| Rombix a întrebat:

De ce nu reusim majoritatea sa Il luam de exemplu pe Iisus Hristos? De ce e asa de greu?(ca chiar este greu pentru noi toti)
Este Iisus modelul suprem de urmat? De ce suntem toti in dificultate sa Ii urmam exemplul de viata?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,e un exemplu pentru noi. E greu din cauza sistemului în care trăim și a imperfecțiunii mostenite, dar și din cauza lui Satan. Oricum, nu e imposibil, pentru ca ne oferă ajutorul.

| DeyCj a răspuns:

Simplu.Deoarece nu toţi credem şi nu crecetăm. Cercetarea este mama crezaniei, indiferent de circumstanţe, şi nu invers.
Isus.Este un model bun de urmat, numai dacă vrei să devii sclav
şi spiritual(locul unde TREBUIE să fim liberi cu adevărat). Acest arhetip(de speţă joasă după mine) bibilic este descris aşa tocmai pentru a pregăti omul spre a deveni sclav. Minunile făcute de acest personaj sunt simple invenţii, scrise cu scopul de a-l scoate în evidenţă cât de mare, tare şi grozav a fost(real nici nu a existat pe pământ aşa ceva, iar aşa zisele dovezi găsite sunt doar mascarade create de evrei cu scopul de a face minciuna credibilă).

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus este un model de viata. Oamenii insa confunda modul lui istoric de viata, cu respectarea invataturilor Lui. Faptul ca a fost Crucificat, ii sperie pe majoritatea oamenilor.Care uita ca El reprezinta Viata, acel modus vivendi sanatos.
Nu mai dezvolt!

| DeyCj a răspuns (pentru oprescudorin11):

„Iisus este un model de viata"... pe care dacă-l urmezi devii sclav spiritual, prin umilinţa şi înjosirea propriei persoane.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru DeyCj):

Eu cred ca a te purta altfel decat a propovaduit iisus este umilire, injosire si lipsa de demnitate, nu stiu ce ai inteles tu din invataturile Lui.Cred ca nici macar nu ai citit si vei fi fost gresit informat de oameni rai!

| oprescudorin11 a răspuns:

Nici Iisus nu a zis sa luam exemplu de la EL toti!
Altfel ne-ar fi facut pe toti Apostoli!
A zis ca El este CALEA, ADEVARUL SI VIATA, dar alti oameni au alt opinie!
Dumnezeu ne da LIBERTATEA de a alege!

| xerxes1 a răspuns:

1.Iisus s-a nascut evreu.
Esti evreu cumva?
2.A fost circumcis a 8- zi.
Ai facut treaba asta?
3.A fugit in Egipt.
Ia zi ai, fost macar sa vizitezi Egiptul?
4. Iisus nu manca carne de porc.
Ce mananci maine?
5. Iisus mergea pe apa.
Ai incercat si tu?

Mai bine du-te si impodobeste bradul.

| Mclaren12 a răspuns:

Isus Cristos a fost un evreu și evreii ne-au dovedit de-a lungul istoriei că nu sunt oameni de încredere.
Isus Cristos a fost un comunist și practic el predica pe munte distrugerea unei societăți prin adoptarea unor ideologii distructive și total nesănătoase precum "iubește-ți dușmanul" sau "vinde tot ce ai și urmează-mă". Este ca și cum ai alege o metodă lentă de distrugere psihică. Dacă oamenii ar pune în aplicare toate bazaconiile comuniste pe care le predica Isus Cristos, ar ajunge niște ființe slabe, sumisive, slugarnice, decăzute psihic etc.
Și nu în ultimul rând, de ce ai avea drept model de viață un personaj fictiv?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,este Isus modelul de urmat si pentru tineri si pentru vărstnici,da, el a fost perfect fara pacate pe cănd noi suntem oameni imperfecti mostenit pacatul adamic,insa Biblia ne da exemple de oameni,imperfecti fiind, au ascultat de Dumnezeu, chiar daca au fost persecutati de dusmanii lui Dumnezeu,putem aminti pe Iosif, Enoh Noe, Moise, Samuelm David Iosia, Ezechia, Daniel si multi altii. Oricine asculta de dumnezeu se bucura de maribinecuvăntari si in prezent si in viitor.Dar din nefericire Satan este un maestru al inselatoriei, induce in eroare pe multi, in deosebi pe tineri, ei sunt mai vulnerabili. SATAN orbeste mintea celor necredinciosi 2 Corinteni 4:3, 4,5.

Răspuns utilizator avertizat