| Ely_8762 a întrebat:

De ce nu ii ajuta Dumnezeu si pe cei care au membre amputate? De ce ii ajuta sa se vindece doar pe cei care au diverse boli?

27 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cum am mai spus, nu imi place sa ma repet dar vad ca sunt multi pe lume care nu stiu decat sa il traga pe Dumnezeu la raspundere. De ce asa si nu asa, de ce maine si nu acum si tot asa... Eu iti voi raspunde prin cateva intrebari"
1.Cu ce drept il tragi tu pe Dumnezeu la raspundere?
2. Stii tu faptele si gandurile acelor oameni?
3.Cunosti tu legile si planurile lui Dumnezeu cu privinta la oameni?

| Ely_8762 explică (pentru Esperança):

E o intrebare doar! Unde vezi tu ca IL trag la raspundere?! Cum sa-mi permit asa ceva?

| Esperança a răspuns (pentru Ely_8762):

Tocmai prin aceasta intrebare il tragi la raspundere. ca DE CE? Datoria ta ca e om este sa te rogi pentru acele persoane. Cum ti-am zis mai sus planurile Lui nu le stie nimeni happy

| Wehrmacht a răspuns:

DZ nu ne ajuta si nici nu incearca sa ne aduca pe "Calea cea dreapta". Daca e vreo creatura cu puteri supranaturale care sa vina pe pamant sunt demonii carora DZ nu le face nimic si ii lasa sa-si bata joc de noi.El ne lasa sa facem ce vrem fara sa i se rupa de noi ca ne ducem dracu' toti.

NU spun ca CRED ca exista DZ.Trebuie sa scriu asta peste tot ca pe unii nu-i duce mintea sa gandeasca si cred ca sunt crestin...

| shadovv a răspuns:

Din cate stiu i-a vindecat si pe aceia, dar in mare parte Dumnezeu este un doctor al sufletului si apoi doctor.

| mgtow a răspuns:

El ne-a dat viata pe pamant dar de ea noi avem grija si el nu se implica asa mult in cazuri extrem de grave cum zici tu ci in alte treburi, poate se gandeste ca nu meritam sa avem parte de mura-n gura de la el si ne lasa sa ne descurcam cum putem.

| DoarOumbra a răspuns (pentru mgtow):

Dar in lucruri de genul asta de ce se implica? Astea sunt treburile mai importante?
http://www.TPU.ro/......e-cultura/

| MyObsession a răspuns:

Dumnezău nu ne ajută cu nimic.
Cu nimic.
Ce fraieră eşti.
Nu mnezo scapă oamenii de boli, asta e pură medicină.

| Allrc24 a răspuns (pentru MyObsession):

Esti nesimtita chiar nu ai eductie.nu poti vb civilizat? te-a facut mama in pestera?
http://www.TPU.ro/......vb-despre/

| MyObsession a răspuns (pentru Allrc24):

Cu ce am greşit, că am făcut-o fraieră? Păi normal, dacă nu are puţină logică! Puţin îmi pasă că sunt nesimţităhappy

| Vladuthz a răspuns (pentru MyObsession):

Faci ateii de rusine, din cauza oamenilor ca tine care nu stiu sa vorbeasca au ajuns oamenii sa ne critice, fata nu a pus decat o simpla intrebare, tu daca erai inteligenta si aveai logica precum pretinzi ii raspundeai intr-un mod civilizat si ii aduceai argumente cu calm, din moment ce o insulti mai ai pretentia sa te asculte?

| MyObsession a răspuns (pentru Vladuthz):

Recunosc că am greşit, dar totuşi am rămas şocată cum poţi să crezi că dumnezeu te scapă de boli.

| Vladuthz a răspuns (pentru MyObsession):

Asa a fost invatata, sunt convins ca si bunica ta crede in Dumnezeu, dar asta iti da dreptul sa te duci la ea si sa o faci proasta? Si in general nu e bine sa convingi un crestin de ceva, pentru ca el tot pe a lui o tine, oricate argumente valide i-ai aduce el tot in ce vrea (mai bine zis in ce i s-a impus)crede. Asta ar trebui sa stii foarte bine. Dar stai linisitita ca peste vreo 70-100, sau hai sa zicem 150 nu se va mai crede in nimic (asta doar daca cei de la putere nu stabilesc alta religie)

| MyObsession a răspuns (pentru Vladuthz):

Da,bunica mea când a auzit că sunt atee a avut o ură profundă pe mine dar după i-a trecut.
Nu avem noi şanse ca[,] cei de la putere să impună altă religie.
Când era Ceauşescu la conducere, toţi erau atei şi nu aveau voie să se închine la biserici.
Dar cred că nu mai existau nici biserici pe vremea când a fost la putere.

| Vladuthz a răspuns (pentru MyObsession):

Bunica-mea cand a auzit ca sunt ateu mi-a zis ca nu mai sunt nepotul ei rolling on the floor

| MyObsession a răspuns (pentru Vladuthz):

Deci,mai bine a fost reacţia la a mearolling on the floor

| Vladuthz a răspuns:

De ce nu ii ajuta Dumnezeu si pe cei care au membre amputate?

Cum ar putea ceva ce nu exista sa ajute pe altcineva?

De ce ii ajuta sa se vindece doar pe cei care au diverse boli?

Cei bolnavi sunt ajutati tot de oameni ca ei numiti doctori, care nu au absolut nici o treaba cu dumnezeu.

| Catalinnna a răspuns:

Poate ca acele persoane ce sufera de diverse boli pe pamant, isi vor dobandi astfel mantuirea. Dumnezeu stie cel mai bine ce si de ce!

| sinx a răspuns (pentru Catalinnna):

Daca tot esti tu asa credincioasa citeste si raspune-mi, te rog. Ce ai face? Chiar crezi ca tu ai o credinta atat de puternica? Ma indoiesc de asta.

