| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are sa va bateti cu pumnii in piept zicand "zeul meu exista iar eu am dovezi" si cand vi se cer dovezile sa cautati tot timpul scuze pentru a nu prezenta acele dovezi?

Daca eu spun "zeul Zambazulu exista si am dovezi", mai mult ca sigur o sa-mi cereti acele dovezi nu? Daca o sa caut mereu diverse scuze sau incerc sa trag de timp, ce veti spune?

34 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dovezile le vrei desenate pe hartie sau trase la imprimanta? Ca eu chiar nu stiu ce dovada iti pot aduce tie online!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Dumnezeu nu are o explicatie sau o definite. El e Creatorul,iar eu creatia. Cum pot eu ca si o fiinta creata de El sa iti explic existenta Sa?
Eu stiu ca exista pentru ca l-am cautat si L-am gasit.
Sta scris ca si poporul Israel s-a indoit de existenta Lui Dumnezeu si atunci Dumnezeu a vorbit personal,nu prin Moise sau alt om si atunci s-a cutremurat intreg pamantul, iar oamenii au rugat sa transmita mesajul prin Moise deoarece mureau cu totii avand in vedere puterea lui Dumnezeu!
Dar Dumnezeu a ales sa se descopere omului, prin oameni ca nu cumva pamantul sa fie distrus si ca sa se poata implini tot ceea ce sta scris in Scriptura!
Prin aceasta se poate demonstra bunatatea Domnului pentru ca noi inca suntem in viata si El nu a ales sa ne distruga, desi o putea face, ci ne mai lasa inca timp sa ne pocaim.
Asa ca crede, pocaieste-te si nu repeta istoria ca si Toma care nu a crezut pana nu L-a vazut, pentru ca ferice va fi de omul care se va increde in lucrurile care nu se vad asa cum nici un om nu poate dovedi ca teorema lui Pitagora este reala!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Demonstratii sunt o gramada de scrieri,dar voi credeti mai degraba scrierile oamenilor,despre teoreme,definitii, decat sa credeti Cuvantul Domnului!
Asa cum definitiile si teoremele sunt scrise de sute de ani asa si Scriptura este scrisa de mii de ani!
Deci, cu alte cuvinte asa cum voi, credeti in teoreme, nu vad de ce noi nu am crede in Cuvantul Domnului?
Nu vezi ca pentru voi, e o nebunie propovaduirea lui Hristos si ca voi sunteti dezbinatori pastrand doar ceea ce va place voua?

| SaveTheNature a răspuns:

Exista un singur "zeu" pe care oamenii il vad la singular, dublu, triplu sau multiplu.
Si in fine, stiu ca e greu insa sa te acomodezi cu asta, insa, centrul universului pamentenilor este credinta.
Pentru ca oamenii, sunt genetic programati pentru a avea credinta.
In afara de cateva dogme, pe care dealungul timpului le-au introdus oamenii, pentru a se apropia sau indeparta de creator, peste tot esenta credintei este aceeasi si anume: Sa-i faca pe oameni mai buni, iertatori, iubitori.
Si cei care vad negativitatea din religie sau din credinciosi, nu reusesc sa vada decat prezenta raului intre acestia.
Stiu ca multi se folosesc de religie pentru a denatura intelesul credintei in Dumnezeu (fie ei preoti, enoriasi obisnuiti etc)
. asa va fi mereu. Diavolul incearca peste tot..si in fine. fiecare simte pe propria lui piele ce inseamna abaterea de la legile universale ale credintei care sunt:
Speranta, nadejdea si dragostea! happy

| Inferno a răspuns:

Un crestin rezonabil, care nu sufera de tulburari psihice, nu ar opina atat de stupid.
Un bolnav trebuie tratat, nu criticat pentru ceea ce afirma.

| Mădă0611 a răspuns:

