti se pare ca prea este o prosteala pe fata?

Si un ultim lucru, si cu asta inchei:
Ti-am scris mai dus de suferintele copiilor si toate cele. Pai De ce nu ar pocni Dumnezeu din degete sa dispara toate si ne lasa sa ne omoram intre noi si sa exista atat suferinta, foamete, etc? Crezi ca logic ar fi normal ca el sa se uite cum noi facem exact ceea ce el spune sa nu facem? Crezi ca el s-ar uita fericit cum preotii, care propovaduiesc invatarea lui, sunt, poate, cei mai mari talhari ai tarii? Uita-te ce domenii au luat de la biserica si le-au valorificat in scop propriu, uita-te cum te lasa cu mortu`-n drum daca nu ai bani sa ii dai pentru slujba.
Eu nu incerc pe nimeni sa conving de inexistenta lui Dumnezeu ci doar caut argumentele necesare pentru a putea crede ca totusi exista acolo ceva...

PACE!

| sinx a răspuns:

@speeder96
De ce fiinta aia care a creat atomii i-a programat sa se grupeze in cancer, sida, ebola, ciuma, etc? Imi vei spune ca pentru a ne arata ca suntem pacatosi. Cu ce sunt pacatosi copiii de 3-4 ani care mor? Cum ce au gresit copiii care sunt violati si batuti? De ce atomii lu` d-zeu se lasa grupati in bomba atomica? Unde e dumnezeu cand africa moare de foame? Intrebai tu undeva daca atomii sunt vesnici. Afla ca da, nimic din materie nu se pierde, totul se transforma dupa legile fizicii si ale chimiei. Daca tot esti asa convins, incerca sa mananci toata viata mancare fara calciu, crezi ca vei mai creste? Crezi in crucile din cartofi dar nu vezi suferinta oamenilor...

| Anonymus314 a răspuns (pentru sinx):

Gresesti personajele...
Aha,si asta e vina lui Dumnezeu? E vina lui Dumnezeu ca oamenii is prosti si nu asculta de el cand le spune sa fie linistiti sa creada in el si sa aiba pace?
Atomii is vesnici? laughing buna gluma, orice lucru are un sfarsit.M-am plictisit deja, credeti in ce vreti.Salut!

| sinx a răspuns:

Si mai e o chestie pe care nu am apucat sa o scriu...
Daca Dumnezeu a lasat bolile pe pamanat sa ne invete minte, de ce unii se pot imbolnavi de varicela si muri pentru ca nu isi pot permite un tratament si altii care isi pot permite scapa nevatamati? Daca Dumnezeu era chiar asa nedrept, nu crezi ca facea bolile sa fie intangibile de mana omului? Cu ce a gresit cel care e sarac dar crede in dumnezeu fata de cel care isi poate permite un tratament dat este total ateu?

| Anonymus314 a răspuns (pentru sinx):

Oamenii au de dus o "cruce",crucea aceea poate fi usoara sau mai grea.Ce inseamna asta,inseamna ca eu pot sa am toata viata bogatie si sa fiu credincios sau pot sa fiu sarac lipit si bolnav, Dumnezeu ne testeaza credinta prin asta si ne fagaduieste ca daca vom avea o viata curata si ii vom urma Lui ne va da un loc in Imparatia Cerurilor si daca El a creat lumea cu binele si raul si placerile iti dai seama ca nu poate fi in Imparatia Cerurilor decat o placere continua.
Asta este ideea cu cei care sufera acum, dupa moarte vor avea parte de o bucurie mult mai mare decat orice alta placere din lumea asta.Atentie!tongueentru a ajunge acolo trebuie sa fie ortodox si sa-i urmeze lui Hristos.
Semne? sunt destule,se numesc minuni tu trebuie numai sa crezi in ele ca sunt reale si sa nu cauti dovada stiintifica,adica poti cauta dar caut-o personal si nu te increde in toti oamenii mari de stiinta.
Religia catolica nu ma priveste,eu sunt ortodox si vorbesc in numele religiei mele.
------------------------------------------------------------------------------------------
Bun, trebuie sa stii ca e strict interzis in Biseria Ortodoxa sa impui credinta unui om cu forta, daca vrea sa creada bine daca nu NU-l obliga pentru ca este mare pacat si este inutil."Plata pacatului este moartea" boala este o plata a pacatului.Probabil acum vei fi confuz, sa-ti explic:
Boala este ori o consecinta a pacatului ori asa este "crucea" acelui om ori este un mijloc de a-l descoperi pe Dumnezeu sau este o ispita.

Nu m-am suparat dar ma supara faptul ca trebuie sa repet aceeasi chestie de 100 de ori, am zis ca Dumnezeu e vesnic.

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

'... cei care sufera acum, dupa moarte vor avea parte de o bucurie mult mai mare decat orice alta placere din lumea asta.'
Kiddo' viaţa contează, şi mă refer la viaţa asta. Este tot ce ai. De ce? Pentru că şti sigur că există, trăieşti pe Pământ omule. Nu poţi fi sigur de 'Împărăţia Cerurilor' pentru că nu ştii dacă există, că nu s-a întors nimeni să spună. În concluzie, trebuie să-ţi trăieşti viaţa, nu trebuie, să suferi, trebuie să lupţi pentru ea ca să nu mai suferi, să încerci să ţi-o faci cât mai plăcută, pentru că este tot ce ai, prieteni, familie, locurile şi lucrurile care îţi plac. Nu te gândi că 'asta e, aşa cum e, aşa vrea Dumnezeu, după moarte o să fiu fericit' nici nu se ştie dacă mai e ceva dupa moarte, unii zic că da, alţii că nu, unii suntem neutri. În viaţa asta trebuie să fi fericit, că asta e cea mai importantă, singura care contează, când mori, gata, s-a terminat, aka ţi s-a tăiat firul şi nu il poţi înoda la loc. Nu o poţi lua de la capăt. De asta trebuie să o preţuieşti, nu poţi fi sigur de ce este în ceruri, şi dacă e ceva, nu e ca aici, nu e ca viaţa asta, asta e unică.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Eu stiu sigur si ca exista viata de apoi asa ca nu ma lua pe mine cu kiddo si smecherii de-astea

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Şi vrei să zici că negi ce am spus?
Pe mine nu prea mă intersează ce e după moarte, important eu să mă simt eu bine în viaţa asta, asta contează, că e cel mai de preţ dar pe care îl avem de la Dumnezeu. În toata discuţia de mai sus, eu am vazut că ai dat'o numai în clişee, te-ai învărtit asupra aceleiaşi idei.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Corect,ideea de Dumnezeu.

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Nu zic că nu există.
Dar tu ai dat în continuu din gură ca o babă de pe şanţ. Nu toată lumea este nevoită să creadă ce crezi tu, sau ce cred eu, sau sinx sau MossaNo13 sau oricine altcineva. Fiecare are imaginea lui despre asta. Nu ai dreptul să-ţi impui pur şi simplu cuiva parerea ta.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Pai le-am raspuns la intrebari si la raspunsuriwinking

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Şi iţi pun şi eu o întrebare, de fapt o repet, că văd că ai evitato. Negi ce am spus mai sus?

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Da

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Deci să înţeleg că nu iţi pasă de viaţa asta, şi nu te bucuri de ea.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Ba ma bucur, dar sunt constient ca este doar un "test" pentru a vedea unde intru.

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Dacă tu vezi viaţa ca pe un test, pentru a vedea unde eşti trimis după ce mori, îmi pare rău pentru tine. Ai primit viaţă, simte-te norocos, asta contează, nu după ce mori. Atunci totul s-a terminat şi nu mai are nici o importanţă.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Poate pentru tine.

| Bishop explică (pentru Anonymus314):

Hai că mă faci să râd kiddo'. Nu-mi pare rău pentru mine, mă simt excelent, am o viaţă de trăit şi asta e ceea ce contează. Dacă tu aştepţi mai mult să vezi unde ajungi după moarte, e problema ta. Dar la anii pe care îi ai ar trebui să te preocupe viaţa ta, viitorul tău, de ce vei face de acum în colo, că doar n-o să stai degeaba şi o să aştepţi, dar dacă o faci, că asta reiese din ce îmi zici tu mie, îţi urez şedere plăcută.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Bishop):

Cum spui tu.

| bunica18 a răspuns:

Frica de Dumnezeu este smerenia (opusul mandriei) restul e pentru cei care cred ca Dumnezeu sta la usha cu parul ca sa-i prinda cind gresesc...

| angel74dm a răspuns:

Foarte simplu, pentru că păcătuim...

| stejara2 a răspuns:

Personal am avut de a face cu o persoana care se lauda ca lui ii e frica doar de Dumnezeu,dar prin faptele sale dovedea exact contrariul!
A iti fi frica de dumnezeu inseamna in opinia mea,a te teme de a face lucruri rele,de a lovi fie si prin cuvinte pe cineva,a jigni, a rani a fura,a ucide.
Frica de Dumnezeu trebuie sa ne faca mai buni,mai intelepti,o inteleg ca pe o indemnare spre a face binele,nu raul.
Dumnezeu este foarte bun,nu trebuie sa ne fie frica de el, dar ne este, de ce? fiindca in orice clipa ca niste copii nestiutori ii gresim si ne temem de pedeapsa Lui Divina.

| Dina a răspuns:

