| anonim_4396 a întrebat:

De ce mereu este de vina femeia? daca citesti veciul testament vei intelege ca femeia e o curva/mincinoasa/ si in toate felurile nu doar asta si rolu lor in societate era atat de misogin de ce?

21 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu e o eroare, e six-pack Jesus.hee hee

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

E o imitație ieftină, Jesus n-ar băga steroizi în el, știe că e păcat să fi așa de prostbatting eyelashes

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iisus n-a bagat steroizi, da' a bagat vin ca prostu' in Cana Galileii, si a tras paranghelie de proportii biblice cu Sf. Duh si tunul de bas!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Poi Jesus știe să aleagă ce-i mai bun, sunt sigură că vinul ăla era vechi și de calitatebatting eyelashes

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Era din crama lui tac-su, așe de bun de iti bati pruncii si muierea.De ce nu erai la scoala la ora reply-ului, pacatoaso? Nu iti place scoala? Sa arzi in Pucioasa, jud. Dambovita! Huaaaa!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Eh, se mai întâmplă, ce să-i faci, mai elnevești o zi, douăhee hee

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

20 de biciuri peste spinare.

| Wehrmacht a răspuns:

Pentru ca asa gandeau aia de acum 2000 cand a fost scrisa tampenia aia.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Poti sa vii cu niste citate din "Vechiul Testament" din care reiese ca femeile sunt considerate "curve" si "mincinoase"?

Sau e doar o idee ce ai preluat-o din zbor?

Exista o diferentiere clara intre rolul femeii si al barbatului in societate, se spune ca in "spiritualitate" "Barbatii sa nu sa faca munca femeilor, si nici femeile munca barbatilor", dar de "curve" si "mincinoase" nu am auzit.

| claudiucop a răspuns:

Femeia a muscat din mar. si l-a ispitit si pe adam. femea da chiar ea care e atat de venerata cand nu e cazul

| anonim_4396 explică (pentru claudiucop):

Pe tine nu te-a facut o femeie?

| claudiucop a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeia a fost facut din coasta lui adam sau nu? ea a muscat din mar sau nu? nu sunt misogin absolut deloc, imi plac femeile. si daca m a facut o femeie nu inseamna ca sunt privilegiate. ele suporta chinurile nasterii pentru ca merita chinul asta pentru ce au facut. barbatii sunt scutiti. avantaj noi barbatii. daca era altfel se gandea doamne doamne la alta varianta. are logica. si faza cu misoginu afemeiat e sf. raymusic esti femeie?

| anonim_4396 explică (pentru claudiucop):

Ma lasi cu mere si pere eu am intrebat de ce naiba in islam de pilda femeile sunt obligate sa fie sclavelele barbatilor

| claudiucop a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai prietenas.sau puta ce oi fi tu. intrebarea cu islamul nu o vad nicaieri. apoi de "veciul testament eu personal n am auzit" si apoi daca esti o femeie esti o distrusa frustrata daca esti barbat esti un fatalau inapt. toate au o explicatie. la tine e lipsa neuronilor.si statul prea mult in casa pe TPU. presupun daca vrei sa alfi cate gr sunt afara. dai intrebare pe TPU.ma lasi cumetre cu mizerii din astea. ia si citeste mai mult ca esti limitat rau. pa. p.s: peste tot femeile sunt sclave ca d aia s au nascut

| Damasc a răspuns (pentru claudiucop):

Sclave precum le consideri,imagineaza-ti viata fara ele.A stai,nu e posibil asa ceva. Daca ele sunt niste sclave, atunci tu care ai spus-o cu gura ta ca iti plac, ce te face pe tine acest lucru?

| Alinaga a răspuns:

Vechiul

| catalin188 a răspuns:

Pentru ca biblia a fost scrisa de un misogin afemeiat big grin

| anonim_4396 explică (pentru catalin188):

Ai dreptate

| Sentinel a răspuns:

In viitorul apropiat vom fi condusi de femei.

