| RAY a întrebat:

Daca nu Dumnezeu a creat microbi, virusi care ne imbolnavesc atunci cine?

Mi-a fost raportat un raspuns de catre o crestina care afirma indirect ca nu dumnezeu a creat in acest caz rolul de creator nu este limitat?
Răspuns şters pe
26 Iulie 2018 14:53
Nu dumnezeu i-a dat boala asta?

11 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Un sistem imunitar intretinut perfect de Dumnezeu poate contracara virusii si bacteriile periculoase. Dumnezeu a creat virusii si bacteriile. In plus cercetatorii au scos virusii din mediul lor natural si au facut arme biologice care au ajuns in corp de om.

| Mircea08 a răspuns:

Toate vietatile sunt create de Dumnezeu, inclusiv diavolii si slugile lui care lupta impotriva lui Dumnezeu. De ce le-a creat? Poate ca ti-ar fi dat si o astfel de explicatie daca creierul tau ar fi avut capacitatea sa o inteleaga. De ce vrei neaparat ca lumea sa fie facuta in functie de puterea ta de intelegere a lucrurilor? poate ca e mai bine sa fie facuta la un nivel superior pentru ca sa te poti bucura atunci cand vei fi capabil sa o intelegi

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mircea08):

Te referi la un "tu" general sau te referi strict la Ray.
Daca te referi la Ray, atunci inseamna ca exista alte persoane cu un intelect superior, printre care, cred eu, ca te referi si la tine. Tie ce ti-a zis Dumnezeu legat de scopul virusurilor?
Repet, intrebarea de mai sus are rost doar daca te-ai referit la Ray. In caz contrar, e doar patetic ca te aperi folosind alte intrebari la care nimeni nu poate avea raspuns fiindca presupui adevarata o conditie care-i, din start, imposibila.

| Mircea08 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ma refer la cel mai mare geniu al tuturor timpurilor - ce crezi, ca ala este atotstiutor, ca el are toate explicatiile? Nu! Oricat ar fi cineva de destept tot nu poate intelege cum e facuta lumea asta. Creierul uman nu e capabil de asemenea performante.
Eu nu presupun adevarata o conditie, eu stiu ca este adevarata o realitate, si anume ca habar nu are lumea cum functioneaza o celula umana, pe ce suport se afla gramada aia de informatii pe care o detine, care este principiul prin care materia se transforma in energie si invers la nivel de celula, si multe altele, asta in ipoteza ca stiinta are dreptate cu privire la cele de mai sus. Daca nu are dreptate inseamna ca nu stim chiar nimic!

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te așteptai la altceva din partea unui crestin?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Profa mea de fizica din liceu credea cu tarie in Dumnezeu, dar gasea cate o explicatie stiintifica la aproape toate intrebarile legate de credinta.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Astfel de crestini sunt rari iar modul cum il percepe aceste persoane pe dumnezeu este diferit ca cum vede un fanatic teist, ei il vad in mod deist, panteist

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Da, ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Dar pe el cine l-a creat, omul nu?

| benny7 a răspuns:

Într-un cuvânt, dacă nu ar exista infecții virale, viața de pe pământ nu ar arăta ca astăzi și este destul de sigur că nu ar exista nici un lucru ca al nostru. Cât de mult suntem responsabili pentru epidemiile și pandemiile subite ale diferitelor boli infecțioase sunt date pe care le-am primit majoritatea virusului și a bacteriilor din animalele domestice...Un lucru este sigur - există virusi! Ne putem întreba dacă sunt urmașii evoluției noastre sau suntem al lor. Astăzi știm chiar că au avut cu siguranță o parte în formarea unei căi care să conducă la evoluția tuturor organismelor, inclusiv a omului. Datele ne indică în mod incontestabil că așa-numitul "Genele jump" includ unele virusuri (retro) care amestecă în mod intens materialele genetice ale unor tipuri diferite de organisme, fiind construite și prinse în genele de noi gazde.

| Romanul86 a răspuns:

Procesul de digestie sa face cu bacterii care pot deveni microbi.