| omulpaiangan a întrebat:

De ce oamenii cred in Dumnezeu? Adica El ne indruma sa nu furam, sa nu omoram, sa nu fim gelosi,etc, pe cand Satana ne indruma spre un fel de "dreptate".
Adica toti stiu ca nu e bine sa furi si sa omori, dar totusi multi o fac.
Pe cand legile Sataniste zic : nu face rau copiilor mici, daca cineva pe teritoriul tau iti face rau, trateaza-l cu cruzime, nu lua ceea ce nu-ti apartine, etc.
Legile Sataniste parca sunt mult mai omenesti.
Deci, voi ce credeti, Dumnezeu exista?
Eu cred ca nu.

Răspuns Câştigător
| IoanieCriminalul a răspuns:

Bine wa ma lasi cu liber arbitru si prosti din astea? Mereu voi crestini cautati scuze penibile cand nu stiti sa raspundeti la ceva.

18 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Si furnica in ignoranta ei crede ca tractorul nu exista.Este perfect logic si rational din punctul ei de vedere.

| Kalla a răspuns:

O sa va para rau de gandurile vostre!
Satana ne vrea in iad! Vrea ca noi sa pacatuim ca sa aiba mai multe suflete ca Dumnezeu! El e rau si ne uraste sunteti cu capul? Cum sa fiti de parte satanei care este regele minciunilor?

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

"Satana ne vrea in iad! Vrea ca noi sa pacatuim ca sa aiba mai multe suflete ca Dumnezeu! El e rau si ne uraste "

--De unde stii, te-ai intrebat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu intelegeti odata ca chestia cu dzeu si satan sunt cea mai puternica arma de manipulare in masa? Din cauza lor si din cauza diferitelor religii sau purtat atatea si atatea razboaie.Omul trebuie sa creada in sine insusi, in ajutorul dat de unul altuia, si ..hai sa traducem liber, dumnezeu. Dumnezeu, domnul zeu, domnul eu, cam asa ceva.Numai noi insine ne putem conduce viata, adevarata libertate numai noi o putem avea dupa ce vom scapa de aceasta frica de dumnezeu, rai iad si alte porcarii. Nu este timp si spatiu sa spun mai pe larg ce vreau sa spun. Numai increderea in noi, in ajutorul dat unul altuia, ne face liberi. Chestia cu credintele si religiile sunt adevarate babilonii.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Numai noi insine ne putem conduce viata, adevarata libertate numai noi o putem avea dupa ce vom scapa de aceasta frica de dumnezeu, rai iad si alte porcarii. Nu este timp si spatiu sa spun mai pe larg ce vreau sa spun. Numai increderea in noi, in ajutorul dat unul altuia, ne face liberi. "

---Sublim ....bravo,ramon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Mersi Liz, asa este.inca de la varsta mica suntem obligati sa intram in jocul asta nebunesc.Cea mai puterniica arma de manipulare in masa este FRICA. Din mosi stramosi,inca de la varsta de doaua sapt sau o luna cand me botezam,cuntem obligati sa acceptam credinta si sa invatam orbeste ce spune in biblie sau nu stiu unde. de curand am asistat la un botez."te lepezi de satana",intreaba preotul,adica normal ar fi vrut sa intrebe copilul dar ce sa stie ala infasat? Daaaaa,zice nasu,si gata esti prins in religie, apoi urmeaza sperieturi gen nu minti, nu fura, nu papa de dulce, ca faci pacate si nu stiu ce patesti in iad.Frica,e impusa inca de atunci.Si bietul om isi chinuie o viata intreaga de dat cu capul de podea si pupat covoarele imbacsite de microbi ale bisericii, si...in cele din urma tot moare, dar vezi tu, chipurile ajunge in raai.Prostii.Adevarata credinta este in noi, e bine sa crezi in ceva, nu zic nu, dar fara sperieturi dinastea.Nimeni nu s-a intors din morti sa povesteasca.Biblia si toate astea sunt scrise de mana omului,mana omului rau,care vrea sa stapaneasca prin frica impusa. Rai, iad, ce sunt astea? Mai oameni buni, pai negativul si pozitivul fac intregul sa stiti, nimic nu functioneaza fara astea doua.Nu poti sa le desparti,si raul de exemplu,este unul necesar. Si ca raspuns daca exista dumnezeu.zic ca da exista,unul al meu."EU-l" meu,Fiecare are asa ceva,si daca ne-am ajuta unul pe altul si am descoperi intr-adevar adevarul,calea si viata, ar fi ok, am putea deosebi raul de bine, si le vom putea folosi cu mai multa atentie. Vad ca tot mai multi se trezesc la adevar odata ce ne-am apropiat si trecut in o noua dimensiune(cer). E foarte bine asta, va doresc o zi buna.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place enorm gandirea ta.
Ti-o impartasesc, si sunt sigura ca nu numai eu...