Sensul e acela ca noi nu trebuie sa ne temem de oameni atunci cind vreau sa se razbune sau cind zic cuvinte urite in adresa noastra,noua trebuie sa ne fie frica doar de Dumnezeu(adica sa avem respect catre el),nu se are in vedere in sensul ca"mi-e frica de Dumnezeu ca sa nu-mi faca ceva rau",e sensul ca doar el e cel puternic,pe el trebuie sa-l iubim,el ne-a dat viata,ci nu sa ne fie frica de oameni, ei sunt la fel de pacatosi ca noi, nici mai rai si nici mai buni.

| Bishop explică (pentru Dina):

Nu-mi spune că dacă aflii că cineva vrea să-ţi taie beregata ţie şi celor dragi ţie nu te temi. Totuşi să vorbim serios.

| Dina a răspuns (pentru Bishop):

Nu,nu ma tem...si nici n-am motive...acel "cineva"va fi pedepsit,stai linistita, el nu e mai presus ca mine, asa ca tot raul i se poate intoarce.Bine,daca nu ai inteles cuvintele mele de mai sus eu pot spune alt fel:nu merge vorba de o teama(off gata e sfirsitul lumii,unde sa ma duc, ce sa fac etc)merge vorba ca atunci cind faci un pacat tie frica sa nu primesti pedeapsa pentru el, sau cum sa-ti mai explic sa ma intelegi corect si sa nu ne contrazicem?

| Bishop explică (pentru Dina):

Eu am înţeles ce vrei să zici, doar că nu mi se pare prea corect, mi se pare că te minţi pe tine dacă spui că îţi este frică doar de Dumnezeu. Toată lumea are temeri, unii le ţin pentru ei, doar pentru ei. Uneori le e frică să recunoască. Şi nu îmi spune de teama de 2012, sau orice altceva cu sfârşitul lumii că asta mi se pare o mega prostie.

| Dina a răspuns (pentru Bishop):

Nu,nu m-am referit la 2012(mi se pare si mie la fel)eu m-am referit in genere ca daca iti taie cineva beregata cum ai zis tu gata ce sa fac, unde sa ma duc, cum sa zbor...De ce nu intelegi ca doar unul Dumnezeu e cel puternic,noi,oamenii de pe pamint suntem niste pacatosi doar,de ce nu vrei sa intelegi corect ca nu se are in vedere la o frica de moarte, se are in vedere ca nu trebuie sa facem pacate daca vrem sa nu fim pedepsiti, dar uneori asata devine imposibil...

| Bishop explică (pentru Dina):

Nu-i neaapărat vorba de moarte, da' doar n-o să stau să îl las pe unu să-mi facă rău, să sufăr, pentru nimic, şi mai ales să zic că nu mi-e teamă doar pentru că se zice că 'Dumnezeu îl va pedepsi o dată şi o dată.' Nu mi se pare corect. Şi treaba cu păcatele, stă in firea omenească, e in fiecare din noi, nu există om fără păcat, dar asta nu înseamnă că trebuie să fim numiţi păcătoşi, e o însuşire, noi suntem oameni.

| Dina a răspuns (pentru Bishop):

Merge vorba de pacate.pacate in toata firea, nu ceva simplu si mic.Si fii sigura, il va pedepsi, chiar daca vrei asta sau nu.

| Bishop explică (pentru Dina):

Poate happy

| rapa a răspuns:

Dumnezeu nu cred ca exista nu prea ai de ce sa iti fie frica de el, trebuie sa crezi in divinitate

| Anonymus314 a răspuns (pentru rapa):

Dovedeste ca nu exista.

| NoNameo a răspuns:

Mda... parca era ala bun si le e frica de elhappy de asta sunt pro la stanism...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va temeti de cei ce pot face rau trupului, ci de cel ce va poate pierde si trupul si sufletul in focul gheenei.

| HopeAndDream a răspuns:

Expresia a pornit de la niste reguli gen sa iti fie frica de D-zeu pentru ca El te-a facut si tu ii gresesti in fiecare zi sau ca noi trebuie sa ne temem ca D-zeu nu e langa noi pentru greselile facute si zicand ca iti e frica de El poc gata. nici eu nu prea inteleg dar. ma rog blushing

| Mrask a răspuns:

Nu stiu. ce parere ai de versetul acesta din biblie"frica de Domnul este inceputul intelepciunii". Din acest verset deduc ca a avea frica de Dumnezeu inseamna a-L recunoaste pe El ca tata si ca Creator al Universului si astfel numai de El sa asculti. Deci un om, in loc sa spuna mi-e frica doar de Dumnezeu poate sa spuna "doar de el ascult".Iar ascultarea de Dumnezeu este implinirea cuvantului, a poruncilor. Si iar in biblie scrie "teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui; aceasta este datoria oricarui om".