| Timofte_Daniel_1991 a întrebat:

De ce omul trebuie sa aiba intrebari catre Dumnezeu?
De ce nu are nadejde in Pronia Sa?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu ne-a dat ratiunea spre a o lasa nefolosita. Daca toti teologii ar fi gandit ca tine, nu s-ar fi scris nicio carte de teologie.

4 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Daca oameni pun intrebari inseamna ca se trezesc si isi dau seama ca pot mult mai mult, vor sa iasa din zona de confort pentru a merge mai departe in evolutia personala.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Are intrebari si din cauza necredintei

| svartirhimnar a răspuns:

Mi se pare firesc să ai întrebări despre ceva ce n-ai văzut în viaţa ta.
Înţeleg, ai nădejde, te rogi, dar totuşi, e normal să te interesezi.
Dacă eu ţi-aş spune că dracul doarme cu tine în pat, fără să-l vezi sau să-l simţi, m-ai crede?
Într-adevăr, Dumnezeu există, dar sunt nişte lucruri pe care nu le înţeleg, şi mi se pare normal să mă interesez şi să am întrebări.
Nu-mi spune că ştii tu cine a creeat universul, şi cum a apărut Dumnezeu, că nu te crede nimeni.

| JohnnyWylde a răspuns:

Nu stiu ce e aia pronie