| AvalohAlyn a întrebat:

Recunosti ca Iisus Hristos(si mai ales viata Lui)este un model demn si suprem de urmat de catre toti oamenii? Poti sa accepti perfectiunea si firea supranaturala a Lui Iisus?
Ce crezi despre omul Iisus Hristos si despre viata si faptele Lui?

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

A suferit la Cruce pentru noi, pentru ca ne iubeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Aha

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Aha"- Pai chiar da.
Sa stii ca si pe tine te iubeste.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Cred. numai el imi putea trimite un "tata" nemernic cum am avut. bine ca a crapat cand eram mic macar

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa aud asta...
Dar sa stii ca El ti-a dat putere si sanatate sa mergi mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

laughing bine, o lasam aici.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......120581176/ :))

| sublime89 a răspuns:

Da, Isus cel tolerant cu sclavia a fost intr-adevar un model demn de urmat pentru europenii crestini vreme de peste 1500 de ani, timp in care au exploatat, torturat si omorat milioane de sclavi in numele religiei crestine. Acum insa, e o alta lume, in care religia crestina isi pierde din ce in ce mai mult din importanta, asa ca am renuntat la sclavi, asa cum urmeaza sa renuntam si la Isus.

| Jardelin a răspuns (pentru sublime89):

Milioane de sclavi?! Ca sa nu pari penibil si mincinos poti da niste surse veridice?

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

Sursa veridica e intreaga istorie a crestinismului european si a colonialismului, dar pe care tu inca n-ai invatat-o. Si apropo, tu chiar pari un crestin veritabil, tinand cont de limbajul pe care-l folosesti, si de modul in care te grabesti sa arunci insulte.

| Jardelin a răspuns (pentru sublime89):

Daca nu dai un link veridic cu "milioanele de sclavi" ai crestinismului esti un mincinos!

Daca reusesti sa probezi afirmatiile asa cum trebuie, atunci esti un om onorabil!

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

De unde sa stiu eu ce inseamna pentru tine un link "veridic"? Orice link ti-as da, tu vei spune ca nu e veridic pentru tine. Dar aici nu e nevoie de link-uri, ci doar de istorie, iar la istoria europei crestine si a imperialismului european ai si tu acces.

| sublime89 a răspuns:

Ai aici un link doar cu africanii dusi in sclavie de catre europenii crestini in America: http://discoveringbristol.org.uk/......om-africa/
Au fost cel putin 10 milioane doar ei, la care se mai adauga toti acei amerindieni care ori au fost omorati in razboaiele crestine de cucerire, ori au fost luati in sclavie. Toate acele lucruri au fost facute in numele crestinismului, dovada stand toti acei bastinasi care au fost omorati cand au refuzat sa treaca la crestinism. Si sa nu mai vorbim ce s-a intamplat in Asia si Australia, si prin toate celelalte teritorii pe unde bunii crestini europeni au raspandit doar boli, razboi si fanatism religios.

| AirănMeidăn a răspuns:

Pai era de treaba

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

1. Da, cred ca este un model pozitiv. Nu stiu daca este modelul suprem, fiindca si celelalte religii au modelele lor, si nu e corect sa facem astfel de afirmatii.
2. Nu stiu cat la suta e mit, si cat la suta e realitate in ceea ce priveste viata lui Iisus. Asa ca prefer sa ma mentin neutra si sa evit discutiile de genul: chiar crezi ca...

| ALGator a răspuns:

Se știe prea puțin despre Isus că să poți să ți faci o idee.
Se pare că contribuția lui cea mai importantă e că a sprijinit derivarea creștinismului (o religie universală) de religia ebraică, o religie locală, exclusivistă, complicată și foarte dură (fără empatie). El a promovat empatia.
În rest, a căzut victimă unei decizii de pedepsire a autorităților iudee, la fel ca și alții.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, a fost,, Cel mai mare om care a trait vreodata pe pamant ". Cu siguranta este modelul de urmat pentru fiecare om care doreste sa-si manifeste credinta in Dumnezeu, sa recunoasca rolul lui Isus in aranjamentul lui Dumnezeu, sa accepte jertfa de rascumparare platita, pentru ca omenirea sa fie rascumparata din pacatul adamic. Fiecare om daca ar vrea ar putea fi recunoscator lui Dumnezeu, pentru darul vietii, si pentru iubirea lui Dumnezeu, ascultand si calcand cat mai exact pe urmele lui Isus.(Ioan3:16; Isaia60:2,3) De asemenea, El(Isus) l-a imitat foarte bine pe tatal sau, si -a dorit ca si supusii lui sa-l imite, tocmai de aceea a spusin Ioan 13:34, 35, ca, adevaratii lui continuatori vor fi recunoscuti prin iubire. Cine a ascultat de invataturile lui, nu a dat gres.

| drutzix a răspuns:

De cand e un tamplar hipiot care sufera de megalomanie un model demn de urmat?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Normal ca nu. avand in vedere ca dumnezeu (deci Isus ca sunt unul si acelasi dupa cum zice chiar Isus) ne indeamna sa ucidem: dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| 7days2die a răspuns:

Depinde ce vrei sa urmezi din viata lui. Daca invataturile atunci Da toti oamenii ar putea trai super bine dupa aceste invataturi, daca vrei sa mergi pe apa sau s-a invii morti clar nu ai sanse.