| anonim_4396 a întrebat:

De ce cred oamenii ca cel mai mare pacat e crima?

39 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu crima e cel mai mare păcat ci mnecredința, ea ne desparte pentru eternitate sufletul de Creatorul nostru. Apostolul Pavel, David, Moise au fost criminali dar s-au pocăit de crimele lor,

| StrongHeart a răspuns (pentru ania):

Necredinta o mai repari, te mai pocaiesti, dar crima ai facut-o si gata, nu mai poti da timpul inapoi. Sf Apostol Pavel a fost criminal? De ce spui asta? Poate sunt eu ignorant si nu stiu bine scripturile, dar eu nu stiu sa fi facut vreo crima.

| dullcat a răspuns:

Care e cel mai mare pacat in opinia ta, daca nu crima? Iar daca iti plac animalele de companie, nu inseamna ca iubesti animalele.

| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

In primul rand, opinia mea nu conteaza atat de mult
In al doilea rand, eu cred ca pacatul nu este sa ucizi animal, ci intentia cu care il ucizi.

| anonimg a răspuns:

Viața este în afara sferei de înțelegere a omului. Este dincolo de om. Ce construim putem să dărâmăm; dar nu avem dreptul să ne atingem de ceea ce nu am construit.
Am prețui mai mult viața dacă ne-am gândi cu ce risc și cu ce preț ni s-a dat și ne este întreținută.
Am integrat-o printre banalitățile și obiceiurile zilnice, și avem pretenția că ni se cuvine de drept.
Dar viața este un dar, dincolo de puterea de înțelegere a omului. Și chiar dacă avem libertatea de a o trăi cum vrem, totuși, trăirea ei în mod greșit nu ne scutește de responsabilitate.
Ne-o limităm și ne-o facem nefericită atunci când alegem să o trăim separat de Acela care ne-a dat-o și care nu obosește să ne-o întrețină.
Refuzul de a trăi viața după cum ne-a fost concepută reprezintă hula împotriva Duhului Sfânt. Și acest lucru nu este considerat, ci chiar este un păcat de neiertat.
Deci că nu comitem o sinucidere dar ne împotrivim lui Dumnezeu de a trăi în pace, în armonie cu El, este același lucru.

| Frank51 a răspuns:

Doar cred. Noi jucăm acest joc numit viață folosind regulile noastre. Cineva demult a decis că e mai productiv să nu ne măcelărim între noi(tot atunci când am descoperit focul), și s-a inventat credința.

Credința funcționează pe frică, dacă îți e frică ești mult mai controlabil.

Așadar crima este o faptă pe care noi oamenii o credem gravă.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă-s lumești si judeca din perspectiva umana in loc sa judece din perspectiva creștină.

| StrongHeart a răspuns:

As prefera sa raspunda oameni maturi, nu copii care cred ca sa omori o musca e o crima.

| dullcat a răspuns (pentru StrongHeart):

Mai taie din cacofonii. laughing Iar daca ai fi adult, unul cu discernamant, ti-ai da seama de implicatiile pe care fiecare specie le are in intreg lantul trofic.

| StrongHeart a răspuns (pentru dullcat):

Scuza-ma ca te intreb. Unde am facut cacaofonie?
Crezi ca ai the moral highground aici? Ca sa vorbesc pe limba ta.
Esti genul care mananci de la mec si dupa latri ca sufera animalele sau ce fel de om esti?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am văzut nicăieri în Biblie sa scrie de "cel mai mare pacat" sau "nu e asa mare păcat sa faci asta". Păcatul e păcat. Fie ca omori, fie ca minți, tot același îți va fi sfârșitul (vorbesc la general). Păcatul e cel ce face zid de despărțire între noi și Dumnezeu, si scrie în Biblie ca nimic intinat și spurcat nu va întra în rai. Atunci, nici un ucigaș și nici un mincinos nu vor întra, deși, la prima vedere, am putea spune ca minciuna e incomparabila cu crima, dar, de fapt, păcatul e păcat și orice păcat în care noi trăim, pe care îl facem cu voia și asa, ne desparte de Dumnezeu

