| AndreiMarin499 a întrebat:

De ce cărțile apocrife nu fac parte din Biblie, din ce motiv au fost scoase din biblie?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deoarece nu erau RELEVANTE dpdv TEOLOGIC ci doar al... vorbariei inutile.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Asa iti pare tie, la prima apreciere! Adevarul este altceva decat o gandire ' la botul calului" la manie si neantelegere.

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu mie ca nu am educatia si cunoasterea necesara ci popilor din perioada canonizarii Bibliei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

'Popii au stiut' 'la vremea respectiva ce fac!

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu comentez acest aspect, sunt de acord ca popi au facut ceea ce trebuia sub indemnul lui Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Trebuie sa cititi mai mult, ca sa intelegeti aceasta lume, din toate punctele de vedere!
Faptul ca nu credeti, unii din voi, nu are nici o relevanta la scara planetara. Libertatea exista doar in anumite LIMITE! Sau nesfarsita, asumandu-ti rolul Lui Dumnezeu, dar si consecintele!
Popii', cum zici tu, sunt cunoscatori a milenii de civilizatie, nu vor sa repete greseli, sunt ascultatori, respecta regulile milenare ale 'jocului'.

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Popii sunt DOAR niste muritori ca noi totii si in general ei nu prea au treba cu cele ceresti, ei au interesele lor asa ca se pun bine cu "stapanul" veacului acestuia (dracul sau satana).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

'popii' sunt niste soldati, care au o instructieo cultura si o pregatire, fara de care civilizatia nu ar fi existat.

Nu sunt eu in masura sa-i judec!
Isi fac TREABA, cel mai adesea bine! Restul ne e treaba nimanui!

| danut a răspuns (pentru oprescudorin11):

Poate popii de acu 1900 de ani ca aia de acum sunt doar niste angajati la STAT.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danut):

Aia saraci(cu parohii sarace!)
Cei care au cumparat parohii bogate au bani -te ingroapa! Gandeste-te l; a 2 botezuri pe zi (oficiate) si 3 inmormantari (oficiate).Ce treaba mai au cu salariul (mizeria) de la stat?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Normal, ca din motive ideologice, daca nu se potriveau ideologiei nu puteau fi acceptate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia trebuie sa propovaduiasca pe Christos, Mantuitorul:ADEVARUL, CALEA si VIATA!
Restul sunt MIZERII!
Apocrif, este declarat orice contrazice aceste PRINCIPII Christianice!
Si bine gandesc sinoadele patriarhale! De mii de ani!

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ionut1492):

Viata ESTE O MIZERIE! Cum ai vrea sa corectezi o Mizerie?
Morala este singura, care poate rezolva, daca o intelegi, si e destul de greu, recunosc, dar alta solutie nu s-a descoperit dupa zeci de milenii de civilizatie!
Nu Biblia este o mizerie, ci oamenii care o interpreteaza! Dupa bunul plac, uitand de morala, iubire, respect, mai ales cazand iute in tagma nemerniciei, caci e mult mai usor!

| Nilsson a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=xJqyTirD8uY

Ai 10 motive aici, sper ca intelegi engleza. Spor! :)

Răspuns utilizator avertizat