| AvalohAlyn a întrebat:

Ma poate Dumnezeu/IIsus vindeca? Cum?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da, te poate vindeca. Cum și în ce fel, nu știm. Știm doar că aceasta este voia Lui.
Mă bucur pentru că dorești să urmezi cursurile SolaScriptura. Vei găsi vindecare în felul acesta. În scurt timp vei umple internetul de bucurie.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, în prezent nu se mai fac vindecari miraculoase, vindecarile au fost facute pe vremea lui Isus pentru a se demonstra puterea lui Isus in vindecarea bolnavilor si învierea mortilor.

| SilentRain a răspuns:

Nop.

| mentholinks a răspuns:

Daca poti dovedi ca esti bolnav te vindec eu. Tu nu ai nimic doar te dai lovit ca asa ti-au zis doctorii ca esti bolnav.

| Algo098 a răspuns:

Dz e o simpla fantezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poate daca meriti. Boala si necazurile vin prin pacatele pe care le facem noi sau parintii nostri. Unele mame isi blesteama copiii si acestia trag raul o viata intreaga. Greu de vindecat pacatele parintilor care cad pe copii.
In biblie sunt atatia oameni care s-au vindecat datorita credintei. Pana si Iov s-a vindecat in cele din urma. Cei care nu puteau avea copii au ajuns sa se bucure de copii. Vezi cazul Elisabetei, al Anei si al lui Ioachim.
Nici un cuvant de la Dumnezeu nu este fara putere pentru cine crede. Prin cuvant se pot face minuni. Dar se pot face si multe rele care vatama pe cei din jur.
Vindecarea/primirea harului este pe masura credintei. Crezi putin-primesti putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat ceea ce spui

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu vorbesc din biblie si nu din capul meu. Argumenteaza si tu de ce nu se mai intampla vindecari? Ele se intampla de cand e lumea. Faptul ca lumea nu crede in ele e alta treaba. Ele tot se intampla chiar daca unii nu cred. Dumnezeu tot lucreaza ca vrea cineva sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana si doctorii spun ca nu pot face nimic fara Dumnezeu. El face minunea, doctorul este doar instrumentul.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata lipsa de respect fata de medici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Iisus poate vindeca orice inima franta, increde-te in EL.

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu este capabil sa vindece orice. Dar daca El nu a facut-o pana in momentul actual, inseamna ca are un scop. De multe ori ingaduie diferite incercari in viata noastra ca sa ne indrepte privirea spre El, ca daca viata noastra ar fi ideala, am trai cu impresia ca nu avem nevoie de Dumnezeu.
Dar important este ca indiferent prin ce trecem pe pamant, să avem siguranța vieții veșnice, care conteaza cu adevarat. Si aceasta o primim daca credem si primim jertfa Domnului Iisus. Tot prin credinta si staruinta in rugaciune, Dumnezeu poate face si minuni cu privire la problemele de acum, iar El poate interveni chiar prin medici sau un sfat bun primit, nu trebuie sa fie neaparat ceva vizibil supranatural.

| 33226633 a răspuns:

Te poate vindeca cu usurinta!