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crima priveaza intentionat pe om de cel mai mare dar pe care ni l-a facut Dumnezeu: viata! Viata noastra care inseamna lucrarea mantuirii si bucuria de a trai si a admira Creatia lui Dumnezeu, de a invata ceva nou, de a munci, de a iubi si de a face in general toate treburile care dau un rost vietii oamenilor.
Mai ales crima de sine este cel mai mare pacat, fiindca cel care o comite nu-si mai lasa nicio sansa de pocainta.

| StrongHeart a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Da, da frumos discurs, dar daca cineva iti ameninta viata ta sa vezi ce repede se schimba principiile.
Dar inteleg ce zici.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca te referi la situatia de autoaparare, atunci aceasta nu este o crima. Sfantul Stefan cel Mare a comis o crima aparandu-si credinta crestina si neamul? Nici pe departe! Sfantul Constantin cel Mare a comis o crima aparand credinta crestina in fata paganului Maxentiu? Nu! Insusi Mantuitorul Iisus Hristos i-a poruncit sa puna semnul Sfintei Cruci pe steagurile de lupta si pe scuturi. "In hoc signo vinces!"

Răspuns utilizator avertizat
| IonelaIasmina a răspuns:

Pentru că e!

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Extraordinar de amblu si elaborat raspunsul tau. Sa aduca cineva un premiu Nobel pentru aceasta magnifica si justa explicatie!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru StrongHeart):

Sa ți aducă premiul I pentru prostia ta din cap.

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Tu te uiti ce ai scris?
Ai adus vreun argument? Pe langa asta mai si jignesti.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru StrongHeart):

Te iei de oricine am văzut. Vezi tu de capul tău, încearcă să-l găsești, și dacă ai făcut vreo crimă, du-te și spânzură-te.
Parcă le ști pe toate tu. Ești doar un om(dacă îți pot spune așa) care se bagă în seamă că nu are cine să vorbească cu el.
Simți nevoia să vorbești? Du-te la psiholog.

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

HAHAHA laughing
Esti chiar haios/haioasa.

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Sper ca esti iubit, dai semne de frustrari personale.

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Raspunzi sec, la o intrebare importanta, tu zici pentru ca asa e. Esti ca babele alea care zic, pentru ca asa se face, mama. Dar nu elaborezi sa avem o discutie, de asta te-am ironizat pentru ca e ignorant ce ai zis tu, adica eu am pus o intrebare normala.
Si dupa vii si spui daca ai facut o crima spanzura-te. Din asta imi dau seama ce fel de om esti. Daca viata ta ar fi amenintata si cineva ar veni sa omoare pe cei ce vor sa iti faca rau, pun pariu ca ti-ai schimba in 2 secunde perspectiva.
Simti nevoia sa vorbesti? du-te la psiholog.
A deci daca pun intrebari pe un site dedicat acestui lucru, inseamna ca am nevoie de psiholog.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu am zis ca dacă pui întrebarea cu crima pe un site ai nevoie de psiholog. Faza cu psihologul am zis o nu din cauza întrebării, ci din faptul ca te iei de oricine aici pe platforma, și. m-am gândit ca dacă tot te iei de oricine simți nevoia sa vorbești, deci.du te la psiholog...
Dacă tu înțelegi greșit, nu e problema mea...
Nu cred ca a fost om care sa răspundă la acea întrebare, iar tu sa nu te iei de el. Asa ca..eu zic sa taci.

| StrongHeart a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Eu cred ca interpretezi gresit si mai cred ca proiectezi asupra mea sau a altora ce simti tu despre tine. Adica tu imi zici mie ca sunt vai de capul meu, ca am nevoie de psiholog si asa mai departe.
Dar nu aduci argumente. De cine m-am luat? De oameni care au raspuns la intrebarea mea cu "de ce sunt crestinii asa de psihopati?" sau "oamenii sunt ipocriti, sa omori o musca e acelasi lucru cu sa omori un om". Daca te uiti bine le-am raspuns civilizat chiar daca au avut niste idei eronate care nu au nicio legatura cu ce am intrebat eu.
Eu cred ca proiectezi o suferinta de a ta daca tii aceeasi placa cu du-te la psiholog, taci, nu e problema mea. Eu cred ca tu chiar ai o problema.
Ce te astepti sa spun daca tu imi raspunzi "pentru ca asa zic eu" la orice scriu?

