| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii au impresia ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, in conditiile in care din povestea cu Sfanta Treime reiese ca tatal sau este chiar el insusi?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Daca stii versetele SFINTEI SCRIPTURI, de ce atunci mai pui intrebari al caror raspuns il cunosti? Doar stii versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu (iata doar o mica parte...):

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Moisie explică (pentru milan9):

Arata.mi unde in versetele tale luate din Biblie scrie Isus Christos?
Eu vad ca scrie doar in parantezele puse de tine si parantezele tale sunt la fel de valoroase ca si parantezele pe care le-as pune eu, si in care as scrie ca in acele versete biblice e vorba de Sorin (purcelul lui vecinu-miu).
Asa ca nu mai scoate parateze din burta ta ca la prima te trec pe IGNORE, si mi-ar parea rau sa o fac pentru ca esti timisorean de-al meu!

| MiruD a răspuns:

Nici nick-name-ul tau, nici modul tau de exprimare si cred ca nici tu ca persoana nu ai nici cea mai mica legatura cu religia, crestinismul si Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru MiruD):

Exact asa cum nici "religia" crestina nu le are.
Crestinismul nu vine de la Dumnezeu ci de la Isus Christos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer!
Da acel Lucifer care este slavit in bisericile crestine ca fiind Dumnezeu asa cum reiese din slujba aceasta de Pasti de la Vatican:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| dogee92 a răspuns:

M-am tot chinuit sa iti raspund ( am ramas dator) insa nu mi s.a postat comentariul nicicum! Am incercat de 3 ori. Odata am scris aproape juma de ora insa fara rezultat...
Recunosc, esti singurul om pe care l-am auzit pana acum spunand ca Isus este Lucifer.Din cat am observat tu iti sustii afirmatia prin doua lucruri : Apocalipsa 22:16 si un video din Biserica Catolica.
Sa le luam pe rand happy.
1. Apocalipsa 22:16 spune ca Isus este "luceafarul de dimineata". Aceasta figura de stil este probabil luata din profetia lui Balaam (Numeri : 24.17).Compara cu exprimarea asemanatoare a lui Petru (2 petru 1.19).
In alta parte este numit " soarele dreptatii "!, asta inseamna ca Isus este Ra (zeul soarelui)?
Figurile de stil prezente in Biblie folosesc pentru a scoate in evidenta un anumit caracter.In proverbe se spune "invata de la furnica...".Sa trag concluzia ca ar trebui sa invat de la furnica cum se sta pe balega?! Desigur este o nebuniewinking.Asa ca hai sa lasam Biblia sa spune ce vrea sa spuna happy.
2. Desigur ca, neglijand Legea lui Dumnezeu (cele 10 porunci) alegi sa te inchini lui Satana ( Lucifer).Asa ca orice religie ( cult religios) care nu respecta poruncile lui Dumnezeu (cel putin doctrinar ), probabil are pe altcineva dumnezeu, nu pe Dumnezeu Bibliei happy

| Moisie explică (pentru dogee92):

Faptul ca nu iti este cunoscut ca Isus Christos este slavit si cu numele de Lucifer, arata ca nu te-ai documentat suficient. daca te documentai pina si in modul cel mai superficial si anume pe wikipedia ai fi aflat ca Isus Christos a fost intodeauna slavit cu numele de Lucifer
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Evident ca numele de Lucifer este o metafora, ca doar nu crezi ca e vorba de planeta Venus, dar este o metafora atribuita lui Isus Christos cel care s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu, motiv pentru care a fost aruncat in Iad
Isus Christos NU poate fi soarele dreptatii din moment ce el a desfintat Legea lui Dumnezeu si a impus o lege noua (Noul Testament) scrisa de niste cioflingari care au primit de la el Putere si Stapanire peste Diavoli, asa cum recunoaste Luca in cap. 9:1... si fara Lege nu exista nici dreptate, iar Isus A DESFINTAT LEGEA, vezi Romani 10, 4 " Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI"--- Si unde se sfarseste legea incepe...neleguirea!
Asa ca ai si raspunsul la pentru.2 si anume ca cine i se inchina lui Christos lui Satana i se inchina!

| Moisie explică (pentru dogee92):

