| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Exista necunoscutul in univers? Exista necunoscut in lume? voi il cunoasteti pe Dumnezeu? Oare Dumnezeu este necunoscut? Voi spuneti ca nu exista Dumnezeu fara sa cunoasteti, oare nu exista necunoscut si Dumnezeu este necunoscut, de ce spuneti ca nu exista necunoscut daca nu cunoasteti?

31 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Mama mia. Multe intrebari ai mai pus. Dumnezeu daca exista aparea cumva, nu statea pe tronul sau si se uita la noi, facand nimic. Pentru mine el nu mai exista de mult. Totul a devenit o afacere din care desteptii castiga de pe urma credulilor.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Elvina):

Draga mea aparea cumva oare tu esti mai Sfanta ca mine sau ce? Si Dumnezeu te asculta dupa cum am spus, Tu nu ai cunostinta ca esti straina pe acest pemant, foarte bine pentru tine nu exista necunoscu cum po-ti spune asta femeie

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Elvina):

Cum poti spune ca nu exista necunoscut daca nu cunosti? hhh raspunde cum poti spune ca nu exista daca nu-l cunosti?

| SoP222 a răspuns (pentru Elvina):

Ferice de cei care cred si nu vad, cum ii spunea Isus lui Toma. Da, ai si tu dreptate Biserica manipuleaza foarte mult, e o intreaga afacere.
Matei 6:5-6 :"Cand va rugati, sa nu fiti fatarnici, carora le place sa se roage stand in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentru ca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.
Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati."

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru SoP222):

Mi-a dat ignor sa nu mai pot raspunde, si asa fac astea necredincios dau ignor, la utilizatori si acuma imi dau eu seama, de ce raman doar necredinciosi si comenteaza pana ii doare gura la fel ca Elvina sti sa dea ignor ca sa nu pot raspunde si sa creada lumea ca nu mai stiu ce sa zic ce oamenii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Iti mai dau Mariane un pont. Cine iti da ignor, ii dai si tu. Ca sa nu mai raspunda la intrebarile tale si sa nu ii mai vezi raspunsurile.

| baru a răspuns:

Totul! La multi ani!

| RAY a răspuns:

Eu sunt ateu pentru toti zeii, tu esti ateu pentru toti zeii ma putin iahve, acelasi argumente care le folosesc eu le folosesti si tu pentru zeii care eu sunt ateu, desi intrebarea ta e complet absurda, da ce tu o cunosti tot universul de negi atatia zeii?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru RAY):

Eu nu neg nimic, eu spun adevarul unde ti se pare tie ca ma folosesc?

| Doub a răspuns:

Da,Il cunosc. Dumnezeu se arata doar celor care isi doresc cu adevarat sa-L cunoasca.". Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna."

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Doub):

Gresit la cat de pacatosi suntem nici nul putem cunoaste pe Dumnezeu

| Doub a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Da,suntem pacatosi. Dar Isus a murit la cruce pentru noi si ne-a iertat toate pacatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Necunoscutul mereu va exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo Mariane. Iti dau un pont. Vad ca tot zici de jertfe. Daca esti adept al Bibliei ai stii ca jertfele de animale existau doar in vechea lege. Dupa ce ISUS a fost rastignit a aparut noua lege. Aici nu mai existau jertfele de animale. Ci doar auto-jerfele. Adica te jertfeai pe tine ca martir pentru credinta ta. In asta constau jertfele in noua lege. Doar o informatie.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, (Necunoscutul mereu va exista). Dumnezeu este necunoscut, cum pot spune eu ca Dumnezeu nu exista cand nul cunosc, Cum pot sa spun ca nu exista Dumnezeu find necunoscut, fac necunocutul inexistent, mai bine ar raspunde nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

E o treaba de opinie Mariane. Nu e bine ca noi sa condamnam. Fiecare crede ce doreste. Cel mai bine e sa tratam cu ignoranta, indiferenta..Asa cred eu. De exemplu tu crezi ceea ce crezi. Crezi ca vei convinge tu pe unul care nu crede? Eu cred ca e foarte greu. O discutie cu cineva care nu are aceiasi opinie cu tine nu o sa aiba un final dorit iti spun sigur.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Horror am sa te intreb ceva, eu daca ma duc si Iau un miel fara methana sil duc la usa cortului adunari ca ardere de tot sa fie primita jertfa in fata Domnului = Ce am spus ia zi tu sa vad sti biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu ai spus ca vrei sa jertfesti acel miel. Dar iti spun ca asta era valabil in Vechiul Testament. Jertfa suprema a fost ISUS care a fost primit de Dumnezeu. Nu mai este nevoie de jertfe. ACUM tu faci cum vrei. Daca vrei sa jertfesti mielul asta e. Dar asta nu inseamna ca e un lucru sfant ce faci tu acolo.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca nu ai inteles Biblia si nu este ceea ce crezi, vai doamne mai bine raspunde nu stiu vai de capu meu si de amele zile, nu doamne feri, Ca faci crima prin omor si e animal, Dumnezeu a dat atunci lui Moise sa faca ai dreptate da hai sa zic nu ai inteles nimci 9 %

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Asta a fost in vechea lege. Atunci erau perimise jertfele. Bag seama ca tu nu ai inteles ce se spune acolo si ce am spus eu.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Stai asa vad eu acum daca tu intelegi- Eu te pun pe tine sa imi aduci un miel la usa coortului adunari ca jertfa sa fie placuta mie ia sa vad, ce faci? Sunt curios daca ai inteles, si spunem

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu nu aduc. Asta fac. Si tu nu ai inteles ca astfel de jertfe nu ii mai sunt placute lui Dumnezeu. De aceea nici una din miile de ramuri ale crestinismui nu mai adopta jertfele. Intelegi?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu intelegi biblia da ai dreptate cand ai spus am inteles ( Dar iti spun ca asta era valabil in Vechiul Testament. Jertfa suprema a fost ISUS care a fost primit de Dumnezeu ) Dar tu nu intelegi ceea ce vreau sa iti explic, Daca tu nu imi aduci un miel negru fara methana ca jertfa de mantuire sa fie placuta mie? ce faci ce iti imaginezi cand spun asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eu tot nu am priceput care e treaba cu mielul negru fara piele? Explica-mi te rog. Mantuirea nu se realizeaza prin mielul ala.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu am sa iti spun decat si in ziua de astazi se practica jertfele in Bisericile Ortodoxe. Poate imi vei intelege treaba cu mielu

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Mau blocat multi necredinciosi si nu le mai pot raspunde Elvina, la fel si tie la intrebarile lor ca mau ignorat, si dupa aia se dau mari ca nu mai raspund ca nu mai pot si de aia, cand incep sa explic ma blocheaza, imi dau ignor si nu ti-am putut raspunde, ce vrei sa stii si te ajut si iti arat ca am dreptate

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Căci dacă aceste lucruri sunt în voi şi tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoaşterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător şi orb şi a uitat de curăţirea păcatelor lui de demult.
10. Pentru aceea, fraţilor, siliţi-vă cu atât mai vârtos să faceţi temeinică chemarea şi alegerea voastră, căci, făcând acestea, nu veţi greşi niciodată.
11. Că aşa vi se va da cu bogăţie intrarea în veşnica împărăţie a Domnului nostru şi Mântuitorului Iisus Hristos.

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Sufletul va fi cunoscut de Dumnezeu daca il cunoasteti si voi

| Mariani_Roberto_1993 explică:

E foarte adevarat ca tu nu-l cunosti si de aia ti se pare absurda

| Alexandr a răspuns:

Multe intrebari ai mai pus si fara sens! (: