| Kamakura a întrebat:

De ce nu avem voie să ne închinăm cu mâna stângă?

7 răspunsuri:
| oldbluegrumpyman a răspuns:

Deoarece cu mana stanga nu ne stergem la dos.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Din partea mea, te poti inchina si cu picioarele. Nu-mi pasa si nu conteaza!

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Mana stanga e considerata inferioara celei drepte. Pe vremuri, elevii stangaci erau descurajati sa mai scrie cu mana stanga, si erau invatati sa-si foloseasca doar mana dreapta. Era considerata un fel de slabiciune.
Probabil crestinii ar considera ca un om care se inchina cu mana stanga ar ajunge in iad, si de aceea nu e voie. Iti dai seama ca zeu suparacios avem.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru oldbluegrumpyman):

Vorbeste pentru tine laughing

| oldbluegrumpyman a răspuns (pentru TheMechanix):

Daca fiul sta la dreapta Tatalui, in stanga cine sta?

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu se spune despre acest lucru, ci despre faptul ca inchinarea se refera la faptul de a ne prosterna inaintea lui Dumnezeu si a ne ruga lui.