| mentholinks a întrebat:

De ce nu acceptati ca nu stiti, nu cunoasteti si nu intelegeti in loc sa va bateti cu pumnii in piept ca nu exista Dumnezeu?

31 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

"De ce nu acceptati ca nu stiti,nu cunoasteti si nu intelegeti..."

Din moment ce vii si faci o asemenea afirmatie,se presupune ca tu stii, cunosti, intelegi, etc.
De ce nu ne impartasesti si noua, ca sa nu murim prosti si necredinciosi.

| mentholinks explică (pentru RandyMarsh):

Eu nu ma bat cu pumnii in piept, doar spun ce cred.

| RandyMarsh a răspuns:

Dumnezeu si teoria creationista sunt cele mai simple variante, de asta si au atat de multi adepti.Nu e nevoie sa stii si sa cunosti, trebuie doar sa crezi.
Aceasta intrebare s-ar adresa mai bine religiosilor, dar putin reformulata.
Asa ca va intreb.De ce nu accaptati ca nu stiti, nu cunoasteti, nu intelegeti si ca sa nu mai puneti mintea la treaba alegeti cea mai usoara varianta?

| RAY a răspuns:

Cel care afirma trebuie sa dovedeasca, eu vad vad fantome ma crezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu il cunosti?

| mentholinks explică (pentru suntserios):

Nu pot sa zic ca Il cunosc dar am niste idei.

| suntserios a răspuns (pentru mentholinks):

Deci nu il cunosti, in mod clar nu intelegi acele "minuni" si ai doar niste idei, deci ce ce te ai bata cu pumnul in piept ca exista?

| mentholinks explică (pentru suntserios):

Pentru ca mi-a salvat viata dar despre asta prefer sa nu vorbesc aici.

| suntserios a răspuns (pentru mentholinks):

Cum ti a salvat viata? a aparut cineva de undeva si a facut ceva in mod concret?

| mentholinks explică (pentru suntserios):

Nu. am scapat eu ca prin minune dar asta e doar 10 % din ceea ce ma face sa cred cu atata tarie in El.

| suntserios a răspuns (pentru mentholinks):

Nu ai scapat ca prin minume, ai scapat in urma unor serii de evenimente care s au generat unele pe altele. Un accident rutier cu o dimanica care te a ferit de moarte, o boala tratada de un medic bine pregatit, o caramida care a cazut la 1m de tine ca ai facut la un moment dat 2 pasi mai rapizi samd. Nu a pus nimeni mana acolo sa modifice cursul evenimentelor.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru suntserios):

Si pe mine m-a salvat Dumnezeu de la moarte si sa zici ca sunt doar niste intamplari da dovada de ignoranta totala, nu zic de tine neaparat dar sincer unii nici daca li s-ar arata Dumnezeu direct in fata nu ar crede...

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cum te a salvat? A aparut in fata ta si a mutat masina care venea frontal spre tine?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Care dumnezeu?

| AvalohAlyn a răspuns:

Ei se simt importanti si inteligenti cand spun ca sunt atei, au si o mare doza de mandrie, din pacate.Ciudat e ca nimeni nu se declara agnostic ci zic din start ca sunt atei convinsi desi convingerea nu are cum sa existe.

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca exista convingere bazata pe credinta a proasta, de ce nu ar exista convingeri fundamentate pe dovezi stiintifice?
Si anume de ce ar trebui sa credem asa a proasta in ceva pe care nici stiinta nu a gasit niciun indiciu al existentei vreunui Dumnezeu?

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Ciudat e ca nimeni nu se declara agnostic ci zic din start ca sunt atei convinsi desi convingerea nu are cum sa existe"

Ciudat e ca ai pretentia ca noi sa nu fim convinsi ca spiridusul tau nu exista cand tu esti convins ca spiridusii altora nu exista.
Pana la urma asta e una din ipocriziile religiiilor, deci au pretentia sa nu afirmam cu certitudine ca spiridusul LOR nu exista, dar ei afirma sus si tare acest lucru despre toti ceilalti spiridusi...
Cam de rahat pretentiile voastre, nu?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Holiday):

A fi agnostic e mai logic decat a fi ateu.

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asta din perspectiva cui? A religiosului in nici un caz, pentru ca el afirma cu certitudine ca mii si mii de spiridusi nu exista. Ti-am explicat mai sus logica.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Holiday):

Dupa logica mea de om care crede in Dumnezeu dar nu se duce la Biserica.Asta nu ma mai face religios cred.

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu esti agnostic in raport cu ceilalti spiridusi, sau esti convins ca nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu afirm ca nu exista Dumnezeu.
Afirm doar ca cel din Biblie nu este Dumnezeu.
Este suficient sa o citim cu atentie si fara preconceptii.

| Dorugar a răspuns:

Eu STIU ca nici Stiinta nu stie nimic despre existenta unui Dumnezeu, asa ca de ce ai pretentii de la noi cand Dumnezeu exista doar in CREDINTA si nu in realitate.
Iar definitia din DEX a cuvantului "a exista" ne confirma ca nu exista Dumnezeu conform acestei definitii!

Chiar si tu ca si credincios, doar CREZI ca exista Dumnezeu, adica tu NU STII si pentru aceasta doar CREZI!
Asa ca nu ne acuza ca noi nu stim nimic despre Dumnezeu cand nici stiinta cu posibilitatile ei extraordinare de cercetare a realitatii, nu STIE nimic despre existenta sa.

| Dorugar a răspuns:

Nu stii tu, probabil din cauza ca nu ai ordine in ideii, nimeni nu vorbeste cu niciun mort, faptul ca vad lumini galbene nu inseamna nimic altceva decat ca creierul mai functioneaza anormal cateva minute, de vorbit cu zeii poti vorbi si tu pentru ca parintii tai ar trebuie sa fie pentru tine zei pentru ca ei ti-au daruit viata

| Amegadaisuki a răspuns:

laughing) Ai drepte-te

| Oxymorone a răspuns:

In general nu despre asta e vorba atunci cand un ateu iti spune ca nu exista Dumnezeu. Oamenii incearca din rasputeri sa se impace cu ei insisi si sa traiasca fara gandul ca in cele din urma vor da socoteala unui Dumnezeu pentru tot ceea ce au tras pe pamant. De aceea cauta evidente care sa imputerniceasca gandu' asta in mintile lor. Astfel ajung sa creada din suflet ca nu exista cu adevarat un Dumnezeu.

| Shriti a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Si mai sunt unii care cred. Tu ce esti, userulmilenuilui, ortodox, catolic, etc?

| mentholinks explică (pentru Shriti):

Catolic dar nu prea am treaba cu religiile, in sensul ca nu sunt practicant al vreunei doctrine.

| Shriti a răspuns:

A, nu, te.am intrebat doar de curiozitate happy