| AvalohAlyn a întrebat:

De ce multi nu isi dau seama ca acel gol pe care il simt la un moment dat,acea tristete,acel lips,acea framantare e din cauza lipsei lui Dumnezeu in viata lui, a sufletului omului respectiv?
Degeaba aveti toate daca nu Il aveti pe Dumnezeu.Defapt daca nu Il aveti pe El, nu aveti nimic.Sunteti de acord?
Ati simtit vreodata acel gol sufletesc? Ati simtit vreodata ca in viata voastra lipseste ceva,fericirea, un sens?
Omul e gol fara Dumnezeu.E ca un om dezbracat dar pe interior.Sunteti de acord?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sau, invers: daca Il ai pe Dumnezeu, descoperi ca nu mai ai atita de mare nevoie de alte lucruri. Viata iti e plina, si nu mai trebuie sa o umpli cu tot soiul de acareturi, asa ca te multumesti cu putin, si esti fericit cu ceea ce ai.
Sunt pe deplin de acord cu ceea ce spui.

| OOOLEOOO a răspuns:

L'&'l avem viata fiindca l'&'l suntem Ras Tafari, iar viata...viata e singurul lucru care conteaza.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Eu nu văd cu nimic mai fericiţi creştinii decât atei. E doar o iluzie.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu mai prosti lumea. Daca ii spui unui credul asta, in caz ca nu e asa crestin cum se cere, o sa simta acel gol, si asa incepe. Religia goleste oamenii ca apoi sa-i poata controla.

Eu simt acel gol, dar nu din lipsa de prieteni imaginari, ci din lipsa de iubire, lipsa de incredere in oameni, dar nu ma plang, e prea fain sa stau singura ca sa risc sa imi stric confortul fizic.

| M25M a răspuns:

Budistii oare sunt tristi, depresivi, deceptionati, dezamagiti, lipsiti de sens, goi pe dinauntru pentru ca nu il au pe EL(Dumnezeul crestin)?

| Alphawolf a răspuns:

Da, amagindu-te cu Dumnezeu("el" te iubeste, apara, intelege... si ce iti mai doresti), asfel golul se umple!

| AvalohAlyn explică (pentru Alphawolf):

Nimeni nu crede in ceva ce nu exista...Noi,crestinii,nu ne amagim, crestinismul s-a fondat intr-un anumit fel, nu asa degeaba fara niciun scop sau motiv. Daca-L cauti cu adevarat pe Dumnezeu Il vei gasi oricum vad ca multi dintre cei ce sunt atei spun ca L-au cautat pe Dumnezeu si au descoperit ca nu exista dar de fapt mint, ei au cautat sa nu creada in Dumnezeu spunandu-l ca-L cauta.Ateii,nu stiu de fapt ce inseamna cautarea adevarata a lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu sunt. De ce? Nici crestinismul,nici biblia si adevarul biblic nu mi-a umplut acel gol.
Acel "gol sulfletesc" este lipsa autocunostiintei si spiritualitati (cunoasterea). E in faptul ca trebuie sa cauti pozitia care ti se potriveste in lume.
Eu am fost satanist,dar nu a fost pentru mine, am fost crestin, nu se incadra cu personalitatea mea, ateist, da uite ca ma incadrez in mine insumi.

| Mikhtarian a răspuns:

De ce? Pentru ca omul e atat de rau cazut in pacat incat e orb, surd si trecator.
Ce-ti e mai bine, o avere care va trece, sau un Prieten care te asculta si te ajuta toata viata?
Pacat..sunt atatea semne,si multe altele,si oamenii au indoieli grave.
Da, sunt crestin-ortodox, da am pacate...
Dar cred in sacrificiile pe care Iisus le-a facut, si niciodata nu o sa renunt la aceasta credinta, chiar daca m-ar lovi o problema din cauza religiei.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Da, sunt de acord. De aceea, nici nu inteleg majoritatea ateilor care afirma ca viata lor e mult mai frumoasa fara Dumnezeu! straight face