| Dragosdoar a întrebat:

De ce multa lume reidiculizeaza teoria astronautilor antici? Daca te documentezi bine mie mi se pare o teorie foarte plauzibila.

19 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu te supara ca intreb, dar ce treaba are cu religia?

| Dragosdoar explică (pentru mODIN):

Pentru ca se spune ca multi zeii din antichitate erau de fapt fiinte extraterestre foarte avansate pe care oameni i-au crezut zei

| RAY a răspuns:

5 milioane de persoana sunt rapite in usa anual, traim intro lume plina de nebuni unu mai nebun ca altu, freud chiar spunea ca cu toti avem boli mintale dar le ascundem sau la consideram ceva normal

| sublime89 a răspuns:

History Channel loveste din nou laughing
Nu e o teorie deloc plauzibila pentru ca nu se bazeaza pe nicio dovada, ci doar pe speculatii. Sunt la fel de multe dovezi pentru astronautii antici cum sunt si pentru OZN-uri, fantome, reincarnare sau vampiri. Adica zero.

| Dragosdoar explică (pentru sublime89):

Ce convins esti tu. Sti macar ca emisiunea aia se bazeaza pe cartile lui Eric von Daniken care s-au vandut peste milioane in intreaga lume.Sunt destul de multe dovezi in cartile lui.Iar bani pe care i-a castigat nu i-a folosit pentru a se imbogati toti s-au dus in expediti.

| sublime89 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Doar pentru ca Eric von Daniken a vandut multe carti nu inseamna ca ce a scris e si adevarat si ca a prezentat ceva dovezi in cartile lui. Trebuie sa stim sa facem diferenta intre dovezi si speculatii. Oamenii au cumparat cartile lui pentru ca le-a satisfacut pofta de senzational. Nu vezi ce dornici sunt oamenii sa creada in teoriile conspiratiei? Sunt in stare sa creada ca americanii n-au fost Luna niciodata, sau alte aberatii.
Si nu conteaza nici ce a facut el cu banii castigati din carti. Doar pentru ca i-a donat, nu inseamna ca teoriile lui sunt corecte.

| Dragosdoar explică (pentru sublime89):

A si spus ca nu trebuie sa crezi ca dovezile lui sunt adevarate daca vrei te duci si vezi cu ochi tai cat de interesante sunt acele desene in piatra, constructii etc. Dar nu are rost sa vorbim despre el. Oricum tu ai spus ca nu este deloc o teorie credebila si ca hystori chanel loveste din nou si sunt doar speculatii.Crezi ce vrei dar eu zic sa te mai gandesti inainte sa iei in ras aceasta teorie

| sublime89 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Eu m-am gandit la asta mult, si am vazut "dovezile" lor, dar problema e ca totul se bazeaza doar pe speculatii. Nu poti sa zici ca am fost vizitati de extraterestri doar pentru ca niste oameni primitivi si-au desenat zeii in piatra. Aproape toate civilizatiile cred in zei care locuiesc in cer, pentru ca cerul era ceva magic pentru ei, si total necunoscut. Deci era normal ca zeii sa fie originari de acolo. Pana si in crestinism se spune ca d-zeu e in cer.

| Dragosdoar explică (pentru sublime89):

Crezi ce vrei! Nici eu nu cred tot ce spun ei dar ca unele triburi au fost civilizate de extraterestri chiar sunt in stare sa cred. Nu ai vazut mayasi ce priceputi erau in astrologie, De ce numai ei se pricepeau atat de bine? sau craniul de cristal care se spune ca nici atunci cand a fost descoprit de un cercetator nu putea fi facut atat de bine

| sublime89 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Craniul de cristal e un fals. Am vazut un documentar in care s-a explicat totul foarte clar.
Daca extraterestri ne-au vizitat atat de des in trecut si ne-au invatat atatea lucruri, acum de ce nu mai vin deloc? Chiar nu mai avem ce invata?
Iar despre mayasii si astrologia, n-am ce sa zic. Astrologia nici macar nu e o stiinta. Civilizatiile vechi studiau foarte mult cerul, pentru ca il considerau un lucru magic, cum ti-am zis. Si incercau sa isi afle propriul destin pe baza corpurilor ceresti. Nu doar mayasii au studiat atat de mult cerul noptii.

| Dragosdoar explică (pentru sublime89):

Esti prea extremist, nu inteleg ce e atat de complicat pentru tine sa intelegi ca o civilatie mai avansate decat noi ar putut vizita pamantul de mai multe ori in atichitate.De ce nu mai vin din nou sa ne invete nimic? Pentru ca pur si simplu nu mai sunt interesati, poate pentru acea vreme eram prea necunoscatori si au decis sa ne invete cate ceva.

| sublime89 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ar fi putut sa ne viziteze, teoretic, dar nu avem nicio dovada pentru asta. Facem asemenea speculatii pentru ca ne dorim sa fim si noi importanti, suficient de importanti incat o civilizatie atat de avansata sa ne fi acordat noua atentie. Nu e nimic mai mult decat dorinta de a crede in senzational. Toate teoriile conspiratiei au asta in comun.

| Dragosdoar explică (pentru sublime89):

Este si dorinta de senzational la fel ca aflarea a oricarui adevar, spui ca nu sunt dovezi nu? mai documneteaza-te si vei vedea ca sunt destule dovezi, bine inteles nu foarte plauzibile dar putem intra foarte mult la banuieli.De exemplu marile contructii ca piramidele, multi cercetatori afirma ca ar fi putut fi gasite de egipteni deja gata facute sau Machu Picchu, orasul din piatra ce ridica multe intrebari despre cum ar fi putut fi construite anumite parti din el de niste oamenii ai antichitati. Oricum nici eu nu ma dau mare fan history chanel sa spun ca, cred fara nici o indoiala in aceasta teorie dar nici nu o exclud in totalitate sau o iau in ras cum fac alti ''destepti''

| sublime89 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Eu am vazut argmentele celor care cred in astronautii antici. Am urmarit si emisiunea de pe History, pentru ca tot timpul am fost interesat de astfel de lucruri. Mie unul mi-ar placea enorm de mult ca aceste teorii sa fie adevarate. Tot timpul mi-am dorit sa aflu daca suntem sau nu singuri in Univers, si daca s-ar dovedi ca extraterestri chiar ne-au vizitat in trecut, as fi cel mai fericit. Dar din pacate dovezile nu sunt convingatoare, cel putin pana acum. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa se studieze subiectul in continuare. Niciodata nu putem sti 100% sigur ce e adevarat.

| contαbαndonαt a răspuns:

@EnciclopediaProstiei exista o serie de documentare pe aceasta tema, nu-mi amintesc eu acum cum se numea. Explicata in acel documentar, pare destul de plauzibila aceasta teorie.Corect, orice teorie, oricat de falsa, poate parea plauzibila daca este explicata de catre oameni care stiu foarte bine cum, ce si cand sa puna o vorba, in contextul potrivit - la momentul potrivit, pentru a parea mai convingator. *scoate-midracuignorulala*

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Astronauti antici laughing)))
mai bine te-ai documenta ce e ala un astrolog, astronom si astronaut

| Dragosdoar explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Nu cred ca intelegi la ce ma refer asa ca las-o balta

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Dragosdoar):

Am inteles, ma scuzi ca ti-am vorbit de sus, nu credeam ca exista o asa teorie.
eu cred ca e o prostie prin definitie, adica atunci cand zici astronauti, te referi la oameni. ce rost are sa iei in calcul extraterestrii?
asa pot sa zic si eu ca oamenii mutau pietrele cu mintea, oamenii antici adica extraterestrii.
porcarie