Am si eu o intrebare si sper sa primesc raspunsuri serioase, nu in bataie de joc, asa cum se obisnuieste aici, atat din partea ateilor cat si din partea credinciosilor.

De ce atunci cand ne imbolnavim mergem la medic? Si cand spun asta nu ma refer la o banala raceala ci la bolile mult mai grave, gen cancer, leucemie, hepatita, etc? Fiecare incerca sa isi salveze viata, nu? Acest lucru nu este rau insa, din punctul meu de vedere, exista o neconcordanta. Peste tot se afirma sus si tare ca cei care se imbolnavesc ispasesc pacatele, atat ale lor cat si cele primite. Asa-i sau ba?

Toti credinciosii spun ca cei ce sufera pe pamant vor fi fericiti in viata de apoi. Problema este ca atunci cand se vad in fata faptului implinit uita de acesta invatatura. Daca un credincios ar afla ca e bolnav grav de cancer, de ce mai alearga pe la doctori pentru a se vindeca? De ce nu se bucura ca in sfarsit are sansa de a ajunge acolo unde si-a dorit toata viata, adica langa dumnezeu? De ce incearca sa scape de suferinta cand se stie clar ca cei ce sufera aici vor fi fericiti mai apoi? Oare nu este o dovada de o oarecare ipocrizie? Oare nu isi iubesc mai mult propria viata decat pe dumnezeu? Daca ar avea intr-adevar credinta puternica si ar fi fost un crestin adevarat nu ar fi logic sa nu ii fie frica de moarte? Sau poate atunci cand stii ca mai ai putin de trait iti dai seama ca s-ar putea sa pierzi singurul lucru de care nu poti avea indoieli - viata?

| Catalinnna a răspuns (pentru sinx):

In primul rand, nu am spus nicaieri ca ma consider asa de credincioasa.
In alt doilea rand, daca te imbolnavesti, cu siguranta este voia Domnului. nu orice om poate sta, fara nicio ezitare, in fata bolii, asteptandu-si sfarsitul, fara a incerca sa se salveze cat de cat. putini sunt cei cu o asemenea tarie. Nimic din ceea ce ni se intampla nu este intamplator, daca Domnul a randuit asa, atunci asa este cel mai bine, iar la momentul potrivit vom afla si noi ce si de ce a fost asa.
Personal, cred, ca atunci cand o persoana afla ca sufera de o boala atat de grava, precum cancerul, se duc la medic, pentru ca este legatura trupeasca, boala in sine si durerile sale. Daca aceea persoana se simte vinovata pentru diverse pacate ce le-a comis, si vrea sa se aproprie mai mult de Dumnezeu, se duce la un duhovnic, evident, nicidecum la un medic. Astfel si cu boala. Si medicul poate lucra prin intermediul Domnului. Daca luam exemplul pustnicilor acestia vedeau moartea ca pe o apropriere si mai mare de Divinitate, stiau dinainte cand vor muri, vegheau numai in rugaciune, si nu au murit nicidecum de cancer sau de o altfel de boala.
Referitor la ce ai spus tu, "De ce nu se bucura ca in sfarsit are sansa de a ajunge acolo unde si-a dorit toata viata, adica langa Dumnezeu?", cred ca un adevarat crestin, un simplu mirean evident, nu va fi niciodata sigur ca a facut atat de multe fapte bune, a avut o viata atat de curata, incat merita sa se bucure de minunatia Raiul. Totul pentru ca vorbim despre smerenia crestinului, vinovatia nefondata pe care el si-o asuma deseori. Acesta este motivul pentru care nicun crestin adevarat nu se va simti vrednic de Imparatia Raiului.
Probabil ca multi astfel de credinciosi, incearca sa isi calveze viata pentru a putea continua sa-i ajute pe cei din jur la cele lumesti. Cu siguranta o femeie credincioasa, ramasa singura cu un copil, va incerca sa isi prelungeasca macar viata, din dorinta de a fi alaturi tot mai mult de copilul sau, caci in caz contrar, acele ar ramane singur pe lume, fara nici un sprijin.
Nu avem noi niciun drept sa ne judecam, nu vom sti niciodata ce este in sufletul celuilalt si de ce face ceea ce face. doar Dumnezeu stie acest lucru, caci El este Atotstiitor!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Dumnezeu ne da, dar nu ne baga si in gura!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Da` cine esti tu bai putzoi de iti dai cu parerea? ma cunosti de undeva?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Dar daca sunt baiat? tot de la brau in jos?laughing mars d`aci tzanc obosit!

| Shaddar a răspuns:

"ImiPlaceSaEnervezLumea" vrea sa spuna ca iti da inapoi un membru simbolic, dar nu il face si real.

| giuly a răspuns:

Ce proastă poţi fi

| Ely_8762 explică (pentru giuly):

Multumesc, la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu i-a ajutat inainte de ai crea facandu-i simetrici. facandu-me simetrici.sotia mea nu aufe cu partea stanga.dar cu dreapta aude de doua ori mai bine ca mine cu doua urechi.din cultura mea stiu ca atunci cand un organ il pierzi celelalte organe suplinesc lipsa aceluia preluind functiile respective si amplificand pe celelalte.deci nu santem lasati la intamplare.dar nu se vede asa e? ai ochi dar bu vezi bine.stiu multi care au creier pe aici dar nu pricep nimic cu el.nu le e dat sa priceapa.dar sunt oameni buni. asa cum sunt si RAI.