| Vernusio a întrebat:

De ce permite Dumnezeu ca unii oameni sa moara de tineri? Nu vi se pare ca Dumnezeu este nedrept? De ce unii au de ttoate si unii n-au nimic? De ce e viata atat de imperfecta, fragila si nedreapta?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

La Dumnezeu nu exista nedreptate. Nu vrea ca tinerii să moară. De aceea va lua măsuri în curând pentru a reglementa lucrurile.Viata e asa pentru ca e condusa de Satan, iar acest lucru se vede in răutatea și suferința existente azi.

| RAY a răspuns:

Nu auzi ca dumnezeu va reglementa lucrurile dar momentan nu-i pasa ca i-a facut cadou lui satana lumea asta, pentru ca nu exista dumnezeu,zeus,iisus,afrodita,mos craciun,zana maseluta etc
aceste personaje au fost inventate de om si daca tu spui ceva de rau despre ele mereu se vor gasi scuze pentru indiferenta lor, de ce da dumnezeu copii orbi din nastere = din cauza unui mar =adam si eva,de ce se nasc copii cu handicap, retardati etc toata viata vor suferi dar cui pasa noi vom fi in rai pe veci si aia dar trebuie sa sufere, de ce exista suferinta, nedereptate, plus multe alte lucruri vezi budismul zeii nu pot exista daca exista suferinta, zeii sunt produsul minti umane, omul find o fiinta emotionala si proasta se amageste cu iluzi si sperante

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt unii care par sa aiba totul, dar nu e chiar asa, cred ca nimeni nu e pe deplin fericit, sau cel putin pana la un momentdat. Toata lumea are probleme, nu trebuie sa te compari cu ceilalti.
Daca stam degeaba si ne uitam in curtea vecinului ce are el si ce avem noi si nu ne gandim cat a muncit si cat a sacrificat sa ajunga acolo, in loc sa luam exemplu...

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu permite, El provoaca moartea.

| xerxes1 a răspuns:

Este totul perfect asa cum este.Estre ceva mai greu sa intelegi, dar toate la timpul lor.

| xerxes1 a răspuns:

Intreba-l pe "fratele" tau :
https://www.tpu.ro/utilizator/blqw

| Nilsson a răspuns:

Intr-o lume despartita de Dumnezeu nu poti sa te astepti sa fie dreptate pe pamant.
In aparenta El este ca si cum n-ar exista, iar omenirea e libera sa isi croiasca propriul destin, dar dupa cum vezi toate lucrurile sunt imperfecte.
Asta trebuie sa fie ca o lectie pentru noi, nu suntem in masura sa dictam catnd se vor incheia toate aceste lucruri.
Insa datoria noastra este sa traim viata pe care ne-a dat-o si sa infruntam greutatile.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Zeus n-are vreo treaba aici. Voi sunteti cei care va faceti viata un calvar.

| citrixma a răspuns:

Totul depinde de tine cum vrei să trăiești.

| MortalProxy96 a răspuns:

Nu există mă. Adică există în capu' oamenilor, dar ca entitate nu e. E un criminal, oricum.