| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in intermediari intre DUMNEZEU si om, adica preotii?
Sau considerati ca nu exista niciun intermediar intre om si DUMNEZEU decat Insusi Dumnezeu Fiul, adica Iisus Christos.
Credeti in "harul" sau "puterea" preotilor?
Eu sunt in dubii.

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am dubii mari de peste cateva zeci de ani. Nici eu nu cred in popi mai ales ca am trait intre ei (bunicii m-au crescut si bunicul meu a fost preot).

| danay72 a răspuns:

Nu. Ai zis bine Isus e mijlocitor intre noi și Dumnezeu, nu preoții. Isus a zis sa ne rugam direct lui Dumnezeu sa ne ierte, nu unui preot. Matei 6:9-13

| Gregory a răspuns:

Salut! Da, eu unul cred. Preotii au fost lasati de Dumnezeu ca sa-i invete dreapta credinta pe oameni, ca sa-i ajute pe calea mantuirii, sa-i ierte si sa-i dezlege de pacate. Eu cred in harul si puterea lor pentru ca acesta a fost dat de Dumnezeu, asa cum scrie in Sfanta Scriptura. Eu am simtit-o pe pielea mea. Au fost preoti care m-au dezlegat de pacate grele, mai ales duhovnicul meu, la scaunul de spovedanie. In urma acestei spovedanii m-am simtit mai eliberat, si de fiecare data ma simt alt om, si consider ca avem nevoie de aceste sfinte taine, care ne curatesc si ne innoiesc. De Sfanta Impartasanie nu mai zic. Este cel mai minunat lucru pe care ni l-a lasat Dumnezeu pe acest pamant! Asa ca nu trebuie sa ai dubii in ceea ce priveste treaba asta. Sunt si preoti care mai gresesc pentru ca sunt si ei oameni si sunt mai ispititi, dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa ne pierdem credinta si nadejdea in Bunul Dumnezeu care lucreaza prin dansii. Ei au o putere, o energie aparte si un har in plus fata de noi. Acum depinde de fiecare preot cum isi cultiva harul, cum isi intretine legatura si comunicarea cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Gregory):

In Sfanta Scriptura scrie sa NU ne numim preoti deoarece avem in cer UN MARE PREOT, Domnul Isus Hristos. Serviciul preotiei a fost DESFINTAT odata cu MOARTEA MIELULUI PRIMORDIAL, Domnul Isus Hristos. Cititi Biblia si nu va mai luati dupa ce spun altii sau ce credeti voi.

| milan9 a răspuns (pentru Gregory):

Cum isi permit sectantii adventisti sa afirme ca Fiul lui Dumnezeu ar fi desfiintat PREOTIA CRESTINA, cand exista sute de versete care arata cum Mantuitorul A INTEMEIAT aceasta slujire in Biserica Sa? thinking thinking

Exprimarea "deoarece avem in cer un mare preot, Domnul Isus Hristos" este o exprimare metaforica, tot la fel cum in acelasi context avem si expresia "parinte sa nu numiti PE NIMENI, pentru ca un singur Parinte aveti in cer"...

CE FACE IPOCRIZIA DIN OM! Gruaprea adventista chiar nu obisnuieste sa -i numeasca "parinti" pe ei care le-au dat viata? Sau este doar tendentiozitatea lor de vina. UN LUCRU E CERT: nu au trecut prin sciala niciunul dintre ei si NU AU AUZIT DE EXPRIMAREA METAFORICA - care avea in context rolul de a sublinia importanta PRIORITARA a lui Dumnezeu ca Sursa a existentei noastre... thinking

| ania a răspuns (pentru milan9):