Ei cer dovezi pentru orice, dar nu aduc nimic. Biblia nu e dovada, asa cum cartea "Harap-Alb" nu e dovada ca el exista. N-ai cu cine, dar e amuzant sa-i vezi cum gasesc explicatii ilogice pentru orice, sunt buni pentru inveselit zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa intelegi ca daca ei nu cauta raspunsuri nu ii vei schimba prin argumente.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza sa-i schimb. Vreau ca atunci cand o ard cu "am dovezi", sa le si prezinte (si desigur dovezile sa fie unele cu adevarat bune) nu sa caute scuze. Oare cer prea mult? Stiu ca ei nu sunt obisnuiti cu doveditul, dar atunci cand te lauzi ca ai dovezi, trebuie sa le si oferi nu? Nu asa functioneaza treaba asta? Daca eu zic ca am un pui de dragon in camera si ca am dovezi, tu o sa le ceri si te astepti sa le primesti nu? Daca eu incep sa caut scuze, logic ar fi ca tu sa zici "ok, bullshit" nu?

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca aceste dovezi nu sunt concrete. Voi nu credeti in minuni, in Biserica s.a.m.d si dovezile pe care le au la dispozitie nu va multumesc. Eu nu cred ca am afirmat vreodata ca am dovezi ce Ii atesta existenta dar personal, nu am nevoie de ele. Intrebarea mea este: Unde vrei sa ajungi? Pana la urma "vom trai si vom vedea"...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca e cum spune ray crestini sunt dogmatici. Uite aici ceva ce sper sa-ti placa: www.euateul.blogspot.com/De-ce-ateism/htm

| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Pentru ca nu sunt dovezi bune pentru zeul X.

Iti pun niste intrebari simple, incearca sa raspunzi la ele :

1 - Daca vine un hindus la tine si iti spune de minuni facute de zeii lui il crezi? Consideri acele minuni dovezi valide pentru acei zei?
2 - La fel ca la 1, daca vine o persoana de alta religie si iti spune de templele sale, consideri asta ca fiind o dovada buna pentru religia si zeul sau?
3 - Daca cineva de alta religie iti aduce ca argument scrierile sale sacre, consideri ca sunt dovezi bune pentru zeii respectivi?

Scrierile, templele, minunile si multe altele nu pot fi dovezi valide tocmai din cauza ca se pot aplica tuturor zeilor. Daca eu inventez acum un zeu, pot sa-ti produc extrem de multe "dovezi" pentru existenta lui.

"vom trai si vom vedea"... asta-i un raspuns dat de cei care nu au argumente bune. Nu ma lua cu asa ceva.

* raspunde celor 3 intrebari.
** incearca sa nu zici idiotenia cu "toti zeii sunt acelasi".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai chiar imi faceam griji ca nu mai apareai, da iata ca mi-ai fact o surpriza.nu te-ai schimbat nici tu nici intrebarile. daca vrei iti pot arata;.din bob in bob amorul.da vino cu zamza-zaba-lambazulu asta al tau.samana cu manitu? ca eu stiu dansul ploii. poate te invat si pe tine dansul sarpelui.e pentru fete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce rost are aceasta intrebare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Momentan ma abtin sa nu spun chestii legate de IQ-ul tau. O sa pun totusi 2 intrebari simple :

1 - Nu intelegi ce citesti?
2 - Chiar vrei sa iti explic?

Incearca sa mai citesti o data poate intelegi. Daca ma faci sa explic, sigur imi vor scapa cateva cuvinte legate de IQ-ul tau si mai mult ca sigur nu o sa te laud. Citeste si comentariile mele poate o sa-ti dai seama.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma repet ce rost are aceasta intrebare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci chiar ai un IQ mic. Bine, explic pentru astia slab dotati intelectual asa ca tine. De fapt, iti dau copy paste la un raspuns dat mai sus :

"Vreau ca atunci cand (crestinii) o ard cu "am dovezi", sa le si prezinte (si desigur dovezile sa fie unele cu adevarat bune) nu sa caute scuze. Oare cer prea mult? Stiu ca ei nu sunt obisnuiti cu doveditul, dar atunci cand te lauzi ca ai dovezi, trebuie sa le si oferi nu? Nu asa functioneaza treaba asta? Daca eu zic ca am un pui de dragon in camera si ca am dovezi, tu o sa le ceri si te astepti sa le primesti nu? Daca eu incep sa caut scuze, logic ar fi ca tu sa zici "ok, bullshit" nu? "

A fost chiar atat de complicat? Cred ca da si la ce IQ ai, mai mult ca sigur nici acum nu intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce rost are ca crestinii sa aduca dovezi?(sa vedem pana in final cine are IQ-ul mic)winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Facepalm.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma eu pot sa pun o gramada de intrebari ca sa te duc unde vreau eu.Dar nu am timpul asta..Site-ul pentru mine e o pierdere de timp..Stau pe el cand nu am ce face..Aceste discutii contradictorii sunt in zadar..presupun ca sti deja ce va spune un crestin..nu va putea sa aduca o dovada clara..sau daca o aduce..nu iti va schimba cu nimic convingerile. Nici pe ei nu ii convingi cu nimic si nici pe tine nu te conving cu nimic. Acest gen de discutii "nu isi au rostul". Nici intrebarea ta nu isi are rostul.Ce rezolvi ca ai pus-o? Aceste discutii sunt pierdere de timp si daca nu ti-ai dat seama de asta inseamna ca IQ-ul tau nu este suficient de mare ca sa judeci tu pe altii "mai putin doatati intelectuali" adica prosti, tembeli, idioti asa ca mine. De ce incerci sa ii explici unui idiot ceva? Asta are rost>? Este tot o pierdere de timp iti spun eu. Nici raspunsurile mele nu au rost nimic din ce scrie aici nu are rosthappy Ceea ce conteaza cu adevarat e opinia ta care nu cred ca poate fi modificata cu cateva propozitii spuse pe un sitehappy

| Kaleo a răspuns:

Bine ma. Exista Zambazulu. Nu-ti cere nimeni dovezi, nu te agita - te credem, mai ales daca nu ti-ai luat medicamentele. Now back to your sewers!

| Kaleo a răspuns:

Ca sa nu ni se raceasca sarmalele si ca sa se mire aia de care vorbea Ilie Moromete... happy

| traiescdeciexist a răspuns:

De ce va bateti cu pumnii in piept zicand ''Zeul vostru nu exista!''?

| BlackSulphur a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Datorita faptului ca avem motive sa spunem asta! Unul din motive a fost prezentat in discursul acestei intrebari.

| traiescdeciexist a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ok mersi de lamurire atunci inseamna ca si eu am motivele mele.

| anonim_4396 explică (pentru traiescdeciexist):

Nu noi suntem cei care incepem. Voi sunteti cei care ziceti ca zeul X exista iar noi doar cerem dovezi. Nu-mi pasa ce crezi atat timp cat nu te bagi in vietile altora sau nu ceri ca drepturile unora sa fie interzise pe motive idioate gen "zeul meu nu vrea asta". Daca te bagi in viata si in drepturile altora, eu spun ca esti dator/datoare cu niste dovezi clare cum ca zeul tau chiar exista. Tu ce zici? Tie iti convine ca altii sa se bage in viata ta sau sa iti interzica din drepturi pe motiv ca zeii lor vor X si Y? Sigur ca nu.

Si nu merge sa zici "am dovezi" iar atunci cand ti se cer sa tragi de timp sau sa inventezi diverse scuze pentru a nu le prezenta.

Ia-l ca exemplu pe Kaleo. Cand vine vorba de alti zei incepe sa faca misto (stiu, nu-l ajuta IQ-ul si saracul nu poate mai mult dar sa trecem peste). Culmea e ca atunci cand altii fac misto de zeul crestin, voi incepeti sa o ardeti indignati si sa spuneti "dar vai, cum iti permiti" si altele de genul. Cu toate astea, multi va permiteti sa faceti misto de zeii si religiile altora.