Dincolo de "haina" pe care societatea o da femeii sa o imbrace, se ascunde o fiinta foarte frumoasa. Femeia este o fiinta aparte, nu am cuvinte sa spun tot. Atunci cand femeia ti-e aproape, timpul pare sa se opreasca in loc, nu te mai gandesti la trecut sau viitor, te simti in largul tau, te simti complet implinit, plin, total. Practic te simti viu, esti tu insuti. Gresesc? happy.

Acum am sa dau si explicatia, asa cum vad eu lucrurile. Evident, exista o legatura profund spirituala intre barbat si femeie. Aceasta legatura poate fi simtita atunci cand esti impreuna cu o femeie. Constientizeaza, da-ti seama de felul in care te simti atunci cand nu ai femeia aproape de tine, si compara cu felul in care te simti cand este aproape de tine. Numai astfel, cred eu,poti sa simtiti legatura sacra care te uneste cu femeia. Aceasta sacralitate se poate traduce ca fiind o senzatie de pace, de liniste, de calm profund, o subtila bucurie interioara. Totul vibreaza de viata, nu-i asa? happy totul pare sa fie frumos, este exact ca in cantecele de dragoste cand cantaretii exprima in versuri ce frumoasa-i dragostea. Dintr-o data nu mai esti stresat, plictisit, nervos, totul pare sa iti zambeasca.

Dar ce se intampla de fapt? Ti-aduci aminte ca mai sus am spus ca nu te mai gandesti la trecut ori viitor? Ei bine aceasta este explicatia happy. Faptul ca nu te mai gandesti la trecut si viitor face ca toata povara grijilor sa dispara si imaginea despre tine sa slabeasca (Ego) ceea ce crezi ca esti pare sa nu mai aiba importanta, sau ceea ce crezi ca esti in ochii altora. Dintr-o data ai o alta lume, ti se deschide atemporalitatea prezentei, clipei de Acum la care fac referire toate religiile lumii, texte sacre, zen, buddism, taoism, hinduism, crestinism. Acea bucurie, senzatie de impacare, pace, liniste, frumusete vie a lumii, care apare cand un barbat si o femeie sunt impreuna, este de fapt Sinele, Atman, Dumnezeu. Sri Sri Paramahansa spunea "True Calmness means that God is with you" care s-ar traduce cam asa "Linistea adanca (profunda) inseamna ca Dumnezeu este cu tine". Ca sa ajungi sa-L cunosti pe Dumnezeu, trebuie sa traiesti linistea, calmul profund, multumirea sufleteasca. Aceasta liniste poate fi atinsa numai prin renuntarea la timpul psihologic - trecut si viitor - si nu cel cronologic care este util pentru planuirea unei intalniri, stabilirea unui obiectiv (vezi Puterea lui Acum - Eckhart Tolle). Sunt oameni care traiesc aceasta liniste profunda singuri, in solititudine fara sa aiba o relatie cu o femeie. Acesti oameni si-au realizat Sinele si sunt profund constienti de realitatea lor divina. Ei atunci, cand relationeaza cu o femeie, sunt in relatie cu ea constienti, si din constienta se naste iubirea adevarata care dainuie toata viata. (Veti intelege mai multe daca citeste cartea Puterea lui Acum).

Ca sa-ti raspund la intrebare, femeia a fost invinuita pentru neputinta barbatilor de a fi constienti. Barbatii au fost atat de inconstienti incat au suprimat femeile.Au dat vina pe femei pentru slabiciunea lor, pentru nefericirea lor. Vei intelege mai multe. Este bine ca ai inceput sa-ti pui intrebari happy.

In final, daca ti-ai facut o impresie cum ca femeia este Sfanta, adu-ti aminte ca la inceput am spus "Dincolo de "haina" pe care societatea o da femeii sa o imbrace". La fel, daca era vorba despre barbati, puteam spune la fel. In esenta, barbatul nu este mai sus decat femeia dar nici femeia mai sus decat barbatul. Ei sunt echilibrati sunt uniti si sunt Una, sunt aceeasi Entitate (Dumnezeu) care se manifesta in lumea fizica.

| IMC90 a răspuns (pentru Sentinel):

Siiii, ce-ai fumat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca in vechiul testament barbatii se omorau intre ei din cauza femeilor cum de altfel se mai intampla si in zilele noastre.