Ai dreptate! Cine neglijeaza Legea lui Dumnezeu, lui Satan i se inchina! Si pentru ca Isus Christos v-a scos de sub "blestemul Legii" (de parca Lea lui Dumnezeu este un Blestem) iata ca exact lui Isus Christosul numit si Lucifer va inchinati, mai exact lui Satana, care singur se recunoaste ca fiind Seful Iadului in Apoc 1:18!
Voi credinciosii crestini sunteti aceia care nu il aveti pe Dumnezeul Bibliei pentru ca religia voastra NU purcede de la acel Dumnezeu si nici de la rabinul Isus care nu avea nimic comun cu crestinismul. ci de la Isus Christos numit Lucifer pentru ca i s-a impotrivit lui Dumnezeu atat in cer cat si pe pamant unde a desfintat Legea si se lasa slavit in biserici ca fiind el Potrivnicul Dumnezeul vezi 2 Tesaloniceni 2:4!

| dogee92 a răspuns:

Si acum intrebarea mea pentru tine happy.
Tu pazesti cele 10 porunci? (Decalogul)

| Moisie explică (pentru dogee92):

Eu ma fluier pe decalog si pe tot ce pute a religie.
Eu "pazesc" sute sau mii de porunci toate scrise in Legile Bunului Simtz, in Codul de Maniere, in Codurile Eticii si ale Moralei, fara sa vorbim de cele scrise in Codul Penal sau cel Civil!
In lumea in care traiesc eu doar handicapatii mi9ntali au un Decalog, dar si pe ala il incalca pentru ca asa le-o cere Isus Christos cel slavit ca "dumnezeu" si sub numele de Lucifer!
Si acum sa revenim la intrebarea din titlu, ce parere ai despre faptul ca Isus este crezut ca fiimd Fiul lui Dumnezeu, din moment ce povestea cu Sfanta Treime ne arata clar ca el este propriul sau tata?

| dogee92 a răspuns:

Sa inteleg ca tu te inchini lui Lucifer (pentru ca ai spus ca cine neglijeaza Legea lui Dumnezeu se inchina lui big grin )?!

| Moisie explică (pentru dogee92):

Eu ca si ateu nu ma inchin nimanui, dae respect si NU incalca Legea lui Dumnezeu asa cum fac absolut toti crestinii care se inchina lui Lucifer si il slavesc pe el ca Dumnezeu. si asculta de o lege noua numita NT scrisa de niste cioflingari care au primit de la Christos (seful Iadului) Putere si Stapanire peste toti dracii!

| dogee92 a răspuns:

Nu incalci Legea unui Dumnezeu in care nu crezi? laughing).Te rog fi sincer, macar cu tinewinking.

| dogee92 a răspuns:

Referitor la intrebarea ta! Tot VT vorbeste despre Domnul Isus. Sunt 30 si ceva de prorocii (scrise cu cateva sute de ani inainte) care s-au implinit cu o exactitate incredibila! Pot demonstra asta! happy. Vezi tu, nici evreii nu cred ca Isus este fiul lui Dumnezeu, parte a dumnezeiriiwinking, de aceea in scolile lor ei nu citesc Isaia capitolul 53 (citeste.l te rog), il considera capitol satanic, pentru ca ei nu cred in Isus ca fiind "una cu Tatal".Dar Isaia 53 se afla in Vechiul Testament (Torra) cel pe care ei il citeaza zilnic. Trist sad." Putina cunoastere de face ateu" -vorba unui prieten happy.

| Moisie explică (pentru dogee92):

Cred ca esti beat sau poate citesti printre randuri! NICIUNDE in VT nu scrie nimic despre dulgherul Isus si nici prorocii nu au procit ca Dumnezeu va avea copii cu o taranca proasta, si cu atat mai putin ca dulgherul Isus va devenii Dumnezeu. Prorocii prevestesc venirea unui Messia, adica a unui UNS ca Rege al Iudeilor, iar dulgerul Isus nu a fost UNS ca Rege. Acele prorociri se refera la Simon Bar Kochba care spre deosebire de Isus a fost UNS in functia de rege al iudeilor si a fost recunoscut de poporul sau ca fiind acel Messia prorocit de proroci!
Evident ca evrei nu sunt atat de prosti incat sa creada ca Isus este mai fiu al lui Dumnezeu decat oricare din ei! Biblia zice CLAR ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu ci fiul Tatalui care in cazul lui Isus Christos este tot el insusi ca parte a sfintei Treimi!
Cu Isaia esti total aiurea! Prorocul Isaia transmite cuvintele lui Yahwe, si nu ale unui dulgher analfabet! Esti de toata jena prin felul cum interpretezi de aiurea versetele din Tanachul lui Dumnezeu si nu din VT cum se numeste lucrarea Diavolului!