Eu spun ca esti dator/datoare cu dovezi si sunt doar 2 variante : fie le ai si pe prezinti fie nu le ai... si logic, nu ai cum sa le prezinti. Daca incepi sa cauti scuze, atunci e clar : NU AI DOVEZI iar afirmatiile gen "zeul meu exista" nu pot fi considerate corecte (cel putin nu pentru altii). In mintea ta, poti sa crezi ce vrei. Fara dovezi insa, afirmatiile astea sunt bune doar pentru tine chair daca in realitate ele nu sunt corecte. Intelegi?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu-mi pasa ce crezi atat timp cat nu te bagi in vietile altora sau nu ceri ca drepturile unora sa fie interzise pe motive idioate gen "zeul meu nu vrea asta". Daca te bagi in viata si in drepturile altora, eu spun ca esti dator/datoare cu niste dovezi clare cum ca zeul tau chiar exista."
Bine zici.

| traiescdeciexist a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg foarte bine ce spui tu. Va deranjeaza faptul ca ne bagam in viata voastra. Si aveti tot dreptul sa fiti indignati cu totii.Dar exista crestini care va respecta opinile si ar merita si ei in schimb respectul vostru, dar cei care indraznesc sa se bage peste voi in mod clar nu merita.Nu am sa ocolesc subiectul si nu mi-e frica sa spun ca NU AM DOVEZII si atata timp cat eu nu le am nici voua nu o sa vi le cer. Eu imi sustin opinile si voi la fel altceva nu mai am de spus decat ca imi cer scuze daca raspunsul meu te-a indignatin vreun fel.

| anonim_4396 explică (pentru traiescdeciexist):

"si ar merita si ei in schimb respectul vostru"... acei crestini au respectul meritat. Eu nu vorbesc de cei care isi vad de treaba lor.
"nici voua nu o sa vi le cer."... pai noi nu avem pentru ce sa oferim dovezi. Daca eu iti spun ca am un dragon in camera, tu nu esti datoare(?) cu dovezi ca nu exista sau chestii de genul. Eu sunt cel care trebuie sa dovedeasca pentru ca eu am afirmat existenta a ceva si pana nu dovedesc, tu nu ai de ce sa crezi ca eu chiar am un dragon in camera. Intelegi?

"Eu imi sustin opinile"... da, dar opiniile sunt sustinute de dovezi concrete nu? Nu prea poti sustine o opinie daca nu ai dovezi bune pentru ea. Cel putin asa cred eu ca sta treaba.
Fara dovezi, cel mai corect este sa zici "uite, eu cred in asta. Nu am cum sa dovedesc, dar asta e ce cred eu si este suficient PENTRU MINE. Daca nu vrei, tu nu esti obligat sa crezi ce cred eu". Mai simplu de atat nu pate fi.

Oricum, in mare parte se pare ca tu ai inteles cum sta treaba cu ateismul.

Nu ai pentru ce sa iti ceri scuze, nu ai facut nimic rau (inca? laughing).

| traiescdeciexist a răspuns (pentru anonim_4396):

Da de acord opinile trebuie sustinute de niste dovezii. Dar partea amuzanta e ca nu le am laughing macar voi aveti o dovada ''nu-l vad nu exista'' si sincer e destul de plauzibila.

| anonim_4396 explică (pentru traiescdeciexist):

"ca nu le am"... ma bucur ca recunosti. Multi nu recunosc asta.
''nu-l vad nu exista''... mai corect ar fi fost "nu am dovezi cu adevarat bune deci nu am de ce sa cred ca exista".

| traiescdeciexist a răspuns (pentru anonim_4396):

Plz uita-te la ultima mea intrebare am nevoie de un raspuns logic urgent.

| traiescdeciexist a răspuns:

Pentru ca atunci incepeti si voi sa '' atacatii'' si mai rau.