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Pentru ca asa li s-a indus ideea.
Nici un popa nu iti va spune ca manipularea, intrigile sunt si ele crime. Mari! Pentru ca si el ne manipuleaza.

| oSalamadra a răspuns:

Pentru ca nu esti dumnezeu nu ai dreptul sa iei altuia viata.

De ce toti crestinii sunteti asa psihopati?

| StrongHeart a răspuns (pentru oSalamadra):

Te rog sa ma scuzi, am crezut ca e o discutie despre dreptul de a ucide animale. Cu toate astea, nu pot sa nu remarc tonul agresiv al intrebarii tale. Scuza-ma, poate sunt psihopat, poate sunt cum vrei tu sa fiu, dar am pus doar o intrebare care ma macina.
Te deranjeaza atat de mult libera exprimare?

| oSalamadra a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai intrebat de ce e crima cel mai mare pacat, ce animale? Vorbesti toata ziua despre Dumnezeu pe aici dar iei din Biblie doar ce iti convine si ce iti sustine setea de cruzime.

Raspunsul la ce ai intrebat in ai in biblie, in lege si in minima doza de empatie pe care ar trebui sa o ai ca om, ca dpdv crestin stim ca nu aveti asa ceva.

| StrongHeart a răspuns (pentru oSalamadra):

Nu ti-am inteles raspunsul. Ce vrei sa zici?
Esti vreun savant teolog si nu stiu eu? Citesc biblia si incerc sa fac ce trebuie, dar sunt constient ca gresesc. Ce vrei de fapt sa zici?

| StrongHeart a răspuns (pentru oSalamadra):

Daca ai fi izolat pe o insula ai fi in stare sa iti mananci cel mai bun prieten sau un apropiat. Nu imi vorbi mie de moralitate.

| StrongHeart a răspuns (pentru oSalamadra):

Ce te face sa crezi ca nu am empatie? Ce te face sa crezi ca esti un mai bun crestin?
In ziua de azi e la moda sa fi anticrestin, asta iti da dreptul sa ma pui la zid, nu?
Stii ca indienii omoara musulmani pentru ca mananca carne de vita?
Iti dai seama cat de mare e decaderea omului de s-a ajuns la asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru oSalamadra):

„De ce toti crestinii sunteti asa psihopati?"
Dar tu ce esti? Păgân?

| CracanaBMihaela a răspuns (pentru oSalamadra):

Nici tu nu ai minimum de empatie. Vii aici și insulți un sfert de planetă( toți creștinii ). Te comporți ca un copil de 9 ani hrănit cu pui hibrid de 0.25 dolari de trei ori pe zi. Mergi și insultă pe cineva de vârsta ta la playground.

| oykoj98 a răspuns:

Deoarece omul este purtatorul imaginii divinitatii, si reprezinta o analogie umblatoare a Creatorului in mijlocul creatiei. Uciderea unui om este un imens pacat deoarece este in acelasi timp o blasfemie la adresa divinitatii. Omorarea animalelor nu este gresita (nu mereu, sunt si momente cand e gresit: daca o faci din pur sadism de exemplu) pentru ca ele sunt doar simple creaturi, pe cand omul este creatura suprema, pe care Dumnezeu a facut-o sa fie asemenea Lui, insarcinand-o cu guvernarea intregii sale creatii.

| ilfovsporu a răspuns:

Ca mama ta s-a dus in iad cand am omorat o cu iubirea inimmii mele :3