| AvalohAlyn a întrebat:

De ce multa lume nu crede in Dumnezeu fiindca au vazut si auzit ca preotii au facut pacate, greseli care s-au mediatizat.De ce nu intelege lumea ca ne rugam lui Dumnezeu nu preotilor? Preotii sunt doar niste intermediari si oricine greseste.DE CE uitam ca sunt si preoti si monahi cu MARE EVLAVIE SI CARACTER, CU MARE RAVNA SI SUFLET?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Fiecare om este supus greselilor si slabiciunilor. Insa Domnul Isus trebuie sa fie modelul nostru de viata.In El nu vom gasi nici o pricina de poticnire.

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

DE CE uitam ca sunt si preoti si monahi cu MARE EVLAVIE SI CARACTER, CU MARE RAVNA SI SUFLET?==nu am cunoscut, nici un singur popă care să
merite un minim respect!

A fost un pastor / predicator / neoprotestant ( evanghelist / adventist sau nu rețin ) la Sala Palatului care cu indulgență ar fi meritat poate, un minim respect, asociată cu compătimirea că poate crede asemenea prostii!

| AvalohAlyn explică (pentru MMihai):

Inseamna ca nu ai vazut si cunoscut nimic. Exista numerosi preoti cu ravna si cu mare har.Care iti vorbesc din suflet si isi doresc din tot sufletul sa te ajute.A-i pune pe toti in aceeasi oala inseamna ignoranta.

| MMihai a răspuns:

Preotii sunt doar niste intermediari si oricine greseste.

Preoții sunt doar niște paraziți, care mint oamenii și profită de prostia, lipsa de logică și incultura lor!

| milan9 a răspuns (pentru MMihai):

Dezamăgitor... Ce relevanţă au invectivele tale dacă tu calci în picioare chiar şi pe martiri, pe monahi, sau pe cei care şi-au dedicat viaţa pentru a oferi lumină celorlalţi, aşa cum ai făcut mai înainte cu Părintele Galeriu...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu

"În vara lui 1989, este atacat pe la miezul nopții de 8 spre 9 iulie, legat și bătut întreaga noapte. Pretextul ar fi fost - chipurile - banii, dar de fapt se căutau manuscrise recente de-ale părintelui, scrieri subversive împotriva guvernului (deși spiritualitatea și teologia dansului nu au prea multe în comun cu ordinea socială și politică). „Am fost martorul personal, alături de întreaga Biserică Sf. Silvestru, a modului exemplar în care părintele s-a raportat ulterior, cu milă și înțelegere infinită față de agresorii săi. «Sărmanii de ei. Îmi era milă de ei că își fac păcate». Mi se pare o datorie de suflet să reamintesc, chiar în puține cuvinte purtarea părintelui, care se cheltuia pe sine însuși, până târziu în noapte, pentru binele celor care apelau la ajutorul său. Nu de puține ori se descălța pe străzile Bucureștiului și venea desculț acasă, pentru a-și dărui pantofii sărmanilor. Am cunoscut un sfânt în viață care, desigur, cu cea mai sinceră modestie ar fi refuzat acest calificativ, pe care însă Dumnezeu îl oferă cu bucurie casnicilor Săi... "

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

I-am spus si eu ceva asemanator mortului, numai ca eu nu am facut-o asa blind ca tine!

http://www.tpu.ro/......-m-d-uite/

| William a răspuns:

Pai da dar fii serios, cum sa ai o parere buna despre preoti cand vezi la TV ca o maicuta a nascut, tatal fiind un preot sau ca un om a fost batut de un preot? Partea cea mai proasta este ca au aparut sectele astea care striga numele lui Iisus dar nu isi fac semnul crucii, cer tone de bani pe o sticluta cu apa de la robinet sau mai stiu eu ce nimicuri. Cum sa nu fie derutati ateii cand vad ca noi credem in Dumnezeu, chinezii cred in buda, indienii cred in elefantul cu multe maini si mai sunt multe alte religii care au fiecare dumnezeul ei. Daca ar vrea cu adevarat sa vada daca Dumnezeu exista ar putea foarte usor sa mearga la o manastire sa vorbeasca cu un calugar/calugarita, sau sa mearga la o icoana facatoare de minuni sa vada pe altii cum se roaga cu credinta si se vindeca. Sunt multe lucruri pe care un ateu poate sa le faca daca vrea cu adevarat sa vada daca exista sau Dumnezeu.

