| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Hristos a biruit moartea,pacatul,raul,a trait fara patimi, pacat, a trait nematerial si fara pic de traire lumeaca.El a trait spiritual.Chiar daca s-a intrupat,a avut trup si I-a fost foame,sete etc.A dus o viata UNICA,o viata CURATA, PURA, UN EXEMPLU pentru toti oamenii.Viata pe care a trait-o El nu au trait-o multi.Defapt El a dovedit ca se poate trai si altfel,chiar fiind si om.A avut ispite,momente in care a plans etc dar in final A BIRUIT si S-a jertfit pentru noi.A dat un EXEMPLU SUPREM si El trebuie sa fie MODELUL SUPREM al omenirii.
Viata Mantuitorului Iisus este si a fost exceptionala,curata,plina de iubire,pace,mila,rugaciune, ajutor catre cei sarmani etc.
El a biruit si asa vrea, sa biruim si noi.Patimile,pacatul,ispitele,bolile,placerile materiale si trecatoare.
Ce parere aveti despre viata Mantuitorului?
Considerati ca El este un MODEL SUPREM? Cum considerati viata lui Iisus?
Va recomand sa urmariti filmul Iisus din Nazaret, sa cititi Noul Testament si putin despre viata lui Iisus.O sa vedeti ce VIATA SFANTA a dus.
Putem noi oare avea macar 30-40% din viata lui?
Putem?sad

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A trait nematerial! Hopa, esti eretic. Docetism se numeste aceasta erezie.

| Nucreeed a răspuns:

Ok

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui.
(1 Petru 2:21)

| BlackSulphur a răspuns:

De ce considerati aceasta anormalitate ca fiind un model pentru voi? (Presupunand ca isus chiar a existat)
Teoretic, orice este diferit, este anormal pentru voi, chiar si homosexualitatea, care este ceva natural. Cu isus de ce nu aveti probleme? Caci nici homosexuali (atata timp cat nu sunteti deja), si nici isus nu puteti fi.

| Buresbista123 a răspuns:

Da pentru ca noi traim in realitate, el este un personaj dintr o carte de mituri!

EL este un dictator, un tiran, un criminal, un violator si un stapan de sclavi!

| iusy98 a răspuns (pentru Buresbista123):

Pe ce te bazezi cand aduci aceste acuzatii?

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Citeste despre Jainism.

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

10% este un procent bun!