| soffie a întrebat:

De ce mereu oamenii mereu cand au numai suferinte se apropie de Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca atunci apeleaza la ajutorul lui Dumnezeu. Poate ca au incercat toate alternativele si doar Dumnezeu le-a mai ramas. Dumnezeu ingaduie suferinta tocmai ca sa ne atraga privirile spre El.

| Kramerwalt a răspuns:

O sa spun simplu:Imparatia cerului se vede cel mai bine de pe patul de suferinta.Dar eu cunosc si oameni care fac invers, cand stau la gratare si totul e frumos si asculta manele cu eu-s nr 1 zic Doamne ce bine ca existi si cand au necazuri nu stiu cum sa mai injure cum sa nege existenta Domnului, Sa ai o seara binecuvantata sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

| AxyTM a răspuns:

Salut. De obicei, cand oamenii sunt la necaz sunt parasiti de prieteni si atunci simt un adevarat prieten in Dumnezeu.
Se mai poate ca, chiar daca omul asupra caruia s-a abatut necazul sa nu fie parasit de prieteni, capata o alta perspectiva asupra lumii. Isi da seama ca trebuie sa te bucuri de viata, si dupa ce scapa de acel necaz incepe sa aprecieze mai mult ce i-a dat Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Pentru ca numai cand o dai in bara, realizezi ca ai ratat poartalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din aceasta categorie fac parte numai "ateii de conjunctura", cum i-am numit eu, adica sunt atei ca asa "da bine"in cercul de prieteni", sau ca asa au vazut ca se poarta.In rest:credinciosii sunt permanent apropiati lui D-zeu, iar ateii nu-i pot cere ajutorul deoarece nerecunoscandu-i existenta, nu au cui cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inseli.cana am avut mana zdrobita, si nu eram sigur ca voi scapa cu ea intreaga, i-am multumit domnului ca mi-a dat doua maini, si-mi ramane una.ca acidentul din cauza mea s-a produs si a neatentiei mele. poate si cel rau si-a bagat coada oleaca.dar daca viata este un dar, si primim atatea, bune, primim si raul cu multumire si cu nadejdea ca bunul Dumnezeu ne e mereu alaturi la bine si la greu.