| Hombre a răspuns:

Ce tot spui aici stimabile, in Romania sunt declarati 21 de mii atei, deci sunt mai putini decat numarul de preoti 56 de mii, decat totalitatea bisericilor, locasurile de cult 22 154 si tot va vaitati ca nu are cine sa va pupe in fund?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cum spunea si Iisus, sa ascultam de ceea ce ne zic fariseii (invataturile Scripturii) dar sa nu facem dupa faptele lor.

| danay72 a răspuns:

Oamenii,din nefericire din cauza unor interpretari gresite a Bibliei, ajung sa creada ca Dumnezeu nu exista, ca daca ar fi, nu ar exista atat de multa suferinta si rautate.Dar El este mereu alaturi de noi si daca analizam cu sinceritate Biblia intelegem raspunsul biblic la mult intrebari.

| RAY a răspuns:

Cum adica de ce multa lume nu crede din moment ce doar 21 de mii de persoane sunt ateiste?
Romania e o tara plina de crestini
tu isi faci griji pentru aia 21 de mii?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru ca preotii ar trebui sa fie un exemplu demn de urmat, daca tot sunt in aceasta postura de slujitori ai Domnului.

| Jardelin a răspuns:

Minune! "danay72" a fost in stare sa spuna ceva fara sa faca si niste trimiteri biblice! Oare se simte bine? Oricum, este demna de a fi retinuta aceasta zi neobisnuita!

| Zenit313 a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu pentru ca unii preoti sunt pacatosi, au probleme grave!
Si nu pot sa spun ca sunt toti la fel!

| DyNo a răspuns:

Unii oameni care nu cred in nicio Divinitate, respectiv sunt atei, nu au ajuns la aceasta concluzie din cauza celor care au tupeul sa spuna ca pot sa-ti intermedieze legatura cu Dumnezeu.
Si sunt de acord cu "MMihai" cand spune ca majoritatea preotilor din ziua de astazi sunt doar niste sarlatani care profita de naivitatea si de incultura oamenilor.

| Disharmony a răspuns:

Refuz să cred că un om cât de cât inteligent nu crede în dumnezeu din cauza preoţilor beţivani şi lacomi.

| king4aday a răspuns:

Nu prea are legatura credinta cu intermediarii. Problema mea cu zeii e ca au cam disparut pe parcurs. In trecut era un zeu pentru tot ce ne speria sau, nu intelegeam. In mare a mai ramas sa explicam originea Universului (mai sunt cateva dar asta e cel mai important). Cand o sa intelegem si asta, o sa-i dam liber si zeului actual. Suntem foarte tineri ca civilizatie, abia au trecut o suta de ani de cand Hubble a revolutionat astronomia. Mai este timp. Important e sa acceptam diferite mentalitati, sa fim toleranti unii cu altii. N-are rost sa ne impunem convingerile intre cele doua tabere.

| neaivan a răspuns:

Un om daca nu are habar de putina credidta, el se sminteste de ceea ce fac preoti (uni preoti, prelati, chiar exagereaza). trebuie sa nu uitam ca si ei sunt oameni, cu aceleasi slabiciuni ca si noi, nu sunt ingeri. Dar vina nu este a lor, ei asa au fost invatati sa se poarte inca de,, mici,, de la seminar. Vina toata o poarta marii prelati findca asa permit in seminarii sa se invete in loc sa selecteze din ei cei care cu adevarat au vocatie de a fi preoti(au de grija sa-i invete cum sa se roage cu catolici, protestanti, armeni, anglicani si multi alti. Intr-un cuvant ECUMENISTI)