În general noi, protestanții credem nu că Mântuitorul a desființat preoția creștină ci că a înființat preoția universală a tuturor credincioșilor. Dacă ne uităm de exemplu în 1 Petru vedem că destinatarii epistolei sunt-aleșii care trăiesc ca străini împrăștinați prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia și Bitinia -adică credincioșii dintr-o largă arie geografică.În versetul 2-9 se spune -Voi însă sunteți o seminție aleasă, o PREOȚIE împărătească, un neam sfînt, un popor pe care Dumnezeu și la câștigat ca să fie al Lui, ca să vestiți puterile minunate ale celui ce v-a chemat din întuneric la lumina sa minunată. Înainte de a se înălța, Mântuirul a poruncit ucenicilor să facă ucenici nu preoți și mireni și din câte am studiat eu istoria Bisericii am înțeles că distincția asta s-a făcut doar după ce creștinismul a încetat să fie o religie persecutată și a devenit tolerată și a apoi oficială și când unii ce își ziceau creștini au început să fie mai dezinteresați de Scriptură decât primii creștinii care știau că pot fi omorâți oricând doar pentru că sunt creștini.Biblia vorbește de o ierarhie între credincioși, despre calitățile necesare pentru a fi prezbiter, diacon dar toți trebuie să fim ucenici.
Eu cum recitesc mereu Biblia, când citesc toate versetele pe care le-ați citat le citesc ca referindu-se și la mine, sunt convinsă că dacă mă rog eu pentru casa mea, ea e binecuvântată, dacă-mi mărturiesesc păcatele cuiva credincios apropiat și direct lui Dumnezeu, ele îmi sunt iertate, etc.Majoritatea veretelor pe care le-ați enumerat nu le citesc ca și aum ar fi adresate unei elite care pe mine nu mă privește ci ca adresate mie și celorlalți credincioși din comunitatea mea.

| milan9 a răspuns (pentru ania):

Fiecare din versetele urmatoare se refera la CCATEROIE DISTINCTA:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."

| ania a răspuns (pentru milan9):

Înafare de punctele 6 și 8 sunt de acord că acele versete se referă la o ierarhie a credincioșior, adică instituie lideri în biserică, care trebuie să conducă așa cum a condus Isus prin slujire, exemplu, sacrificiu de sine, îndrumare, învățătură.
La punctul 6 Mântuitrul vorbește cu ucenicii cărora ca ultimă poruncă le-a spus să facă și ei ucenici și cred că sunteți de acord că sensul versetului nu e că acestia îi iartă în mod arbitrar, pe cine au chef și pe cine nu au chef nu, ci că că se asigură că sunt îndeplinite condițiile pentru iertarea păcatelor( mărturisirea, pocăința, a nu exita neiertare față de alții) stabilite în Noul Testament, pentru că orice păcat e în primul rând un păcat față de Dumnzeu iar Dumnzeu e descris ca un Dumnzeu care nu obosește iertând, adică se bucură să ne ierte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar avea popii o putere mai speciala? Doar pentru ca au facut facultate? Adica si eu pot sa ma fac popa in 3 ani daca fac facultatea, si tu si toata lumea de pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai putea, insa ai fi un popa fara har.Si uite asa, fiindca majoritatea popilor sunt fara har, vin eu si spun ca popii sunt niste sarlatani.

| hasiuc a răspuns (pentru suntserios):

Depinde, daca nu ai bani sa-r putea sa nu rolling on the floor)

| milan9 a răspuns:

Intrebarea ar fi nimerit sa o adresezi altfel: "Credeti in Sfanta Scriptura, in Biblie? DA sau nu?" happy

Si asta pentru ca Biblia arata cum Fiul lui Dumnezeu a lasat PREOTIA CRESTINA:
- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
-Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."

| milan9 a răspuns:

PREOTIA CRESTINA este in stransa legatura cu lucrarea de transmitere a harului divin. Aceasta transmitere făcea obiectul unor lucrări cu totul speciale. Imediat după Înviere (lucru care arată importanţa fundamentală a celor transmise), Mântuitorul Hristos le-a spus apostolilor:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (iniţial doar pe apostoli, ulterior –pe episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| Doub a răspuns:

Nu, nu cred în puterea bla, bla.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Preotii l-au inventat pe domnul zeu tocmai ca sa se puna ei insisi intermediari.
Daca elimini intermediarii ei din ce mai traiesc?
Iisus in cazul in care a existat a fost un rabin al religiei mozaice, si nu era ruda cu domnul zeu.
Mama lui a fost "vizitata" de un mesager al domnului zeu, un fel de postas.
Deci Iisus a fost in cel mai bun caz fiul mesagerului.

