| fgmijpb a întrebat:

De ce masturbarea e un pacat?

47 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru fgmijpb):

Da' ce-ai devenit mata, leguma, planta?

Clasificare științifică
Regn: Animalia, Încrengătură: Chordata, Subîncrengătură: Vertebrata, Clasă: Mammalia, Ordin: Primata, Familie: Hominidae, Gen: Homo, Specie: sapiens, Subspecie: sapiens.

| fgmijpb explică (pentru doctorandus):

Ma bucur ca nu esti unul dintre cei care cred ca ne tragem din maimutele de la zoo!

| doctorandus a răspuns (pentru fgmijpb):

Omul se trage din primate, nu din maimute.

| StCiprian a răspuns:

Pentru ca atunci cand te masturbezi si ejaculezi fara ca sperma sa ia contact cu celulele reproducatoare ale femeii practic impiedici procreatia, adica din acea ejaculare putea iesii un copil, iar tu irosesti acea sansa... Spre ca te-am ajutat.

| StCiprian a răspuns (pentru doctorandus):

Omul nu se trage din nici o primata, el a fost creat de Dumnezeu, si daca incepi cu jignirile dai dovada ca esti o primata nu prea bine educata si dresata...

| doctorandus a răspuns (pentru StCiprian):

Amice, daca te intreba la biologie ce este omul, picai examenul.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai apucate de sorta sau varta daca creizi cai permis

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Pentu cei care nu cred in biblie daca Dumnezeu nu ar fi lasat poruncile cur ar fi lumea de azi ia imaginatiba putin cum ar fi sar f...e mama cu fiu, tata cu fica, sora cu frate, var cu verisora, nepot cu matuse, nepoata cu bunic etc era un adevat haos ar intar unu peste altu in casa tiar lua mama, sora, fica nevasta si ti le-ar f...e apoi ar mai pleca si cu ceva din casa sau cu ceva din curte ti-ar conveni eu cred ca nu din astea sunt facute poruncile si lasate pe pamant poate ati inteles unu din voi unde bat

| fllu07 a răspuns (pentru Radu284):

Da, il intereseaza si acest aspect pe Dumnezeu. daca nu era important nu dadea atatea legi, si principii in biblie pe marginea acestui subiect.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Dada regnul animal.
sigur. nu am chef sa ma bag in teoria evolutiei. omul a fost creat de Iehova Dumnezeu, i-a dat intelepciune, si sentimente, si putere de a manifesta calitati precum iubirea, dreptatea, etc...
las-o balta.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Relatii sexuale inainte sau in afara casatoriei sunt interzise atat pentru barbati cat si pentru femei. ai aici CATEVA pasaje bibliece: 1Corinteni 6:18; Evrei 13:4 (cauta explicatia cuvantului grecesc porneia) 1Tesaloniceni 4:3-8; Efeseni 5:5; Coloseni 3:5. si lista poate continua.

cum am spus poruncile in aceasta situatie se referea si la barbati si la femei, in egala masura uite alte idei: Proverbe 5:15-20. 1 Cor 7:3, 4.
sunt suficiente dovezi, clare incontestabile referitoare la punctul de vedere al lui Dumnezeu referitor la sexualtiate.
si referitor la incest observa te rog Leveticul 18:6-20.

| ADN30 a răspuns:

Biblia îi îndeamnă pe creştini: „Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia" (Coloseni 3:5). Masturbându-te nu ‘omori pofta sexuală’, ci mai degrabă o alimentezi.

| Radu284 a răspuns (pentru ADN30):

Deci tu cand tragi o laba, dupa ce termini iti vine imediat cheful de sex?

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Tot ce ai demonstrat este ca Biblia se contrazice cu privire la incest. In rest chestia cu porneia e o traducere de doi bani, care vrea sa demonstreze premiza de la care porneste.

| doctorandus a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Eu nu ma iau dupa Biblie. Biblia aproba incestul dintre Aveam si Sara, ma intreb de ce crestinii nu s-au luat dupa Biblie.

| fgmijpb explică (pentru StCiprian):

Eu cred ca Dumnezeu a creat primatele din care ne tragem noi.

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.