| mariustoian4 a întrebat:

Ca omul sa aiba bune relatii cu oamenii trebuie mai intai sa fie prieten cu Dumnezeu, sa comunice zilnic cu Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu. Ca sa ai relatii bune cu alti oameni, trebuie sa nu fi tu o persoana de rahat.
Personajele imaginare nu au legatura cu asta.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci comunicarea si prietenia cu zeul din poveste e o fantezie. Credinta e nestiinta. Lucrurile bune se fac cu stiinta.

| mariustoian4 explică (pentru halogen001):

Tu, peste 100 de ani vei deveni un personaj imaginar care nu a existat niciodata.

| halogen001 a răspuns (pentru mariustoian4):

E nu sunt personaj de poveste ca sa fiu imaginar. Dumnezeu nu a existat decat in poveste, deci e un personaj imaginar.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Cei ce se aseamana se aduna (se inteleg)".

| chuckmanson a răspuns:

Nu, pentru ca semenii tăi chiar exista și nu sunt personaje din folclorul evreiesc.

| LupusDei1993 a răspuns:

N-ai nevoie de prieten imaginar ca sa ai relatii bune cu oamenii.

| vasile2222 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii prieten cu tine, sa te iubesti pe tine.
Asta se vrea de fapt cu "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".

Dumnezeu nu e cineva care cere lucruri, care te judeca etc.

| mariustoian4 explică (pentru vasile2222):

Sa te iubesti pe tine si pe aproapele face parte din a doua porunca. Omul are doua emisfere cerebrale si deci doua personalitati. Una e eul aproapele cu care vorbesti cand esti singur si a doua emisfera cerebrala esti tu insuti.

| mariustoian4 explică (pentru vasile2222):

Pentru ca omul are doua emisfere cerebrale se poate autoevalua, condamna, stima singur.