| AliGab a răspuns:

Daca tu ai dubii, eu cred. Pentru ca Iisus Hristos I-a trimis pe sfintii apostoli sa propovaduiasca in numele Sau, si cu aceasta ocazie, le-a dat si "puterea" de a ierta/dezlega sau de a tine pacatele. Asa e relatat si in Biblie, iar eu nu am de ce sa ma cred mai desteapta decat ce este scris acolo sau decat strabunii mei care au crezut in puterea bisericii ortodoxe si au luptat sa mentina aceasta credinta vie.
Dar daca ai dubii, cauta, informeaza-te si roaga-te lui Dumnezeu sa iti descopere adevarul adevarata

| 6684464 a răspuns:

Ioan 3:16
1Timotei 2:5
Ar trebui sa fie de ajuns.
http://www.ebible.ro -> aici poti cauta mai repede.

| KillaNoFilla a răspuns:

Preotul e unealta prin care lucreaza Dumnezeu.Asa se zice.Pai fara ei nu se pot tine slujbele si alte cele si in acelasi timp au putere sa stearga pacatele cu voia Domnului.
Dar sunt fel si fel de preoti.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Da. In Faptele Apostolilor sunt o gramada de exemple in care Apostolii hirotoneau preoti, diaconi si episcopi.
Episcop a fost si Timotei, ucenicul Sf. Pavel, in Creta. Chiar Sf. Pavel il atentioneaza in Epistolele catre Timotei sa nu hirotoneasca pe oricine, ci ii da niste repere, cam cum ar trebui sa fie un cleric.

| danut a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Diaconii si episcopii sau prezbiterii sunt doar servitori in cadrul bisericii, preotia a fost DESFINTATA deoarece avem in cer un preot, Isus Hristos.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si chiar Iisus zice : " Luaţi Duh Sfânt;. 23. Cărora VETI ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Cum isi permit sectantii adventisti sa afirme ca Fiul lui Dumnezeu ar fi desfiintat PREOTIA CRESTINA, cand exista sute de versete care arata cum Mantuitorul A INTEMEIAT aceasta slujire in Biserica Sa? thinking thinking

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| 31957319 a răspuns:

Tot ti pul vor fi proroci dar nu neaparat preoti, ei nu sunt intermediari sunt mesageri.

| hasiuc a răspuns:

Cred ca exista o grupare criminalomafiota numita BOR-FAS.S.A unde pentru a te angaja iti trebuie vreo 20 000 de euro si mult lingaism. Ca exista preoti adevarati sa stii ca mai sunt ici colo cativa dar sunt pe care de disparitie. Stai linistit ca nici alte culte nu-s altfel vezi nebunii care fac cate 20 de copii si culmea intr-o romanie asa saraca au cu ce sa-i creasca. De unde oculta ti-ar putea da raspunsul. In zilele noastre cu cat esti mai prost si dispus sa pupi in cour cu atat ajungi sa traiesti financiar mai bine. Nu de oameni care gandesc au nevoie ci de prosti! Religia in sine e buna atata timp cat se roaga lui DUMNEZEU nu lui Lucifer cum fac toti acuma! A ajuns dracu sa intre in biserica si sa se ( ROAGE ) alaturi dainostii ECUMENISM! Na mai spune ceva!

| GrimalkinBlack a răspuns:

Cred in preotii care chiar au Duhul Sfant. In zilele astea, se transmite o invatatura gresita, preotii fura, mint, inseala etc. Iisus si Maica Domnului se afla intre tine si Tatal. Preotii si-au ratat scopul

| GgaABbiissss a răspuns:

Nu există intermediari între om și Dumnezeu. Scopul inițial (din vechime) al preoților era de a îndruma oamenii în credință... acum e doar un job.
Nici la sfinți nu ar trebui să ne închinam, dacă studiezi Biblia vei vedea că ei nu îi lăsau pe oameni să li se închine deoarece nu făceau nimic prin puterea lor, ei nu aveau și nu au nici o putere, Dumnezeu lucra prin ei.