Referitor la botez si la vesnica intrebare cliseu: "te lapezi de satana?" --voiam sa spun ca s-ar parea, prin intrebarea asta, ca toti oamenii se nasc in satana si cu el de mana, stii? adica, pe bune, cum sa te lapezi de satana?; va sa zica pana la botez esti al satanei si dupa esti al lui dzeu...hmm

Stii? anul asta am petrecut primul paste intr-o noua perspectiva cu referire la toata treaba cu dzeu si religia ...chiar m-am simtit straina cand cei din jur urau vesnicul" hristos a inviat!" si eu trebuia sa raspund; sau alte si alte amanunte asemanatoare...

Ciudat, nu? ciudata lume si ciudate convingeri. daca ma gandesc acum dinafara, totul este parca un joc si cineva se joaca cu oamenii. Sunt sigura ca fiecare om macar o data in viata a vut senzatia ca cineva se joaca cu el, cu soarta lui si cu viata lui. Dar cine?
Oamenii se trezesc, da, dar nu atat cat ar trebui.

O zi buna si tie iti doresc.

| JohnnyWylde a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a daruit omului liberul arbitru adica posibilitatea de a face propriile alegeri. Dumnezeu te indruma atata timp cat alegi sa asculti de el dar cu toate astea daca tu alegi sa furi si sa omori, asa cum am spus poti face propriile alegeri deci nimeni nu te va opri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Eu cred ca deja a raspuns la intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Faci o prostie instant: Daca DUmnezeu, stie exact ce se intampla cu tine dupa ce mori unde mai e liber arbitru, iar daca mai punem faptul ca Dumnezeu, a interactionat cu omul mai e liber arbitru? Tu gandesti putin?

| JohnnyWylde a răspuns (pentru anonim_4396):

Mah nu mai comentati ca fraierii. Manualele alea de religie sunt de citit nu de mancat seminte pe ele. De ce comentati daca habar aveti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Am citit, dar am citit si biblia, si de aci am dedus

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Bine wa ma lasi cu liber arbitru si prosti din astea? Mereu voi crestini cautati scuze penibile cand nu stiti sa raspundeti la ceva.

| JohnnyWylde a răspuns:

Vai de *** voastra

| chazz a răspuns:

Dumnezeu vrea sa fim toti buni si sa iertam de aceea.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Da de ce voi il sustineti mai mult pe Satan? Adica faceti-ma sa inteleg, pentru voi Dumenzeu nu exista, dar Satan da? E o mai prostie!

| omulpaiangan explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nici Dumnezeu, nici Satana nu exista.happy
Doar ca legile Sataniste sunt mai logice.happy

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru omulpaiangan):

Nu vad ce e asa de logic in alea sataniste, dar whatever. Eu zic, ca mai logice sunt alea crestinesti. Pe celelalte, m-am uitat si eu pe biblia lor online Satanista si numai tampenii am vazut, dar in fine.

| Essencest11 a răspuns:

Exact, nu exista! Bine ca ai ajuns la aceasta concluzie happy